چه كسانی با طرح اقدام ملی مسكن خانه دار می شوند؟

چه كسانی با طرح اقدام ملی مسكن خانه دار می شوند؟ به گزارش كاروخدمت دبیر انجمن انبوه سازان مسكن خراسان رضوی با اشاره به اینكه طی یك سال و نیم گذشته قیمت زمین حدود 150 درصد افزایش پیدا كرده است، عنوان كرد: طی یك سال و نیم گذشته قیمت مسكن 150 درصد و همینطور قیمت مصالح ساختمانی حدود 120 درصد افزایش داشته است.


نعمت الله ظریف در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: طی پنج سال قبل دولت راهبردی تحت عنوان مسكن مهر برای رونق صنعت مسكن اتخاذ نموده بود كه متاسفانه این طرح بعد از گذشت پنج سال مغفول ماند همینطور دولت تصمیم داشت پروژه مسكن مهر را به اتمام برساند و سپس طرح مسكن اجتماعی را كه متولی آن اداره راه و شهرسازی است آغاز كند كه متاسفانه موفق نشد.
وی ادامه داد: هدف دولت از ساخت مسكن های ارزان تامین مسكن برای دهك های سه تا شش است كه برپایه این طرح مقرر است ظرف 2 سال آینده 400 هزار واحد در سراسر كشور ساخته شود.
وی افزود: خوشبختانه بعد از گذشت هفت ماه طرح اقدام ملی ساخت مسكن روند صعودی داشته و طبق آمار عرضه شده 400 هزار واحد در دست اقدام وجود دارد كه 200 هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر ساكن و 100 هزار واحد در بافت فرسوده و بازآفرینی شهری تحویل داده می شود.
دبیر انجمن انبوه سازان مسكن خراسان رضوی خاطرنشان كرد: تابحال در چند شهر جدید و هم برای برخی از پروژه های مسكونی متعلق به بنیاد مسكن در برخی از شهرهای كشور، مراسم كلنگ زنی با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شده است.
ظریف با اشاره به اینكه چشم انداز خوبی برای توسعه این طرح نسبت به طرح های قبلی وجود دارد، اظهار داشت: متناسب با نیاز هر استان در این طرح تعدادی واحد مسكونی پیشبینی شده كه سهم استان خراسان رضوی از این طرح حدود 8000 واحد است كه از این تعداد 3000 واحد توسط اداره راه و شهرسازی اجرایی شده است.
وی با اشاره به اینكه مطابق با تقاضای جامعه، سالانه 75 هزار واحد در استان خراسان باید ارائه شود كه ظرف پنج سال قبل با همكاری بخش خصوصی و مردم یك سوم این آمار اجرایی شده است، اظهاركرد: با عنایت به رویكرد دولت و هدفگذاری سال رونق تولید ملی، وزارت مسكن و شهرسازی در تلاش است اهتمام ویژه ای جهت تحرك بخشیدن به تولید مسكن در كشور به خرج دهد.
ظریف با اشاره به طرح های تشویقی دولت برای پویایی در عرصه مسكن همچون مشاركت در طرح اقدام ملی مسكن، بیان كرد: واگذاری زمین و به مشاركت گذاشتن آن توسط دولت به انبوه سازان تحرك بخشیدن به تولید مسكن در كشور را تقویت می كند تا سازندگان بتوانند از زمین استفاده كنند و از این طریق، دغدغه تأمین زمین یا تأمین منابع برای خرید زمین را نداشته باشند.
دبیر انجمن انبوه سازان مسكن خراسان رضوی خاطرنشان كرد: این طرح بگونه ای است كه دولت زمینی را در اختیار انبوه ساز برای ساخت پروژه قرار می دهد و بعد از اعلام هزینه نهایی پروژه و قیمت گذاری آن سهم، شراكت دولت و بخش خصوصی مشخص می شود به این منظور كه اگر زمینی كه دولت در اختیار بخش خصوصی قرار داده مرغوب تر باشد سهم دولت از پروژه بیشتر و اگر زمین از مرغوبیتی كمتری برخوردار باشد سهم انبوه ساز از پروژه نهایی بیشتر است.
ظریف تصریح كرد: هدف دولت از این طرح فراهم كردن موجبات رونق ساخت و ساز است كه بر طبق این طرح، ظرف دو سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در سراسر كشور ساخته خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه دولت باید بستر لازم برای بخش های خصوصی را فراهم و عرضه مسكن را بگونه ای تعریف كند كه مردم جهت استفاده مصرفی نه برای سرمایه گذاری مسكن خریداری كنند، اظهار داشت: دولت باید برای تسهیل در روند این پروژه گام های فراتری بردارد بعنوان مثال باید عرضه پروانه ساخت واحد ها را هم به عهده بگیرد تا انبوه ساز با تمام قوا به ساخت مسكن بپردازد.
دبیر انجمن انبوه سازان مسكن خراسان رضوی افزود: برخی كارشناسان معتقدند امكان دارد برخی از انبوه سازان كه به دنبال منفعت شخصی خود هستند، نسبت به نیاز بازار مدت زمان ساخت پروژه را طولانی و از افزایش زمان ساخت پروژه بهره برداری قیمتی كنند.
وی بیان كرد: اگر افزایش تولید و عرضه مسكن، بدون اجرای ابزارهای تنظیمی صورت گیرد، منفعتی نصیب خانواده های فاقد مسكن و متقاضیان اصلی این بازار نخواهد شد چونكه مانند اتفاقی كه در سال های اخیر رخ داده است، عمده واحدهای اضافه شده، صرف تقاضاهای سوداگرانه و سرمایه ای خواهد شد.
دبیر انجمن انبوه سازان مسكن خراسان رضوی اظهاركرد: برخی كارشناسان دیدگاه مثبتی در این زمینه دارند و معتقدند به این علت كه انبوه سازان از آغاز پروژه هزینه ای بابت زمین نمی پردازند و تنها 25 الی 30 درصد سرمایه برای ساخت مسكن نیاز دارند و تسهیلات بانكی هم در این مرحله سبب ترغیب آنان برای ساخت پروژه می شود.
ظریف اضافه كرد: اگر مبلغ تسهیلات و همینطور مدت اقساط آن به افراد یا زوجین در شهر تهران و سایر شهرهای كوچك افزایش یابد، به نحوی كه سازندگان این تسهیلات را در اختیار بگیرند و به خریداران انتقال دهند كه این امر هم بخش عرضه و هم بخش تقاضا را تأمین و تقویت می كند.
1398/06/26
22:57:22
5.0 / 5
2159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید