در نشستی در اتاق تعاون ایران مطرح شد

برداشت پسته كمتر از 3دهه پیش است، خلأ مركز تحقیقات بهبود تولید

برداشت پسته كمتر از 3دهه پیش است، خلأ مركز تحقیقات بهبود تولید كاروخدمت: رئیس اتحادیه سراسری پسته با اشاره به اینكه سه دهه پیش برداشت پسته 500كیلو در هكتار بود كه امروز از این میزان هم كمتر شده، از خلأ مركزی برای مطالعات پژوهشی در حوزه بهبود تولید پسته انتقاد نمود.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، مجید ولدان امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) در نشست مشترك با اعضای كمیسیون كشاورزی اتاق تعاون ایران گفت: ۷۷۴ شركت دانش بنیان در حوزه كشاورزی شناسایی كردیم اما متأسفانه وقتی در همایش های مختلف با این شركت ها صحبت می نماییم و از آنها می خواهیم بزرگترین مشكل خودرا اعلام كنند همچنان بازار مهترین مشكل این شركت ها است.
وی اضافه كرد: شركت های دانش بنیان بر روی محصولاتی كار می كنند كه بازار ندارند و متأسفانه امروز نظام پشتیبانی از این شركت ها، صرفاً حمایت مالی است كه نتیجه این نظام بدهكار كردن آنها است.
مدیركل دفتر تجاری سازی و یافته های تحقیقاتی سازمان تبلیغات وزارت جهاد كشاورزی افزود: ما هم اكنون بر روی مفهوم فناوری بازار در سازمان تحقیقات كار می نماییم و در این زمینه آمادگی داریم در حوزه تحقیقات آموزش و ترویج بخش كشاورزی پیشنهاد فعالان این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.
وی همین طور از مكاتبه با رئیس سازمان تحقیقات، فناوری و ترویج كشاورزی برای تشكیل كمیته مشترك با اتاق تعاون در حوزه مشكلات تعاون گران فعال در بخش كشاورزی آگاهی داد.
برداشت پسته از سه دهه پیش هم كمتر شده است
در این نشست همین طور محمود صادقی مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته با انتقاد از عدم فعالیت مركزی در حوزه تحقیقات پسته در كشور گفت: ۳۰ سال پیش كشاورزان كشورمان به تدریج فعالیت خودرا در بازار پسته در منطقه شروع كردند رقبای ما نیز در بازار این محصول نقش داشتند و محصول یك دست تولید می كردند.
صادقی اضافه كرد: همزمان دانشگاهی در آمریكا در عرصه تولید پسته دانشگاهی تأسیس كردند كه فقط در حوزه تحقیق و پژوهش در محصول پسته متمركز بود. در آن زمان میزان برداشت آمریكایی ۴ تن در هكتار و میزان برداشت ما نیز ۵۰۰ كیلوگرم در هكتار بود.
رئیس اتحادیه سراسری پسته اضافه كرد: حدود ۲۵ سال پیش ما به وزارت جهاد كشاورزی تقاضای تأسیس مركز تحقیقات پسته را ارائه دادیم و حتی متعهد شدیم تا تجهیزات و ماشین آلات لازم را خودمان خریداری می نماییم تا بتوانیم یافته های تحقیقاتی این مركز را برای بهبود تولید به كار بگیریم.
وی با اشاره به اینكه این مركز الان از وزارت جهاد جدا شده و خودمان مركزی برای انجام امور تحقیقاتی در محصول پسته تأسیس كردیم، اظهار داشت: امروز پس از ۲۵ سال مركزی كه بتوانیم به آن برای انجام مطالعات پژوهشی برای بهبود تولید و كیفیت پسته اتكا نماییم نداریم.
رئیس اتحادیه سراسری پسته اشاره كرد: حتی امروز پس از ۳ دهه برداشت آمریكا كمی بیشتر از ۴ تن در هكتار است اما برداشت ما حتی از ۵۰۰ كیلوگرم در هكتار هم كمتر شده است.


منبع:

1398/03/30
21:28:00
5.0 / 5
2468
تگهای خبر: تولید , خرید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید