یك كارشناس اقتصادی اعلام كرد

رقم دستمزد كارگران به تاریكی شب نخورد!

رقم دستمزد كارگران به تاریكی شب نخورد! كاروخدمت: یك كارشناس اقتصادی اعلام افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزدها را به منزله افزایش حقوق ندانست و از شورای عالی كار خواست به جلسات فشرده آخر سال امید نبندد و در تاریكی شب برای ۱۴ میلیون كارگر ایرانی دستمزد تعیین نكند.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی حقوق و دستمزد به هیچ عنوان افزایش حقوق نیست، اظهار داشت: افزایش دستمزد وقتی اتفاق می افتد كه بالاتر از تورم موجود در جامعه دستمزد را تعیین نماییم و كمتر از آن به معنای كاهش قدرت خرید است؛ پس مسئولان لطف كنند یا قدرت خرید كارگران را برای سال آینده نگه دارند یا دستمزد كارگران را بالاتر از تورم تصویب كنند تا كمر خانوارهای كارگری زیر فشار هزینه ها خم نشود.

وی درباره احتمال موكول شدن جلسه نهایی دستمزد كارگران به سال آینده یا دومرحله ای شدن آن، اظهار داشت: معتقدم اگر نمایندگان كارگری می خواهند زیر بار افزایش ۲۰ درصدی و ۲۵ درصدی حقوق كارگران بروند در جلسات شورا شركت نكنند بهتر است. بارها اعلام كردیم كه این سناریو تكراری شده و بهتر است بهانه های تازه ای برای عدم افزایش دستمزد كارگران بیاوریم. متأسفانه چند سالی است كه چانه زنی برای تعیین رقم دستمزد به روزهای آخر سال و حتی پاسی از شب كشیده می شود كه امیدواریم امسال دستمزد كارگران به تاریكی شب نرود و شورای عالی كار در دل شب برای ۱۴ میلیون كارگر ایرانی مزد تعیین نكند!

این كارشناس اقتصادی اشاره كرد: نمایندگان كارگری از چند ماه گذشته فریاد ترمیم دستمزد كارگران را سر می دهند اما هیچ اهمیتی به خواسته قانونی آنها داده نمی گردد و افت شدید قدرت خرید خانوارهای كارگری نادیده گرفته می شود، شاید نمایندگان كارفرمایی و دولت به جلسات فشرده دستمزد آخر سال امید بسته اند ولی نمایندگان كارگری به این درصدها راضی نخواهند شد و دستمزد سال ۹۸ با این روند به چالش كشیده خواهد شد.

نجف با اشاره به اینكه مشكل كارفرمایان زمانی حل می شود كه كارگران قدرت خرید داشته باشند و بتوانند اجناس كارفرمایان را خریداری كنند، اضافه كرد: این سیاست كه برای پیشگیری از تورم، حقوق كارمندان و كارگران را كنترل نماییم كه تورم بالا نرود اشتباه است؛ چون نرخ تورم تك رقمی نیست كه مراقب دورقمی شدن آن باشیم و سال آینده امكان دارد تاوان پیش فروش های نجومی خودرو، افزایش هزینه ها و نوسان بازار سكه و طلا و مسكن را بدهیم.

وی در پاسخ به این پرسش كه اگر قدرت خرید مردم پایین است چرا برای ثبت نام خودرو هجوم می برند؟ توضیح داد: دلیلش روشن است چون مردم به خاطر كاهش شدید ارزش پول ملی و نقدینگی هرچه پول در این سال ها پس انداز كردند و اندوخته داشتند بی ارزش می بینند و تلاش می كنند نقدینگی خودرا به ارزهای دیگر یا اجناس دیگر تبدیل كنند تا ارزش اندوخته هایشان حفظ شود اما این سیاست سال آینده ما را گرفتار خواهدنمود چون این كار اسمش جمع آوری نقدینگی نیست؛ مردم گرفتار مشكل شده اند و بروز رفتارهای هیجانی، افزایش سطح انتظارات و آشفتگی بازارها در سال آینده كمترین پیامد این سیاستگذاری خواهد بود.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، قبل از این برخی فعالان كارگری به سبب تأخیر در برگزاری جلسات دستمزد شورای عالی كار از احتمال موكول شدن دستمزد كارگران به سال آینده آگاهی داده بودند.
1397/12/04
14:42:28
5.0 / 5
2336
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید