رئیس سازمان مركزی تعاون روستایی:

۵۲۴موسسه اعتباری تعاونی روستایی منحل شدند

۵۲۴موسسه اعتباری تعاونی روستایی منحل شدند به گزارش كاروخدمت رئیس سازمان مركزی تعاون روستایی با اشاره به انحلال۲۷۸واحد اعتباری روستایی شبهه فعال وكاهش واحدهای فعال از ۶۷۲ به ۴۲۶واحد اعتباری اظهار داشت: فعالیت این واحدها تنها در محدوده عقد قرض الحسنه مجاز است.به گزارش كاروخدمت به نقل از سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد اظهار داشت: پیرو ابلاغیه وزیر جهاد كشاورزی، جلسات مختلف ستادی و استانی و تاكیدات نمایندگان سران قوا در مورد ساماندهی وضعیت شركت های تعاونی تحت پوشش سازمان مركزی تعاون روستایی ایران كه فعالیت های اعتباری انجام می دهند باید عنوان نمود كه قانون تنظیم بازار غیر متشكل پولی، شركت های مذكور را مجاز به عملیات اعتباری بدون دریافت مجوز فعالیت از این بانك نمی داند و به استناد قانون برنامه پنجم توسعه، تولید و ثبت نهادهای پولی و اعتباری فقط با دریافت مجوز از بانك مركزی مجاز است، ازاین رو فعالیت واحدهای اعتباری تنها در محدوده عقد قرض الحسنه مجاز است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: سازمان مركزی تعاون روستایی طی چند مرحله مذاكره كار آموزشی و فرهنگی-اقناعی در ابتدا تلاش كرد تا با تدوین برنامه، دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی و هماهنگی های انجام شده با تمام توان بویژه از اردیبهشت ماه سال جاری تابحال نسبت به كاهش میزان شاخص های موثر در كنترل واحدهای اعتباری تعاونی های روستایی و اعضای آنها اقدام نماید.
وی، با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت واحدهای اعتباری تعاونی های روستایی در سطح كشور افزود: در ابتدای سال ۹۷ در مجموع ۹۵۰ واحد اعتباری در كشور وجود داشت كه ۶۷۲ واحد اعتباری فعال و ۲۷۸ واحد اعتباری غیرفعال و شبهه فعال بودند. با پیگیری ها و اقدامات موثر تا آخر مهر ماه امسال تعداد واحدهای فعال با ۳۷ درصد كاهش به ۴۲۶ واحد اعتباری تقلیل یافته اند.
شیرزاد اضافه كرد: همینطور تمام ۲۷۸ واحد اعتباری غیر فعال و شبه فعال هم كه بستر مناسبی برای سوء استفاده های اخیر بخصوص در استانهای تهران، ایلام و البرز بوده اند، كاملاً حذف شده اند كه كار بزرگی در تاریخ سازمان مركزی تعاون روستایی كشور به حساب می آید.
رئیس سازمان مركزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: هم اكنون سه استان خراسان رضوی با ۹۹، تهران ۶۵ و فارس با ۴۹ واحد اعتباری دارای بیشترین تعداد واحد اعتباری هستند؛ ضمن اینكه استان تهران به تنهایی ۵۱ درصد از حجم كل سپرده ها را دارد و پس از تهران، خراسان رضوی با ۱۲ درصد و فارس با ۹ درصد در ردیف های بعدی قرار می گیرند در این استانها سازمان تعاون روستایی بیشترین حجم مبارزه با واحدهای اعتباری را دارد.
وی ادامه اداد: همینطور از نظر تعداد سپرده گذاران، استان تهران با ۲۴ درصد بیشترین و استانهای خراسان رضوی با ۱۹ درصد و آذربایجان شرقی با ۱۳ درصد در رده های بعدی بیشترین سپرده گذاران قرار دارند. در شش ماه اخیر، تعدا سپرده گذاران با ۳۹ درصد كاهش از یك میلیون و ۲۲۵ هزار و ۲۵۲ نفر به ۷۵۰ هزار و ۳۵۱ نفر رسیده است. در هین راستا هم اكنون واحدهای اعتباری استانهای تهران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی به ترتیب دارای بیشترین سپرده گذار هستند كه به تدریج روند كاهشی یافته است.
رئیس سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، در مورد كمیت تعداد تسهیلات گیرندگان، استان آذربایجان شرقی با ۲۵ درصد بیشترین و استان تهران با ۲۴ درصد و استان مركزی با ۱۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
شیرازد اضافه كرد: از بین ۴۲۶ واحد اعتباری در كشور بر مبنای شاخص میزان معوقات ۱۰ درصد از واحدهای اعتباری در مرز ریسك با فراوانی بالا، در استانهای تهران، فارس و آذربایجان شرقی قرار دارند، هم اكنون از منظر میزان نقدینگی سرجمع ملی واحدها حدود ۳۵ درصد ( استاندارد بانك مركزی۳۰درصد) است. تابحال با استفاده از ظرفیت های حقوقی سازمان مركزی و نیروهای حراست سازمان به طور هفتگی ریسك ها كنترل می گردد.

1397/10/28
21:18:30
5.0 / 5
2660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید