رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی خبر داد

پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی گروهی

پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی گروهی كاروخدمت: رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی در حوزه فعالیت های گروهی آگاهی داد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، مهناز امامدادی بامداد امروز در نشست ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی كه با حضور وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی و نمایندگان دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها برگزار شد، اظهارداشت: سقف تسهیلات مشاغل خانگی در حوزه فعالیت های گروهی و كارفرمایی باید افزایش یابد. همین طور در زمینه رشته های صنایع غذایی محدودیت های زیادی وجود دارد كه در این زمینه وزارت بهداشت این نوع مشاغل را از لیست مشاغل خانگی حذف كرده است.
وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی معتقد می باشد مشاغل در رابطه با حوزه صنایع غذایی و آشامیدنی نباید در منازل فعالیت كنند بلكه این نوع مشاغل باید در مراكز خارج از منزل، كارگاه ها یا سوله ها فعالیت كنند كه در این زمینه مكاتبات زیادی با این وزارتخانه صورت گرفته تا مشاغل در رابطه با صنایع غذایی امكان فعالیت در منازل را داشته باشند.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی با تاكید بر اینكه محصولات غذایی و آشامیدنی جایگاه مهمی در مشاغل خانگی دارند، اظهارداشت: به رغم مكاتبات زیادی كه با وزارت بهداشت صورت گرفته، هنوز رشته های پیشنهادی غذایی جهت راه اندازی مشاغل خانگی از طرف این وزارتخانه تعیین تكلیف نشده است. پس لزوم دارد تا وزارت بهداشت نسبت به ارائه رشته های پیشنهادی مشاغل خانگی در حوزه محصولات غذایی ظرف مدت یك ماه آینده اقدام نماید.
امامدادی اضافه كرد: همین طور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی موظف است دستورالعمل مواد غذایی و آشامیدنی متناسب با مشاغل خانگی را تهیه و در جلسه بعدی ستاد ارائه نماید.
این مقام مسئول در وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی اعطای تسهیلات به شاغلان دستگاه های دولتی را یكی از موانع پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان بیكار عنوان نمود و اضافه كرد: متأسفانه برخی دستگاه های اجرایی در حالی تسهیلات مشاغل خانگی را برای شاغلان خود مطالبه می كنند كه قانون در این خصوص تكلیفی ندارد و اولویت پرداخت تسهیلات به افراد بیكار است.
وی اضافه كرد: از دیگر مشكلات حوزه مشاغل خانگی تغییرات گوناگون لیست رشته های مصوب این نوع مشاغل توسط دستگاه های اجرایی می باشد. در این خصوص به رغم اینكه متقاضیان بعضی از رشته های در متقاضیان می شود.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی اشاره كرد: بدین سبب برای ممانعت دستگاه ها از تغییر گوناگون رشته های مصوب مشاغل خانگی باید یك سقف زمانی در نظر گرفت.
امامدادی اضافه كرد: علاوه بر این در زمینه مشاغل خانگی فاقد یك تشكل و اتحادیه بعنوان بازوی بخش خصوصی هستیم و یكی از ظرفیت های ایجاد تشكل و اتحادیه در این نوع مشاغل، تعاونی ها هستند كه می توانند پیشبرد اهداف مشاغل خانگی باشند.
بر اساس این گزارش، امروز با تصویب ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی، پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دولتی به سبب محدودیت منابع قرض الحسنه ممنوع گردید. همین طور برای جلوگیری از تغییر گوناگون لیست رشته های مشاغل خانگی توسط دستگاه های اجرایی، هیچ دستگاه دولتی نمی تواند در كمتر از دو سال بعد از تصویب یك رشته در رابطه با مشاغل خانگی نسبت به تغییر یا حذف آن اقدام نماید.


منبع:

1398/04/29
18:34:45
5.0 / 5
2105
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید