با سهم ۱۵ درصدی از كل قراردادها

خانه های 300 تا 450 میلیونی در صدر معاملات مرداد قرار گرفتند

خانه های 300 تا 450 میلیونی در صدر معاملات مرداد قرار گرفتند به گزارش كاروخدمت در شرایطی كه حدود ۸۰ درصد فایل های عرضه موجود در بازار مسكن به آپارتمان های بالای یك میلیارد تومان اختصاص دارد در مردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۶۵ درصد معاملات به خانه های كمتر از ۱.۲ میلیارد تومان اختصاص داشت؛ در این بین آپارتمان های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان در صدر قراردادهای خرید و فروش قرار گرفتند.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، رابطه معكوس عرضه و تقاضا نمود خویش را در آستانه ورود بازار مسكن به ركود سه تا چهار ساله نشان داد. شرایط فعلی بازار نشان داده است ركود تورمی كه از آذرماه ۱۳۹۶ آغاز و تا تیرماه ۱۳۹۸ ادامه داشته جای خویش را به ركود غیرتورمی داده است. مردادماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل معاملات ۷۳ درصد كاهش و قیمت ۷۵ درصد افزایش پیدا كرد. با این وجود شاخص بانك مركزی از كاهش ۲.۴ درصدی قیمت نسبت به ماه قبل حكایت دارد.
خانه های میلیاردی باد می خورند
یك اشتباه محاسباتی در زمان رونق ساخت و ساز بازار آپارتمان های بزرگ متراژ، لوكس و نیمه لوكس را گرفتار ركود كرد. حجم سنگین سرمایه گذاری بر روی این نوع واحدها كه بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ صورت گرفته به كسادی پنج ساله بازار فروش واحدهای لوكس در میان سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ منجر گردید. با این وجود این نوع آپارتمان ها از رونق نصفه و نیمه واحدهای میان متراژ و ارزان قیمت در سال ۱۳۹۷ بی نصیب بودند. هرچند خانه های میلیاردی، آگهی های فروش ملك را قبضه كرده اند واحدهای كمتر از ۱.۲ میلیارد تومان سهم ۶۵ درصدی از معاملات مسكن شهر تهران در مردادماه ۱۳۹۸ داشتند.
هم چنین در مردادماه ۱۳۹۸ بیشترین قراردادهای خرید و فروش در واحدهای ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان منعقد شد كه سهم ۱۵ درصدی از معاملات را به خود اختصاص دادند. رتبه دوم به آپارتمان های ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان با ۱۲.۳ درصد مربوط شد و خانه های ۶۰۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان با ۹.۴ درصد از كل معاملات شهر تهران رتبه سوم را به دست آوردند.
تهرانی ها به خانه های كوچك تر رو آورده اند
آن طور كه بانك مركزی گزارش داده، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسكونی معامله شده بر حسب زیربنا در مردادماه ۱۳۹۸ نشان داده است بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسكونی ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با سهم ۱۵.۹ درصد اختصاص داشته است. مردادماه سال قبل این سهم به خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر مربع اختصاص داشت. امسال اما این دسته از آپارتمان ها با سهم ۱۳.۴ درصد به رتبه دوم معاملات تنزل كرده اند و واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با سهم ۱۲.۱ درصد در رتبه سوم قرار دارند. در مردادماه ۱۳۹۸ واحدهای مسكونی با سطح زیربنای كمتر از ۸۰ متر مربع ۵۵.۹ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.
رشد فروش خانه های قدیمی
افت توان مالی طرف تقاضا، منحنی فروش خانه های قدیمی را صعودی كرده است. مردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۸.۲ درصد قراردادهای خرید و فروش به خانه های بیشتر از پنج سال ساخت مربوط شد؛ در حالیكه شش سال قبل یعنی سال ۱۳۹۲ این گروه از آپارتمان ها حدود ۴۱ درصد قراردادها را در بر می گرفتند.
بیشترین معاملات در قیمت های زیر شاخص كل
از جانب دیگر واحدهای مسكونی در دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم ۱۰.۹ درصد بیشترین تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند و دامنه قیمتی ۶ تا ۷.۵ میلیون و ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان به ترتیب با اختصاص سهم ۱۰.۶ و ۱۰.۵ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در این ماه ۵۸.۷ درصد واحدهای مسكونی با قیمتی كمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی شهر تهران (۱۳.۰۳ میلیون تومان) معامله شده اند.
كوچ سرمایه ها از بازار مسكن
نقدینگی موجود در بازار مسكن هر ماه كمتر می شود. طبق گزارش دفتر اقتصاد مسكن در پنج ماهه نخست امسال حجم نقدینگی بازار مسكن شهر تهران به ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد كاهش داشته است. اما آن چه كه چشم انداز این بازار را ناامیدكننده تر نشان داده است آن است كه در مردادماه امسال ارزش معاملات ۵۶ درصد نسبت به مردادماه سال قبل افت كرده است.
تحولات قیمت هم بر مبنای آمار دفتر اقتصاد مسكن نشان داده است شاخص نقطه به نقطه ۷۷.۵ درصد افزایش داشته اما میانگین رشد دوازده ماهه منتهی به مردادماه ۱۳۹۸ در شهر تهران تنها ۵ درصد بوده است. به صورتی كه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ بیشترین رشد معادل ۱۱.۴ درصد و در مردادماه ۱۳۹۸ كمترین رشد معادل ۳.۱- درصد را تجربه كرده است.1398/06/19
11:53:47
5.0 / 5
2014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید