معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری خبر داد؛

ایجاد ۱۵۰ هزار شغل در روستاها، سهم روستاییان از اشتغال ۲۳ درصد شد

ایجاد ۱۵۰ هزار شغل در روستاها، سهم روستاییان از اشتغال ۲۳ درصد شد كاروخدمت: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه دولت توجه ویژه ای به اشتغال روستاییان دارد، از ایجاد 150هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی با تسهیلات صندوق توسعه ملی آگاهی داد.به گزارش كاروخدمت به نقل از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، محمد امید، با اشاره به اینكه با تجمیع منابع بانكی، ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال زایی روستاییان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: هم اكنون ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این منابع وصول شده و در اختیار روستاییان قرار گرفت.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به افزایش مراكز بوم گردی از ۲۵۰ به ۱۸۰۰ مركز اشاره نمود و اضافه كرد: روستاییان و عشایر می توانند از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر برای توسعه كارهای بوم گردی خود استفاده كنند.
وی همین طور تكمیل زیرساختهای ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار، برق رسانی به ۹۵ درصد روستاهای كشور، بهره مندی بالای ۷۰ درصد روستاها از خدمات آی تی و همین طور گازرسانی به ۹۰ درصد روستاها را همچون دستاوردهای انقلاب اسلامی برای روستاییان و عشایر برشمرد.
امید درباره میزان اشتغال زایی روستاییان با اشاره به اینكه هم اكنون ۱۵۰ هزار فرصت شغلی با بیمه برای روستاییان به وجود آمده است، اظهار داشت: با كمك تسهیلات اشتغال روستاییان، نرخ بیكاری در روستاها ۲ درصد كاهش یافته است و سهم اشتغال روستاییان در كل اشتغال كشور نیز ۲۳ درصد افزایش یافته است.
امید ارائه وام با نرخ بازپرداخت چهار و شش درصدی و در مدت زمان ۸ سال را یكی از مهمترین اقدامات معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم كشور برای كمك به اشتغال زایی روستاییان و عشایر برشمرد و اضافه كرد: در كار گروه ملی متشكل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت كار و رفاه اجتماعی و همین طور معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم كشور مقرر شد پرداخت این تسهیلات در سال بعد نیز ادامه یابد.
وی درباره وضعیت مهاجرت و بازگشت به روستاها از شهرها، به نرخ كنونی۲۶ درصدی جمعیت روستاها معادل ۲۱ میلیون نفر در مقایسه با نرخ ۶۵ درصدی و جمعیت ۲۱ میلیون نفری در ابتدای انقلاب اشاره نمود و اظهار داشت: طبق آمار نرخ مهاجرت معكوس در كشور در حال شكل گیری است و بازگشت به روستاها از مهاجرت به شهرها بیشتر شده است اما باوجود اقدامات بسیار بزرگ در زمینه اشتغال سازی روستاییان این عدم تغییر رقم جمعیت روستاییان نسبت به اوایل انقلاب مربوط به افزایش مهاجرت به شهرها طی سال های قبل تر و همین طور تبدیل شدن برخی روستاها به شهرها است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به اینكه الان در روستاها به جز كشاورزی مشاغل خدماتی، استارتاپ ها و صنایع كوچك و دستی نیز به وجود آمده است، اظهار داشت: هم اكنون ۴۵ درصد از مشاغل خارج از حوزه كشاورزی است و همین طور امیدواریم با مكانیزه شدن بخش كشاورزی و افزایش بهره وری، نرخ اشتغال در روستاها افزایش یابد.
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مدیریت آب مناطق روستایی اشاره كرد: تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله بسیار داریم و مصرف آب در بخش كشاورزی بسیار بالا است اما با طرح های آبیاری تحت فشار می توان با استفاده بهینه از آب محصولات كشاورزی بیشتری تولید كرد.
امید درباره وضعیت بیمه روستاییان اظهار داشت: ظرفیتهای بیمه روستاییان بسیار بالا است و قسمتی از منابع بیمه روستایی از محل یارانه ها پرداخت می شود اما باید با تامین منبع مالی بلند مدت، بیمه عشایر و روستاییان صورت گیرد و امیدواریم كه در سال جدید ظرفیت های خاصی در این زمینه به وجود آید.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه به دنبال اشتغال زایی و ثروت آفرینی در روستاها هستیم، اضافه كرد: روستاها باید تبدیل به محل تولید و كار شوند.
وی درباره اقدامات دولت و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم كشور برای كمك به لطمه دیدگان سیل اخیر، اظهار داشت: دولت ۳ هزار میلیارد تومان برای بازسازی ابنیه لطمه دیده در مناطق سیل زده پیش بینی كرده است.


منبع:

1398/05/20
14:01:18
5.0 / 5
2178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید