خطر حفظ اشتغال با اجرای طرح یارانه دستمزد

خطر حفظ اشتغال با اجرای طرح یارانه دستمزد به گزارش كاروخدمت یك كارشناس بازار كار پیشنهاد كرد به جای اجرای طرح ˮیارانه دستمزدˮ، پشتیبانی از بنگاه ها در دستور كار قرار گیرد و معافیت های بیمه ای و مالیاتی برای كارفرمایان درنظر گرفته شود.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایطی كه بیشتر از ۹۵ درصد نیروهای كار در كشور قراردادی هستند طرح هایی مثل یارانه دستمزد به بازار كار لطمه می زند. چون در زمانی كه تعادل در بازار كار از نظر عرضه و تقاضا وجود ندارد، كارفرمایان برای گرفتن ۳۰ درصد یارانه دستمزد مبادرت به جذب نیروی كار جدید می كنند.

وی افزود: شخصا نسبت به تخصیص اعتبار نقدی به بنگاهها و افراد مخالفم و تجربه دو دهه گذشته نشان داده این روشها روشهایی است كه به توسعه بازار كار منجر نمی گردد. از آنجائیكه نظارتها و مكانیسم های نظارتی در كشور ما دقیق نیست معمولا این قبیل كارها با انحراف همراه می باشد و می تواند مشكلات زیادی را در بازار كار و برای منابع كشور ایجاد كند بنابراین توزیع پول چه به صورت یارانه، چه به شكل كمك یا دستمزد به كارگران و كارجویان و فارغ التحصیلان اثرمثبتی در بازار كار نمی تواند داشته باشد.

خطر حفظ اشتغال موجود با اجرای طرح یارانه دستمزد

این كارشناس بازار كار تصریح كرد: شاید این طرح با نیت به كارگیری و جذب شغل اولی های دانشگاه دنبال شود ولی مشابه چنین طرحی را به شكل جدی تر در طرح "كاج" (كارانه اشتغال جوانان) برای جوانان و فارغ التحصیلان به اجرا درآوردیم كه چندان موفق نبود و نتوانست اهداف دولت را تامین و ورود تحصیلكردگان به بازار كار را تسهیل كند.

به گفته حاج اسماعیلی، در شرایطی كه میزان بیكاری بالا و فضای كار محدود است، این قبیل طرح ها موثر نیست چون خیلی از بنگاه ها امكان دارد از جذب نیروی كار جدید سوء استفاده كنند و اشتغال موجود و نیروهای كار قبلی صدمه ببینند و بنابراین اجرای طرح هایی كه با توازن و تعادل عرضه و تقاضا در بازار كار همراه نیست، به صلاح نیست.

وی با تاكید بر اعمال نظارت دقیق بر بنگاههای اجرا كننده این طرح اظهار داشت: هم اكنون در بازرسی از كارگاه ها گرفتار ضعف هستیم و این طرح هم به لحاظ شفافیت، اهرم های نظارتی و مكانیسم های حفظ اشتغال موجود ابهام جدی دارد بنابراین در اجرای طرح باید دقت كرد تا منشا انحرافات نباشد.

حمایت از بنگاهها با معافیت مالیاتی و بیمه ای

این كارشناس بازار كار در انتها با اشاره به اینكه حفظ اشتغال موجود در بنگاهها باید از راه طرح های دیگری صورت گیرد، اظهار داشت: به جای یارانه دستمزد پشتیبانی از بنگاهها باید در دستور كار قرار گیرد و معافیتهای بیمه ای و مالیاتی برای كارفرمایان در نظرگرفته شود. كارفرمایان بنگاههایی كه نیروی كار جدید را به خدمت می گیرند در چارچوب یارانه، سهم بیمه كارفرمایی را مستقیم از جانب دولت و نه سازمان تامین اجتماعی دریافت نمایند تا باری بر دوش تامین اجتماعی نباشد.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، طرح یارانه دستمزد یكی از برنامه های مهم وزارت كار در جهت توسعه فضای كار و گشایس بازار كار است كه هم اكنون در هشت استان كشور كه دارای بیشترین میزان بیكاری هستند به اجرا درآمده است.
1398/06/28
12:36:18
5.0 / 5
1915
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید