در گزارش كاروخدمت اعلام شد

اجرای طرح آمارگیری از نیروی كار خارجی در خرداد

اجرای طرح آمارگیری از نیروی كار خارجی در خرداد به گزارش كاروخدمت مدیركل اشتغال اتباع خارجی با اشاره به اینكه آخرین آمار از میزان اشتغال اتباع خارجی در كشور مربوط به سال ۹۴ است، اظهار داشت: بر طبق این آمار ۳۶۰ هزار پروانه كار موقت برای نیروی كار افغان صادر گردیده است.محسن ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه سیاست گذاری و مهندسی محیط كسب و كار اتباع خارجی در دستور كار قرار دارد، تصریح كرد: مهندسی محیط كسب و كار اتباع خارجی به این معناست كه در محیط كسب و كار این گروه از شاغلان تأثیر گذار باشیم و بازار كار غیر ایرانی را مدیریت نماییم.
وی افزود: فكر می كنم به علت عدم وجود اطلاعات و سیاست گذاری لازم، ذهنیت ها در مورد استفاده از نیروی كار غیر ایرانی گرفتار اشتباه است. هم اكنون اتباع غیرایرانی بخشی از بازار كار ایران هستند و عدم حضور آنها امكان دارد تأثیرات منفی در اقتصاد داشته باشد. به علت اینكه اگر این افراد نباشند در مؤلفه های تولید تأثیر می گذارد و سبب افزایش قیمت می شود. بعنوان مثال در بخش ساختمان بخش زیادی از نیروی كار ما افغان هستند كه وقتی احتیاج به كار این افراد وجود داشته باشد و در قبال آن هم عرضه پایین باشد، طبیعتاً باعث افزایش دستمزد و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده مسكن خواهد شد.
مدیركل اشتغال اتباع خارجی وزارت كار، از اجرای طرح آمایش چهاردهم اتباع خارجی از خردادماه اطلاع داد و اضافه كرد: طرح آمایش حدود ۲ ماه زمان می برد. ضمن اینكه همزمان پروانه های موقت كار همراه با كارت اقامت توزیع خواهد شد. امسال هم سیاست ما بر این است كه از راه خوداظهاریِ نیروی كار در زمان رجوع برای دریافت پروانه كار بتوانیم واقعیت های بازار كار خویش را شناسایی نماییم.
ابراهیمی همینطور درباره جدیدترین آمار اشتغال اتباع خارجی در كشور اظهار داشت: به علت اینكه در دو سال قبل پروانه كار به دلایلی به صورت دقیق توزیع نشده است آمار جدیدی از وضعیت آمار اشتغال اتباع خارجی در كشور وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه آخرین آمار از میزان اشتغال اتباع خارجی در كشور مربوط به سال ۹۴ است كه بر طبق این آمار ۳۶۰ هزار پروانه كار موقت برای نیروی كار افغان صادر شده اضافه كرد: امسال با هماهنگی و هم افزایی با وزارت كشور تحت برنامه های كمیسیون ساماندهی اتباع خارجی بنا داریم اطلاعات خوبی از اشتغال اتباع خارجی در كشور جمع آوری نماییم.
مدیركل اشتغال اتباع خارجی وزارت كار با اشاره به اینكه در طرح آمایش، میزان نیروی كاری كه به صورت مجاز در كشور فعالیت می نمایند به روز رسانی می شود، افزود: این آمار می تواند در برنامه ریزی و سیاست گذاری های بازار كار اتباع خارجی در آینده مؤثر باشد.
ابراهیمی تصریح كرد: پس از اجرای طرح آمایش سیاست ما این است كه محیط كسب و كار را به شكلی كه فضای تولید تسهیل شود، مهندسی نماییم تا بهره وری مناسب و بهینه از نیروی كار غیر ایرانی در كشور داشته باشیم.

1398/03/05
14:43:37
5.0 / 5
2109
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید