آیا فضای كسب و كار پایتخت بهتر شده است؟

آیا فضای كسب و كار پایتخت بهتر شده است؟ كاروخدمت: چند ماه بعد از تكانه های شدید اقتصادی كه ایران با آنها مواجه گردید، بنظر می رسد بخش های مختلف اقتصاد آماده می شود تا از این موقعیت عبور كند و بهبود نسبی شاخص فضای كسب و كار در تهران نیز این مساله را نشان داده است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، جدیدترین بررسی های اتاق بازرگانی تهران نشان از آن دارد كه شاخص كسب و كار در مجموع عوامل یك پیشرفت نسبی را در زمستان سال ۹۷ در قیاس با پاییز همین سال ثبت كرده است؛ این در شرایطی است كه این شاخص در زمستان سالی كه گذشت، در قیاس با زمستان سال ۹۶ افت داشته است.
در این بررسی كه ۲۸ داده پیمایشی و ۴۲ داده آماری بررسی شده نشان داده است كه وضعیت كسب و كار در تهران تقریباً در رده میانی استان های كشور قرار دارد و تهران در این شاخص، ۱۵ استان را بالاتر از خود و ۱۴ استان را پایین تر از خود می بیند.
برای نتیجه گیری این شاخص اتاق بازرگانی با بررسی مجموع اعداد موجود در حوزه های مختلف یك شاخص را از یك تا ۱۰ تعیین كرده كه استانی با عملكرد ۱۰ بدترین وضعیت را دارد. در این میان شاخص كل محیط كسب و كار در زمستان ۹۷ در تهران به عدد ۶.۲۷ رسیده كه در قیاس با پاییز همان سال كاهش ۳.۴ درصدی را نشان داده است اما در مقایسه میان زمستان ۹۷ با زمستان ۹۶، این شاخص افتی هشت درصدی را به ثبت رسانده است.
در بررسی این عملكرد سیستان و بلوچستان با ۶.۶، البرز با ۶.۵۴ و كردستان با ۶.۵ درصد نامساعدترین عملكرد را داشته اند و استان های گیلان با ۵.۶۷، آذربایجان غربی با ۵.۷۶ و زنجان با ۵.۹۲ درصد بهترین استان ها در این عرصه بوده اند.
در زمستان ۹۷ وضعیت سه حوزه ضعف نظام توزیع و مشكل در رساندن محصول به بازار، محدودیت دسترسی به حامل های انرژی و محدودیت دسترسی به آب نسبت به پاییز ۹۷، وضعیت نامساعدتری پیدا كرده اند. در حوزه نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتكار نیز با بهبود ۲۳ درصدی بیشترین میزان رشد در فصلی كه گذشت، به ثبت رسیده است و بعد از آن كمبود تقاضا در بازار، بی تعهدی طرف های قرارداد و رویه های سختگیرانه اداره های كار و بیمه تأمین اجتماعی، بیشترین بهبود را در قیاس با فصل پاییز ۹۷ به ثبت رساندند.
منبع:

1398/04/09
01:20:26
5.0 / 5
2389
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بیمه , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید