گزیده اخبار اقتصادی یكشنبه

ترخیص خودروهای دپو شده كلید خورد

ترخیص خودروهای دپو شده كلید خورد كاروخدمت: پس از ماه ها و با وجود گذشت حدود دو ماه از عمر مصوبه دولت در زمینه ترخیص خودروهای وارداتی خاك خورده در گمركات، ۲۰۰ دستگاه از این خودروها ترخیص شد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، در ایام اخیر به واسطه نزدیكی به ایام پایانی سال خبرهای اقتصادی كشور عموماً به قیمت و قیمت گذاری كالا و خدمات مربوط است كه خبرهای روز جاری باز از این قاعده مستثنی نبوده و اخبار مورد توجه عموم خوانندگان مربوط به شیوه قیمت گذاری بلیت اتوبوس، دردسرهای عدم تمدید بسته های اینترنتی، الكترونیكی شدن پرداخت عوارض آزادراه ها، قیمت دلار، ترخیص خودروهای دپو شده در گمركات، درخواست ایرلاین ها برای پرواز فوق العاده در نوروز ۹۸ و غیره بوده است.
از میانه تیرماه سال جاری درهای گمرك برای ورود خودرو به كشور بسته شد و حدود ۱۳ هزار خودرو تا به امروز در انبار گمركات خاك می خورند، این ممنوعیت واردات خودرو به كشور در حالی انجام شد كه خیلی از این خودروها از قبل توسط نمایندگی های رسمی به خریداران نهایی فروخته شده بود.
دولت برای رفع مشكلات بازار خودروهای وارداتی پس از ماه ها در حدود ۵۰ روز پیش با همكاری و هماهنگی تمام دستگاه ذیربط مصوب كرد تا خودروهایی كه مشكل قانونی ندارند از گمركات ترخیص شوند اما این اتفاق تا به امروز عملی نشد و تنها امروز ۲۰۰ دستگاه خودرو از گمركات كشور ترخیص شده و بگفته مهدی میراشرفی- یكی از مسؤولان گمرك - انتظار می رود در ایام پیش رو خودروهای بیشتری ترخیص شود.
اما این اتفاق در حالی رخ داده كه اعلام شده هیچگونه اقدامی در ارتباط با ترخیص خودروهای وارد شده از طرف ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی رخ ندهد. این بخشنامه كه در سامانه گمرك ایران قرار گرفته مربوط به فریده زبیدی - مدیركل مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرك - است كه برمبنای آن مشخص شد قسمتی از خودروهای وارداتی پرونده ای در شعبه ۵ دادسرای عمومی و انقلاب (كارمندان دولت) دارند. پرونده هایی كه ظاهراً متعلق به تعداد ۳۹ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی در جریان واردات خودرو از گمرك است.
در این بخشنامه آمده است" تا اطلاع ثانوی درباره كلیه خودروهای متعلق به تعداد ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی معرفی شده كه در گمركات كشور وجود دارند و به لحاظ قاچاق بودن یا در امتداد اجرای ماده ۴۸ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز توقیف شده اند را از ترخیص، مرجوع كردن آنها، تبدیل عنوان اظهار یا ابطال آن و تغییر مالك و دیگر مندرجات قبض انبار خودروهای اشخاصی مورد نظر و موصوف، جدا جلوگیری شود".
بلیت اتوبوس ۲۰ درصد گران شد
در هفته های گذشته با عنایت به افزایش هزینه خرید، نگهداری اتوبوس و هزینه های جانبی در اقتصاد ایران، اعلام گردید قیمت جابجایی مسافر در روزهای عید نوروز افزایش پیدا خواهد كرد، این افزایش در حالی رخ داد كه قرار نیست تا در انتهای تعطیلات نوروز قیمت ها به شرایط فعلی بازگردد.
حال با عنایت به نزدیكی به ایام عید نوروز و برنامه ریزی برای انجام سفر، برنامه پیش فروش بلیت به صورت حضوری و غیرحضوری از شروع روز جاری آغاز شده و بلیت های مورد نظر از تاریخ ۲۵ اسفندماه با رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ روبرو خواهند بود.
در كنار حمل و نقل جاده ای برنامه هایی در زمینه سفرهای هوایی در نظر گرفته شده كه از این برنامه ها می توان به ثبات قیمت هواپیما نسبت به قیمت های آذر برای عید نوروز اشاره نمود، اما ایرلاین ها برای ایام عید نوروز با عنایت به رشد سفرهای سیاحتی و زیارتی ایرلاین ها درخواست ۱۰۰۰ پرواز فوق العاده در نوروز ۱۳۹۸ را نمایش كرده اند كه سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در این رابطه اعلام نموده امكان افزایش این تعداد درخواست وجود دارد، هرچند كه امكان دارد برخی پروازها باز انجام نشود.
رستمی در مورد پیش بینی صورت گرفته از تعداد مسافران نوروزی باز بیان كرد: جابه جایی مسافر در روزهای نوروز سال ۱۳۹۷ معادل ۵۵ هزار نفر بود و پیش بینی می شود كه استقبال بیشتری امسال صورت گیرد. این گفته رستمی با اما و اگرهایی همراه می باشد، برای اینكه امسال قیمت ارز خصوصاً دلار روند صعودی به خود گرفته و سفرهای هوایی خصوصاً سفرهای خارج از كشور هزینه تمام شده قابل توجهی را برای مسافران به همراه دارد، همین طور در ایام اخیر شركت های مسافربری حجم تبلیغات خودرا به شدت افزایش داده اند و مردم را با نمایش تخفیف های خاص ترغیب به خرید تور و بلیت هواپیما می كنند.
آینده سپرده و كاركنان بانك های نیروهای مسلح چه خواهد بود؟
روز گذشته شورای پول و اعتبار مصوب كرد تا چهار بانك و یك مؤسسه مالی و اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانك سپه ادغام شوند، در ایران عموماً زمانی ادغام صورت می گیرد كه بانك یا مؤسسه مالی دارای مجوز رسمی از بانك مركزی نباشد اما این پنج بانك و مؤسسه دارای مجوز هستند و تنها شورای پول و اعتبار به دنبال یكپارچگی بانك ها و مؤسسه مالی و اعتباری وابسته به نیروهای مسلح بوده است.
این ادغام سوالاتی در زمینه آینده سپرده ها، تسهیلات، شعب و كاركنان به وجود آورده بود، بررسی ها نشان از آن دارد كه سپرده گذاران بانك های وابسته به نیروهای مسلح كه بانك شان در بانك سپه ادغام شده تا چهار ماه دیگر می توانند به همان روال قبلی، امور بانكی خودرا انجام دهند و فعلاً تغییری در نمایش این خدمات ایجاد نخواهد شد؛ تصمیمات جدید كمیته ادغام باز در زمان خود اطلاع رسانی می شود.
مسكن مهر لنگ آب و برق
حوزه مسكن انگار قصد جدایی از بسته اقتصادی ندارد، هر روز مسئله جدیدی نسبت به بازار مسكن خصوصاً مسكن مهر اعلام می شود، روز گذشته اعلام گردید كه در امتداد حل مشكلات بعضی از واحدهای مسكن مهر، موتور آسانسور به كشور وارد شده و در ایام آینده از گمركات ترخیص خواهند شد، حال در بررسی های روز جاری ایسنا مشخص شد ۲۶۶ هزار واحد مسكن مهر تكمیل شده اما خدمات و زیرساخت های آن وجود ندارد كه مهمترین آن به بحث آب، برق و گاز مربوط می شود.
بسته هایی كه بلای جان مشتركان شد
در سال های اخیر رشد و ارتقا فناوری در حوزه تلفن همراه عاملی شد تا استفاده از اینترنت همراه رشد قابل توجهی به خود بگیرد و اپراتورهای داخلی برنامه و فعالیت های خودرا معطوف به بسته های اینترنتی كنند، بسته هایی كه هم اكنون در زمینه به انتها رسیدن زمان و تمدید خودكار آن مشتركان را با مشكلاتی همراه كرده اند. برای اینكه اطلاعات ناقصی از طرف اپراتورها اعلام می شود، بطور مثال در حالیكه همراه اول مهم ترین اپراتور نمایش دهنده سیم كارت های دائمی است، این مشكل برای كاربران این اپراتور می تواند نمود بیشتری داشته باشد. همانطور كه بعضی از كاربران این اپراتور مدعی هستند بسته های اینترنتی را برای خود فعال كرده و از قابلیت تمدید خودكار بهره برده اند اما بدون اطلاع رسانی به آنها، تمدید خودكار حذف شده و تنها پیامك هایی كه به آنها ارسال شده كه گفته می توانند بسته های جدید خریداری كنند.
خداحافظی با پرداخت نقدی عوارض آزادراه
در سال های اخیر بعضی از آزادراه های كشور پرداخت الكترونیكی خودرا دایر كردند كه از این آزادراه ها می توان به آزادراه تهران-قم و تهران-پردیس اشاره نمود حال با گذشت چند سال از آغاز این برنامه و دریافت محاسن و معایب كار، محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - اعلام نموده كه پرداخت عوارض آزادراه قزوین- رشت و تهران- ساوه تا آخر سال الكترونیكی خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی در قسمتی از صحبت های خود گفته كه طراحی پرداخت الكترونیكی عوارض به صورت سخت افزاری و نرم افزاری انجام شده و درانتها سال دو آزادراه تهران- ساوه و قزوین- رشت به پرداخت الكترونیكی عوارض مجهز شده و پرداخت نقدی در آنها متوقف خواهد شد، این گفته به معنای آن است كه دیگر پرداخت نقدی در این دو آزادراه انجام نخواهد شد و قرار بر آن است تا با شیوه های پرداخت آسان كه بر بستر تلفن همراه نمایش خدمات می دهند، پرداخت عوارض صورت گیرد.
ادامه كاهش قیمت دلار
قیمت دلار و انواع ارز از میانه هفته گذشته روند نزولی به خود گرفته و در معاملات روز جاری مسیر كاهشی ارز ادامه دارد، بررسی ها نشان از آن دارد كه هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۹۱۶ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۳ هزار و ۶۲ تومان بوده، حدود ۱۵۰ تومان كاهش داشته است.
قیمت خرید یورو باز ۱۴ هزار و ۶۸۲ تومان است كه نسبت به روز گذشته با كاهش ۱۶۰ تومانی همراه بوده است. همین طور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانك ها ۱۷ هزار و ۶۰ تومان اعلام شده است.1397/12/13
13:59:02
5.0 / 5
2144
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید