سهم زنان از اشتغال تنها ۱۹ درصد مردان ۸۱ درصد!

سهم زنان از اشتغال تنها ۱۹ درصد مردان ۸۱ درصد! كاروخدمت: طبق گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار در سال قبل سهم زنان از تمام مشاغل مزد و حقوق بگیری تنها 19 درصد و مردان 81 درصد بوده است كه این امر نشان داده است مردان و زنان دسترسی بسیار نابرابری به مشاغل مزد و حقوق بگیری در كشور دارند.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، در طول چند دهه گذشته سوژه اشتغال به یكی از حساس ترین و مهم ترین موضوعات موثر در سیاست گذاری ها و تصمیم گیرهای كلان كشور تبدیل گشته است. در این بین به سبب آنكه اشتغال دارای ابعاد گسترده ای بوده، زنان به لحاظ اشتغال لطمه پذیری بیشتری داشته اند.

در حال حاضر سهم اشتغال زنان در اغلب كشورهای در حال توسعه كمتر از مردان است این در شرایطی است كه شكاف جنسیتی اشتغال در كشورهای توسعه یافته كمتر است. به تردید اشتغال مزد و حقوق بگیری می تواند تصویر روشن تری از اشتغال رسمی در كشور را ارائه كند.

منظور از مزد و حقوق بگیر، مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، تعاونی و عمومی است و غیر مزد و حقوق بگیر در برگیرنده كارفرما، كاركن مستقل و كاركن فامیلی بدون مزد است.

بر اساس گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار، بررسیهای انجام شده از نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در ارتباط با اشتغال مزد و حقوق بگیری در ایران نشان داده است طی سال ۱۳۹۷ حدود ۵۳.۹ درصد از كل شاغلان مزد و حقوق بگیر (مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی، تعاونی و عمومی) و حدود ۴۶.۱ درصد غیر مزد و حقوق بگیر (كارفرما، كاركن مستقل و كاركن فامیلی بدون مزد) بوده اند.

اگرچه تعداد شاغلان و به تبع آن مزد و حقوق بگیران طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷رو به افزایش بوده ولی سهم شاغلان مزد و حقوق بگیر، طی دوره مذكور رو به كاهش است كه این امر می تواند بیان كننده كم شدن گرایش به اشتغال مزد و حقوق بگیری خصوصاً در مردان باشد.

این گزارش از آن حكایت می كند كه در طول سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷، سهم اشتغال مزد و حقوق بگیری زنان از ۵۵.۵ درصد به ۵۶ درصد رسیده این در شرایطی است كه سهم خود اشتغالی میان شاغلان مرد از ۴۵.۱ درصد به ۴۶.۶ درصد افزایش پیدا كرده است.به ازای هر زن ۴ مرد در كشور مزد و حقوق بگیر هستند

با نگاه به نسبت جنسی مزد بگیری می توان اینطور برداشت كرد كه نسبت جنسی مزد و حقوق بگیری در سال قبل ۴۲۷ بوده و به ازای هر زن نزدیك به چهار مرد در كشور مزد و حقوق بگیر هستند. نتایج این گزارش بیان كننده آن است كه مردان و زنان دسترسی نابرابری به مشاغل مزد و حقوق بگیری دارند به نحوی كه طی سال قبل مردان ۸۱ درصد و زنان تنها ۱۹ درصد از تمام مشاغل مزد و حقوق بگیری را اشغال كرده اند.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، نتایج طرح آمارگیری مركز آمار ایران از وضعیت نیروی كار نشان داده است كه در بهار امسال از مجموع ۲۷ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۱ نفر جمعیت فعال كشور، ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۸۷ نفر بیكار بوده اند.

در حالی كه تعداد شاغلان مرد در بهار امسال، ۱۹ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۸۸۵ نفر بوده، تعداد شاغلان زن به چهار میلیون و ۴۶۲ هزار و ۸۵۸ نفر رسیده است. به سبب این گزارش، ۹۳۲ هزار و ۸۸۱ نفر از جمعیت بیكار كشور در بهار ۹۸ را زنان و دو میلیون و ۲۳ هزار ۸۰۶ نفر را مردان تشكیل داده اند.

منبع:

1398/05/13
19:56:12
5.0 / 5
2022
تگهای خبر: آمار , اشتغال , تعاونی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید