مهر خبر می دهد

جزئیات دو سناریوی اشتغالی۹۸، جلوگیری از ریزش۳۱۵هزار نیروی كار

جزئیات دو سناریوی اشتغالی۹۸، جلوگیری از ریزش۳۱۵هزار نیروی كار كاروخدمت: ایجاد یك میلیون و 90 هزار فرصت شغلی و ایجاد 537 هزار شغل بعنوان دو سناریوی اشتغال سال 98 روی میز شورای عالی كار قرار دارد ومتناسب با شرایط اقتصادی كشور یكی از این دو سناریو اجرا می شود.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، سناریوهای اشتغال سال ۹۸ بزودی در شورای عالی اشتغال به بحث گذاشته می شود و مقرر است دو نقشه راه برای اشتغال كشور در این شورا ارائه شود.
بر اساس سناریوهای روی میز شورای عالی اشتغال، دو نقشه راه برای اشتغال كشور هدف گذاری شده است. سناریوی نخست مبتنی بر ادامه روند فعلی حاكم بر اقتصاد و سناریوی دوم نیز مبتنی بر بهبود متغیرهای اقتصادی می باشد.
در سناریوی نخست، ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده كه البته در صورتی محقق می شود كه شاهد یك تحول در متغیرهای اقتصادی همچون نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه گذاری باشیم.
بر اساس این سناریو، در سال ۹۸ تعداد ۷۷۸ هزار نفر به جمعیت در سن كار كشور افزوده خواهد شد كه نرخ جمعیت فعال را افزایش خواهد داد. طبق پیش بینی فاكتورهای كلان بازار كار در سناریوی اشتغال یك میلیونی، مشروط بر ایجاد این میزان اشتغال، نرخ بیكاری با كاهش ۲ درصدی به ۱۰ درصد می رسد و جمعیت فعال كشور نیز حدود ۶۰۰ هزار نفر رشد خواهدنمود. در صورت تحقق اهداف پیش بینی شده در این سناریو و در نتیجه آن ایجاد یك میلیون فرصت شغلی، جمعیت بیكار كشور ۴۹۴ هزار نفر كاهش خواهد یافت.
اما در سناریوی دوم از چشم انداز بازار كار كشور در سال پیش رو، ایجاد ۵۳۷ هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است؛ این هدف گذاری كه بنظر می رسد محتمل تر از سناریوی نخست است، با این استدلال روی میز شورای عالی اشتغال قرار دارد كه تغییراتی در متغیرهای كلان اقتصادی ایجاد نشود و اقتصاد كشور شرایط فعلی را طی نماید.
در این سناریو، در صورت ایجاد ۵۳۷ هزار شغل، سیاست جلوگیری از افزایش نرخ بیكاری و تثبیت اشتغال موجود بیشتر از هر سیاستی مدنظر قرار گرفته است.
در سیاست های بازار كار در سال جاری، بر تثبیت ۳۱۵ هزار فرصت شغلی با اجرای برنامه پشتیبانی از بنگاه های خصوصی و تعاونی مشكل دار تاكید گردیده است كه در چارچوب اجرای این سیاست و جلوگیری از ریزش ۳۱۵ هزار نیروی كار، ۳ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال منابع مالی اختصاص می یابد.

۳ رویكرد سیاستی طرح های اشتغال زا برای ۹۸
در برنامه اشتغال سال جاری سه رویكرد «تثبیت اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «اشتغال حمایتی» سیاست گذاری شده است. بر اساس این سه رویكرد سیاستی، ۸ برنامه در دستور كار قرار دارد.
توسعه كسب و كارهای پراشتغال، اجرای برنامه های فعال بازار كار همچون طرح كارورزی فارغ التحصیلان، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه كارآفرینی، اشتغال حمایتی و خرد، استفاده از فرصت های خارجی و نهادسازی و اطلاعات بازار كار و نظارت بر طرح ها و برنامه ها هشت اقدام اشتغالزایی و كارآفرینی امسال است.
منابع مالی برنامه های اشتغال ۹۸
دولت برای اجرای برنامه های تولید اشتغال محور در سال جاری، ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با هدف ایجاد یك میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی در چارچوب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ كل كشور پیش بینی كرده است.
همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع از محل بودجه عمومی برای برنامه ها و اقدامات حوزه اشتغال اختصاص یافته است.


منبع:

1398/03/24
13:32:32
5.0 / 5
2639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید