آخرین خبرها از كشتی های متوقف شده ایرانی در برزیل

آخرین خبرها از كشتی های متوقف شده ایرانی در برزیل كاروخدمت: دو كشتی باربری ایرانی بعد از توقف دو ماهه در بندر ˮپاراناگواˮ برزیل به سبب عدم سوخت رسانی از طرف شركت دولتی ˮپتروبراسˮ این كشور، با حكم اخیر دادگاه عالی برزیل سوخت مورد نیاز خودرا دریافت كرده و به ایران بازمی گردند.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، اواخر تیر ماه رویترز خبری منتشر نمود در خصوص اینكه دو كشتی باربری ایرانی چند هفته است كه به سبب تحریم های آمریكا در بندر "پاراناگوا" برزیل متوقف شده و قادر به سوخت گیری و بازگشت به ایران نیستند. در ادامه این گزارش آمده بوده كه این دو كشتی قرار بود محموله های "اوره" كه در تولید كود شیمیایی كاربرد دارد را به برزیل حمل كرده و با محموله ذرت به ایران برگردند، اما به سبب تحریم های آمریكا موفق به سوخت گیری نشده و در آبهای ساحلی ایالت پارانا در برزیل لنگر انداخته اند و نمی توانند به ایران برگردند.
به دنبال انتشار این خبر سید علی سقائیان - سفیر ایران در برزیل- به مقامات این كشور اعلام نمود كه اگر برزیل اجازه ندهد كشتی های ایرانی معطل مانده در آب های ساحلی بندر "پاراناگوا" سوخت گیری كنند، ایران وارداتش از برزیل را قطع كرده و فروشندگان دیگری برای ذرت، سویا و گوشت مورد نیازش پیدا می كند.
وی ادامه داد: برای حل این مشكل، ایران در حال بررسی ارسال سوخت به این كشتی ها است كه البته این گزینه زمان بر و پر هزینه است اما كشورهای بزرگ و مستقلی مانند ایران و برزیل باید بدون مداخله از جانب هیچ كشور ثالثی با یكدیگر همكاری كنند.
بعد از آن به دنبال پیگیری های صورت گرفته دیاس توفولی - عالی ترین مقام قضایی برزیل- تصمیم شركت نفت دولتی برزیل "پتروبراس" در خصوص عدم فروش سوخت به این دو كشتی ایرانی را رد كرد و حكم داد كه به این كشتی ها سوخت رسانی شود.
به دنبال دستور دادگاه برزیل، ارنستو آراژو - وزیر امور خارجه این كشور - در مورد سوخت رسانی به كشتی های ایرانی به خبرنگاران اظهار داشت: باید در این زمینه به قانون عمل شود و با وجود اینكه احیانا شركت پتروبراس در صورت خطی از تحریم های آمریكا با خطراتی مواجه خواهد شد، به قانون عمل خواهیم كرد.
همین طور سرگئیو مندس - مدیركل گروه صادرات كشاورزی Anec - در مصاحبه ای تلفنی به بلومبرگ اینگونه توضیح داد كه حل این مسئله، خبر خوبی برای ما بود چونكه عمده تولید غلات برزیل به آسیا و خاورمیانه صادر می شود و روابط تجاری ارتباطی با سیاست ندارد.
و نهایتا روز گذشته (شنبه) جلیل اسلامی - معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی - درباره آخرین وضعیت دو كشتی باری "باوند" و "ترمه" كه به سبب عدم سوخت رسانی از طرف شركت دولتی "پتروبراس" برزیل در بندر این كشور گرفتار توقفی دو ماه شده بودند، اظهار داشت: به دنبال پیگیری های علمیاتی و دیپلماتیك صورت گرفته از طرف شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت امور خارجه، بعد از دریافت حكم دادگاه برزیل در خصوص ضرورت ارائه سوخت از طرف این شركت سوخت رسان برزیلی، عملیات سوخت رسانی به كشتی های ایرانی فوق از بامداد امروز (شنبه) شروع شده است و بعد از اختتام عملیات سوخت رسانی، این دو كشتی باربری ایرانی بندر برزیل را به مقصد ایران ترك خواهند كرد.
او درباره دلیل عدم ارائه سوخت توسط برزیلی ها به كشتی های مذكور اعلام نمود كه عدم سوخت رسانی به سبب تحریم های ظالمانه، غیرقانونی و یكجانبه دولت آمریكا بوده و قبل از این اتفاق، برای كشتی های مذكور تردد به صورت معمول انجام می شد و مشكلی در این زمینه نبود.
وی اشاره كرد: سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با ارائه سوخت به ناوگان تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در بنادر برزیل پیگیری های لازم را صورت خواهد داد تا كشتی های تحت پرچم كشورمان در تردد با مشكلی مواجه نشوند.
منبع:

1398/05/06
13:35:56
5.0 / 5
2377
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید