دست رد به سینه واگن های مسافری

۳۰ میلیون یورو ارز دولتی پرید!

۳۰ میلیون یورو ارز دولتی پرید! كاروخدمت: مدیرعامل شركت حمل و نقل ریلی رجا اعلام نمود كه با تخصیص ۳۰ میلیون یورو ارز دولتی برای واگن های مسافری موافقت نشده است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، دی ماه سال قبل بود كه فروش بلیت قطارهای پرسرعت به سبب مشكلات مالی مربوط به فعالیت این قطارها با توقف یك هفته ای روبرو شد و ۱۸ دی ماه بود كه محمد رجبی- مدیرعامل شركت حمل و نقل ریلی رجا- در گفت و گویی با ایسنا اعلام كرد جهت فعالیت قطارهای پرسرعت (ترن ست ها) به ۳۰ میلیون یورویی ارز با قیمت دولتی نیاز است.

رجبی همان زمان اصرار كرد كه در صورت فعالیت مجدد ترن ست ها باید حدود ۳۰ میلیون یورو ارز دولتی كه به كالاهای اساسی اختصاص می یابد مدنظر قرار گیرد و در حالیكه در دهه ۸۰ به رجا یارانه تعلق می گرفت، اما متأسفانه از سال ۱۳۸۸ به بعد یارانه رجا قطع شده است و طی ۹ سال اخیر هیچ پولی به این شركت تخصیص نیافته است.
سپس آن باز سید حسن موسوی -معاون مسافری راه آهن- در گفت و گو با ایسنا بیان كرد كه درخواست ۳۰ میلیون یورویی با ارز دولتی برای واگن های مسافری كه به سازمان برنامه و بودجه نمایش شده است.
وی در مورد روند تصویب این درخواست نمایش شده به سازمان برنامه و بودجه باز تشریح نمود كه درخواست مربوطه باید در كارگروه وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و سپس آن در كمیسیون اجتماعی دولت باز بررسی شود و درنهایت سپس بررسی و تصویب در كمیسیون اقتصادی دولت، به هیأت دولت جهت تصویب ارجاع می شود.
معاون مسافری راه آهن خاطرنشان كرده بود كه اگر با درخواست ۳۰ میلیون یورویی برای واگن های مسافری با ارز ۴۲۰۰ تومانی موافقت شود این میزان ارز در اختیار شركت های حمل و نقل مسافری قرار می گیرد و در تأمین قطعات با كمترین مشكل مواجه خواهیم بود چونكه در مجموع بعضی از قطعات قطارهای مسافری از خارج از كشور وارد می شود و با عنایت به تلاطم های ارزی هزینه های مربوط به این واگن ها چند برابر شد و از طرف دیگر امكان تأمین به سرعت و در زمان مناسب فراهم نشد.
با این وجود امروز (شنبه) محمد رجبی-مدیرعامل شركت حمل و نقل ریلی رجا- در گفت و گو ایسنا اعلام كرد كه با درخواست تخصیص ۳۰ میلیون یورو ارز دولتی به واگن های مسافری موافقت نشده و قرار بر این است كه این ارز بر اساس ارز نیمایی محاسبه شود.
وی افزود: قبل از این یك دفعه در سال قبل و در دوره وزارت عباس آخوندی-وزیر سابق راه و شهرسازی- اعلام شده بود كه تمامی شقوق حمل و نقل مشمول ارز نیمایی هستند.
مدیرعامل شركت حمل و نقل ریلی رجا با اشاره به اینكه قرار بود حوزه ریلی در این زمینه از سایر شقوق حمل و نقل مجزا شود، اظهار داشت: قرار بر این بود بخش ریلی به جای ارز نیمایی مشمول ارز دولتی شود اما این اتفاق رخ نداد و اخیراً به ما اعلام شده است كه ارز تخصیص یافته به حوزه ریلی باز بر اساس ارز نیمایی محاسبه می گردد.

منبع:

1398/02/07
16:03:08
5.0 / 5
2624
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید