چرا استقبال از مشاغل خدماتی زیاد شده است؟

چرا استقبال از مشاغل خدماتی زیاد شده است؟ كاروخدمت: رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با تشریح علل گرایش مردم به مشاغل خدماتی از دولت خواست تا برای ایجاد اشتغال پایدار هزینه كند.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: امروز با ظرفیت های جدیدی كه در حوزه خدمات ایجاد شده، تعداد مشاغل این حوزه روز به روز در حال افزایش می باشد. امكان دارد در فصولی از سال با كاهش یا افزایش مشاغل خدماتی مواجه باشیم ولی این شغل ها به سرعت ایجاد ظرفیت می كنند.

وی دلیل گرایش افراد به مشاغل خدماتی را زودبازده و كم هزینه بودن آنها عنوان نمود و افزود: به دو دلیل آمار ایجاد اشتغال بخش های صنعت و كشاورزی كمتر از بخش خدمات است؛ اول اینكه سرمایه چندانی نمی خواهد و دوم، ریسك كارش كمتر است و در صورت عدم سوددهی، فرد می تواند یك كسب و كار دیگر راه اندازی كند.

وی اضافه كرد: این امر در بخش هایی مثل صنعت وجود ندارد چون اگر كسی بخواهد در صنعت سوله راه اندازی كند، انرژی نیاز دارد و باید برق و گازش را تأمین كند پس این كار هم ریسكش بالا است و هم باید هزینه كلانی صرف شود.

این مقام مسئول كارگری با اشاره به اینكه ایجاد اشتغال پایدار باید جزو اهداف طولانی مدت باشد، اظهار داشت: ایجاد شغل پایدار هم زمان بر است هم هزینه بر و امكان دارد در ابتدای كار سخت باشد ولی اگر دولت روی اشتغال پایدار هزینه كند، سبب دوام و پایداری شغل خواهد شد.

بیات اشاره كرد: اگر امروز روی آی تی و گردشگری متمركز شده ایم برای آن است كه زودبازده تر و كم هزینه تر از سایر بخش ها هستند و با ریسك كمتری برای ایجاد آنها مواجه هستیم.

به گفته وی، مشاغل و كسب و كارهایی كه در كارگاه های كوچك زیر ۵۰ نفر ایجاد می شود، زودبازده است و می تواند در كمترین زمان ممكن به اشتغال برسد.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، برمبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی كار، بررسی سهم اشتغال در بخش های عمده اقتصادی از آن حكایت می كند كه بخش خدمات با ۴۹.۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است و بخش های صنعت با ۳۲.۹ درصد و كشاورزی با ۱۷.۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. با وجود آنكه مشاغل خدماتی می توانند به سرعت ایجاد ظرفیت كنند اما به اعتقاد كارشناسان، در شرایط بحرانی و اقتصادهای متزلزل پایداری خودرا از دست می دهند و بدون همراهی بخش های صنعت و كشاورزی، توسعه اشتغال در بخش خدمات به ایجاد یك بازار كار متعادل منجر نخواهد شد.

منبع:

1398/03/08
11:10:38
5.0 / 5
2035
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید