مهر خبر می دهد

جزئیات منابع چهار برنامه اشتغالی ۹۸، تخصیص صفر با گذشت نیمی از سال

جزئیات منابع چهار برنامه اشتغالی ۹۸، تخصیص صفر با گذشت نیمی از سال كاروخدمت: به رغم اینكه در چارچوب برنامه كارانه اشتغال جوانان برای چهار طرح اشتغالی در سال 98 بالغ بر 620 میلیارد تومان منابع پیش بینی شده اما با وجود گذشت نیمی از سال هیچ اعتباری تخصیص پیدا نكرده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، برنامه كارانه اشتغال جوانان تحت عنوان برنامه (كاج) از سال ۹۶ برمبنای مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اجرایی شد و در چارچوب این برنامه چهار طرح مشوق بیمه ای كارفرمایی، طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، طرح مهارت آموزی در محیط كار واقعی و طرح یارانه دستمزد تعریف شد.
مطابق بخشنامه اجرایی بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور، طرح ها و برنامه های اشتغالزایی و كارآفرینی سال ۹۸ در دو قالب برنامه های «تولید و توسعه كسب و كارهای پراشتغال منطقه ای» و «برنامه های فعال بازار كار» تنظیم شده است، بطوریكه طرح ها و برنامه های فعال بازار كار بر تقویت آموزش های مهارتی و كارآفرینی و توانمندسازی نیروی انسانی و اشتغال پذیری نیروی كار متمركز است.
با توجه به روند فزاینده عرضه نیروی كار در اقتصاد ایران، طرح كارانه اشتغال جوانان برای كاهش عدم تعادل های موجود در بازار كار در كوتاه مدت و میان مدت در سال ۱۳۹۸ در چارچوب دو سناریوی اول (بر اساس ادامه روند موجود و واقع بینانه) و سناریوی دوم (بر اساس اهداف برنامه ششم توسعه) تهیه و تدوین شده است كه در صورت تأمین منابع مالی مورد نیاز می تواند زمینه فرصت شغلی بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر را با فرض تحقق هر یك از سناریوها فراهم آورد.
در سناریوی نخست، منطبق بر شرایط موجود كشور و واقع بینانه، ایجاد ۲۱۳ هزار فرصت شغلی در سال ۹۸ با اعتبار ۴ هزار و ۲۰۱ میلیارد ریال پیش بینی شده است.
اما در سناریوی دوم منطبق بر اهداف برنامه ششم توسعه، ایجاد ۲۴۶ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی با اختصاص اعتبار ۶ هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال هدف گذاری شد.


هدف گذاری این میزان اعتبار و اشتغالزایی برنامه كاج در حالی است كه نه تنها اعتبارات امسال برنامه كاج بلكه منابع سال قبل این طرح هنوز به صورت كامل از طرف سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا نكرده است.
البته برمبنای مكاتبات صورت گرفته بین وزارت كار و سازمان برنامه و بودجه، ظاهراً این سازمان قول مساعد داده تا طی دو تا سه هفته آینده ۲۰ تا ۳۰ درصد منابع برنامه كاج را به وزارت كار اختصاص دهد.سازوكار طرح های اشتغالی دولت
مهارت آموزی در محیط واقعی كار: در این طرح برای افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان، ایجاد فرصت های شغلی مناسب و پایدار جهت رفع مشكل جوانان عمدتاً غیردانشگاهی در گروه سنی ۱۵ تا ۲۲ ساله، این گروه از افراد با ثبت نام در سامانه مربوطه تحت عنوان مهارت آموز برمبنای توافق كارفرما و فرد آموزش گیرنده و پرداخت هزینه پوشش بیمه مسئولیت مدنی توسط دولت در بنگاه های اقتصادی خصوصی و تعاونی فعالیت می نمایند و با محیط كار آشنا می شوند.
طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی: در این طرح جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی كه تمایل دارند برای كسب مهارت های لازم فنی و كارآفرینی در دوره های كارورزی وارد شوند با ثبت نام در سامان كارورزی از كمك هزینه آموزشی بهره مند می شوند. این اعتبار معادل یك سوم حداقل دستمزد برای هر نفر (به عنوان كمك هزینه) خواهد بود. این افراد بعلاوه تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار می گیرند.
مشوق بیمه ای كارفرمایی: كارفرمایان بنگاه های فعال اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی (دارای كد كارگاهی تأمین اجتماعی) در صورت جذب و بكارگیری جوانان دانش آموخته دانشگاهی از بین گروه هدف این طرح برای مدت یكسال، مشمول بهره مندی از مزایای مشوق بیمه ای كارفرمایی می شوند و سهم بیمه مذكور توسط دولت پرداخت می شود.
كارفرمایانی كه كارورزان را جذب كنند، در قالب بخشنامه اجرایی ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه به مدت ۲ سال از مزایای معافیت حق بیمه سهم كارفرما برخوردار می شوند.


منبع:

1398/06/17
17:26:22
5.0 / 5
2010
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید