سهم اشتغال زایی روستاها در كشور

سهم اشتغال زایی روستاها در كشور به گزارش كاروخدمت سهم اشتغال روستایی از كل اشتغال كشور در حالیكه در دوره سال های ۹۲ تا ۹۶ نزدیك به صفر بود، پارسال به حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، یكی از برنامه های دولت در سال قبل در كنار «برنامه اشتغال فراگیر»، توسعه اشتغال در مناطق روستایی با اجرای «برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری» بود. برنامه ای كه با تصویب قانون پشتیبانی از ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از صندوق توسعه ملی و مجوز رهبری برای برداشت از منابع صندوق توسعه به منظور ایجاد اشتغال در مناطق محروم، مرزی و روستایی اجرا شد.
آمار از سهم تقریباً صفر اشتغال روستایی از كل اشتغال كشور در سال های ۹۲ تا ۹۶ حكایت دارد در صورتیكه تحلیل وضعیت اشتغال و بیكاری منطقه ای كه توسط معاونت توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت كار انتشار یافته، نشان داده است از ۴۶۴ هزار فرصت شغلی به وجود آمده در سال ۹۷، تعداد ۳۵۳ هزار نفر بطور خالص در مناطق شهری و ۱۱۴ هزار نفر در مناطق روستایی جذب شده اند.
سهم مناطق روستایی در ایجاد اشتغال به طوری نسبی در سال ۱۳۹۷ نسبت به متوسط دوره پنج ساله ۱۳۹۷-۱۳۹۲ افزایش یافته است.
هر چند بطور قطعی نمی توان در مورد آثار و تبعات اجرای «قانون پشتیبانی از ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از صندوق توسعه ملی» قضاوت دقیقی داشت اما با عنایت به رویكردهای به كار گرفته شده در پروسه اجرای این قانون، بنظر می رسد كه قسمتی از آثار و تبعات آن در سال ۱۳۹۷ بر مناطق روستایی و عشایری نمود یافته است به شكلی كه آمار و اطلاعات مركز آمار ایران نیز تا حدودی آنرا تأیید می كند.
آمار مقایسه ای اشتغال به وجود آمده در مناطق روستایی طی سال های گذشته با سال ۹۷ نشان می دهد، سهم اشتغال جدید به وجود آمده در مناطق روستایی از میزان تقریباً صفر درصد در دوره های قبل (۹۶-۱۳۹۲)، به ۲۴.۴ درصد در سال قبل افزایش یافته كه می تواند گویای بهبود نسبی فرصت های كسب و كار و اشتغال در مناطق روستایی باشد.
ضمن اینكه در مناطق شهری، بخش خدمات با بیشتر از ۶۴ درصد، بیشترین سهم از اشتغال كشور را به خود اختصاص می دهند اما در مناطق روستایی هر چند بیشتر از نیمی مشاغل در بخش كشاورزی است اما در حوزه فرصت های شغلی ایجاد شده، بخش صنعت بیشترین سهم یعنی ۷۵.۴ را به خود مختص كرده است.

محاسبه برمبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی كار، مركز آمار ایران

محاسبه برمبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی كار، مركز آمار ایران بدین سبب از نقاط قوت یكی از برنامه های اشتغالی دولت، افزایش سهم مناطق روستایی در ایجاد فرصت های شغلی سال ۱۳۹۷ است كه نسبت به سهم نزدیك به صفر سنوات قبل، این رقم در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۵ درصد از اشتغال به وجود آمده در كل كشور را به خود مختص كرده است كه نشان داده است ناشی از اجرای برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری و افزایش سرمایه گذاری در این مناطق است.
 


منبع:

1398/04/08
14:36:38
5.0 / 5
2641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید