مشاغل خدماتی همچنان محبوب و درآمدزا

مشاغل خدماتی همچنان محبوب و درآمدزا كاروخدمت: طبق گزارش مركز آمار ایران، در بهار امسال بخش خدمات بیشترین سهم اشتغال را نسبت به دو بخش صنعت و كشاورزی به خود مختص كرده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، برمبنای نتایج آمارگیری مركز آمار ایران در بهار ۹۸، بررسی اشتغال در بخش های عمده فعالیت های اقتصادی نشان داده است كه بخش خدمات با ۴۹.۶ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. بخش های صنعت با ۳۱.۵ درصد و كشاورزی با ۱۸.۹ درصد در رتبه های بعد قرار دارند.

سهم شاغلان بخش كشاورزی در بهار ۹۸ نسبت به فصل مشابه سال گذشته، ۰.۲ درصد و بخش صنعت ۰.۳ درصد افزایش داشته است در صورتیكه از سهم شاغلان بخش خدمات ۰.۵ درصد كاسته شده است.

باوجود آنكه سهم شاغلان بخش خدمات در بهار سال قبل ۵۰.۱ درصد بوده این میزان در بهار ۱۳۹۸ با ۰.۵ درصد كاهش به ۴۹.۶ درصد رسیده است. نكته قابل توجه اینكه تعداد شاغلان مرد بخش خدمات از ۴۹.۵ درصد در بهار سال قبل به ۴۸.۸ درصد در بهار امسال رسیده و ۰.۷ درصد كاهش را نشان داده است این در شرایطی است كه سهم شاغلان زن بخش خدمات از ۵۲.۴ درصد در بهار ۹۷ به ۵۳.۲ درصد در بهار ۹۸ رسیده و ۸ درصد رشد را نشان داده است.

كارشناسان اعتقاد دارند كه بخش خدمات گنجایش بیشتری برای جذب زنان و جوانان نسبت به دیگر بخش های اقتصادی دارد و می تواند بستر مناسبی برای حضور در عرصه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی فراهم آورد.

‏علی اصلانی، عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار در گفت‬ گفت و گو با ایسنا، دلیل افزایش تعداد شاغلان بخش خدمات را تنوع مشاغل خدماتی، درآمدزایی بالا و كم هزینه بودن آنها می داند.

او می گوید: كسب و كارهای خدماتی از ریسك كمتری نسبت به مشاغل دیگر برخوردار می باشند و به سبب تنوع و جذابیت مورد استقبال عمومی قرار دارند.

اصلانی با اشاره به اینكه بیشتر از ۸۵ درصد مشاغل در كشورهای خارجی در گرایش خدماتی است، می گوید: تغییر شیوه های زندگی و بروكراسی های پیچیده اداری باعث شده تا افراد چون دردسر كمتری جهت راه اندازی دارند، به دنبال مشاغل خدماتی بروند.

پیشنهاد وی به دولت این است كه در شرایط حاضر كه استقبال از شغل های خدماتی افزایش یافته از ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری، حمل و نقل و آی تی برای بسط مشاغل خدماتی و كاهش بیكاری كارجویان استفاده نماید.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، با وجود آنكه كسب و كارهای خدماتی امروز درصد بالایی از سهم اشتغال كشور را به خود اختصاص داده و جذابیت این مشاغل روز به روز بیشتر می شود كارشناسان معتقدند بدون همراهی بخش های كشاورزی و صنعت، توسعه اشتغال در بخش خدمات نمی تواند به ایجاد یك بازار كار متعادل منجر شود. هم اكنون پرستاری، مهمانداری و مددكار اجتماعی همچون مشاغل خدماتی پر تقاضا در كشورهای دیگر به شمار می روند كه استقبال از آنها به سبب درآمد و جایگاه بالایی كه دارند روز به روز بیشتر می شود.

منبع:

1398/04/18
14:38:02
5.0 / 5
2643
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید