معاون وزیر كار اعلام كرد

انجام 450 هزار مورد بازرسی از كارگاه های تولیدی

انجام 450 هزار مورد بازرسی از كارگاه های تولیدی كاروخدمت: معاون روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از انجام بیشتر از 450 هزار فقره بازرسی درون كارگاهی در سال قبل آگاهی داد و از شورای شهر و شهرداری ها خواست جلوی ساخت و ساز غیر مجاز توسط افراد فاقد صلاحیت را بگیرند.حاتم شاكرمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اكنون مشكلی كه در حوزه ساخت و سازها در ایران وجود دارد و شورای شهر باید جلوی آنرا بگیرد این است كه ساخت و ساز را از دست شركتها و موسسات و افراد غیرمتخصص خارج كند و كار را به مراجع متخصص و صاحب صلاحیت بسپارد.

وی اظهار داشت: متاسفانه گاهی دیده می شود كه در بعضی نقاط عده ای سرمایه ای می گذارند و ساخت و ساز انجام می دهند بدون آنكه مجوز یا صلاحیتی از نظر فنی و تخصصی داشته باشند و از این طریق گرفتار حوادث تلخ و ناگوار می شوند.

ورود شورای شهر به ساخت و سازهای غیرمجاز

معاون وزیر كار از شهرداری خواست تا برای مقابله با وقوع حوادث ساختمانی در كلان شهرهایی مثل تهران تصمیم جدی بگیرد و شورای شهر نیز با مصوباتی كه می گذراند از ساخت و ساز توسط افراد فاقد صلاحیت فنی جلوگیری كند چونكه عده ای تنها به سبب كسب سود و درآمد دست به ساخت وساز می زنند و خلاف اصولی علمی به تخریب ساختمان می پردازند.

وی افزود: خرداد ماه امسال دیداری با وزیر كار مالزی داشتیم و یكی از دغدغه هایشان افزایش حوادث در حوزه ساختمان بود. ما امیدوار بودیم كه از تجربیات و امكاناتی كه در اختیار دارند استفاده نمائیم ولی دیدیم كه وضع ما در بحث حوادث ناشی از كار بهتر است در صورتیكه آنها از بابت حوادث ساختمانی نگرانی زیادی داشتند.

نرخ حوادث كار در ایران ۵.۵ درصد

معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به آمار حوادث كار در جهان اظهار داشت: در آسیا سالانه از هر ۱۰۰ هزار كارگر حدود ۱۳ درصد گرفتار حادثه منجر به فوت می شوند. این رقم در اروپا به ۳.۵ درصد می رسد و خوشبختانه در ایران ۵.۵ درصد است.

به گفته شاكرمی، در سال قبل بیشتر از ۴۵۰ هزار فقره بازرسی از كارگاههای تولیدی مشمول قانون كار در سراسر كشور صورت گرفته است.

وی درانتها با اشاره به قابلیتهای سامانه جامع روابط كار اظهار نمود: این سامانه الان در چند استان همچون تهران و اردبیل به شكل آزمایشی در حال اجرا می باشد ولی از هفته های آینده در چند استان دیگر اجرا می گردد. خوشبختانه سرورهای سامانه تجهیزه و در وزارت كار نصب شده است و ما امیدواریم با استقرار سامانه خیلی از مسایل در رابطه با حوزه روابط كار شفاف سازی شده ویكی از دغدغه های مهم كارگران كه سوژه شفافیت قراردادهای كار است، با ثبت قراردادها در این سامانه برطرف شود.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، سامانه جامع روابط كار از ۳۲ زیرمجموعه تشكیل شده است كه زیر سامانه جامع ثبت دادخواست ها، آموزش ایمنی نیروهای كار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای كار، بیمه بیكاری، پشتیبانی از مشاغل، شناسایی واحدهای مشكل دار، طبقه بندی مشاغل و بیمه كارگران ساختمانی همچون آنها محسوب می شود.

منبع:

1398/05/26
15:39:32
5.0 / 5
2131
تگهای خبر: آمار , بیكاری , بیمه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید