مركز آمار ایران:

جمعیت شاغل كشور ۳۰۲ هزار نفر افزایش یافت

جمعیت شاغل كشور ۳۰۲ هزار نفر افزایش یافت كاروخدمت: بر مبنای اعلام مركز آمار ایران جمعیت شاغل كشور در زمستان ۹۷ نسبت به زمستان سال قبل ۳۰۲ هزار نفر افزایش یافته است. همینطور به جمعیت بیكار ۶۸ هزار نفر افزوده شده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مركز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری نیروی كار زمستان ۱۳۹۷ منتشر گردید. بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۰ ساله و بیش تر نشان داده است كه ۱۲.۱ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند. روند تغییرات این نرخ از آن حكایت می كند كه این شاخص نسبت به زمستان۱۳۹۶ هیچ گونه تغییری نداشته و جمعیت بیكار كشور با ۶۸ هزار نفر افزایش به ۳ میلیون ۲۲۱ هزار نفر رسیده است.
در زمستان ۱۳۹۷، به میزان ۳۹.۵ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی از آن حكایت می كند كه این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۶) ۰.۱ درصد افزایش داشته است.
جمعیت شاغلین ۱۰ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون ۳۱۳ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۰۲ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است كه در زمستان ۱۳۹۷، بخش خدمات با ۵۱.۶ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲.۴ درصد و كشاورزی با ۱۶.۰ درصد قرار دارند.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله از آن حكایت می كند كه ۲۵.۵ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۳۹۷ بیكار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان۱۳۹۶) ۰.۲ درصد افزایش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان داده است كه در زمستان ۱۳۹۷، ۱۱.۵ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش تر و…) كم تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. این در شرایطی است كه ۳۵.۵ درصد از شاغلین ۱۰ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته كار كرده اند.

1398/02/01
23:42:54
5.0 / 5
2077
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید