گزارش كاروخدمت به نقل از مهر

جزئیات بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در ۸ سال اخیر

جزئیات بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در ۸ سال اخیر كاروخدمت: آمار هشت ساله بازار كار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی نشان داده است در این مدت 489 هزار و130 نفر و بطور میانگین سالانه 61 هزار و141 نفر به جمع بیكاران تحصیل كرده افزوده شده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، برمبنای آخرین نتایج آمار نیروی كار، جمعیت فارغ التحصیل و دانشجویان كشور ۱۳ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۳۹۲ نفر اعلام شده است كه از كل این جمعیت حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر معادل ۵۷.۷ درصد جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل در گروه جمعیت فعال (بیكار یا شاغل) و ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز معادل ۴۲.۳ درصد در گروه جمعیت غیرفعال اقتصادی (عدم تمایل ورود به بازار كار) قرار دارند.
بر اساس این گزارش، كل جمعیت فارغ التحصیل و در حال تحصیل در دانشگاه در سال ۹۰ معادل ۱۰ میلیون و ۱۱ هزار و ۶۷۶ نفر بود كه در این سال جمعیت شاغل حدود ۳ میلیون و ۷۴۲ هزار نفر و جمعیت بیكار نیز ۹۰۱ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.
از سال ۹۱ نیز همزمان با افزایش تقاضا برای ورود به تحصیلات دانشگاهی، جمعیت بیكار كشور نیز از مرز یك میلیون نفر عبور كرد و در سال ۹۷ جمعیت فارغ التحصیل و دانشجویان نسبت به سال ۹۰ با رشد ۳ میلیون و ۱۴۰ هزار نفری به ۱۳ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۳۹۲ نفر افزایش یافت و جمعیت بیكار كشور نیز به یك میلیون و ۳۹۰ هزار و ۷۵۰ نفر رسیده است.
آمار ۸ سال قبل نشان داده است كه در طول این سال ها ۴۸۹ هزار و ۱۳۰ نفر به جمعیت بیكار فارغ التحصیل اضافه شده است كه بطور میانگین می توان گفت سالانه ۶۱ هزار و ۱۴۱ نفر به جمعیت بیكار فارغ التحصیل افزوده است.
جمعیت فارغ التحصیل و دانشجویان طی سال های ۹۰ تا ۹۷

نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل در دانشگاهها ۱۸.۳ درصد بوده است كه نرخ بیكاری گروه مردان ۱۳.۱ درصد و نرخ بیكاری گروه زنان ۲۸.۷ درصد است.
از مجموع جمعیت فعال فارغ التحصیل دانشگاهی كشور ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر معادل ۸۱.۷ درصد شاغل و یك میلیون و ۴۰۰ هزار نفر معادل ۱۸.۳ درصد بیكار هستند.
در حالی كه برمبنای آخرین آمار مربوط به وضعیت بازار كار جامعه فارغ التحصیل، نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل نسبت به سال ۹۶ به میزان ۱.۱ درصد كاهش داشته است، اما در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۴۶۲ هزار نفر به جمعیت شاغلان و بیشتر از ۱۱ هزار نفر به جمعیت بیكاران نیز افزوده شده است. البته بیشتر از ۴۷۳ هزار نفر به جمعیت فعال فارغ التحصیل كشور اضافه شده است.
بررسی وضعیت بیكاری رشته های تحصیلی مختلف در گروه فارغ التحصیلان نیز نشان داده است بیشترین نرخ بیكاری مربوط به گروه های معماری و ساختمان است كه ۲۶.۱ درصد از كل جمعیت بیكار فارغ التحصیل كشور را به خود اختصاص می دهند. بعد از آن فارغ التحصیلان رشته تحصیلی هنر با سهم ۲۴.۵ درصدی در رتبه بعدی بیشترین جمعیت بیكار فارغ التحصیل قرار دارد.
همچنین رشته های تحصیلی علوم زیستی و رشته های در رابطه با ۲۴.۱ درصد، گروه های فراوری و ساخت با ۲۳.۵ درصد و گروه های فناوری اطلاعات و ارتباطات با ۲۲.۸ درصد به ترتیب بیشترین جمعیت بیكار را در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی به خود اختصاص می دهد.
كمترین نرخ بیكاری مربوط به گروه خدمات امنیتی است كه سهم بیكاران فارغ التحصیل این گروه تحصیلی ۴.۴ درصد از كل بیكاران فارغ التحصیل است.
علاوه بر این بالاترین نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی به ترتیب به استان كرمانشاه با ۲۸.۵ درصد، استان كردستان با ۲۵.۵ درصد و كرمان با ۲۴.۴ درصد اختصاص دارد؛ همین طور كمترین نرخ بیكاری مربوط به استان سمنان با ۱۱.۳ درصد می باشد.


منبع:

1398/05/12
17:36:53
5.0 / 5
1984
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید