صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیك

صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیك به گزارش كاروخدمت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاكید بر اولویت مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها از صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیك اطلاع داد.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا عبدالرضا گلپایگانی در اولین جلسه سیاستگذاری «چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» كه با حضور مهدی صالحی - مدیركل معماری و ساختمان، شینا انصاری - مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، بهروز محمدكاری - رئیس بخش انرژی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، محمود گلابچی - استاد دانشگاه - و تعدادی از كارشناسان نهادهای دولتی و خصوصی در حوزه انرژی برگزار شد، در مورد نقش شهرداری در زمینه ساخت ساختمان های پایدار و سبز اظهار داشت: شهرداری یكی از اركان مهم نظارت بر ساخت و ساز و تهیه نقشه های درست ساختمانی است. اگر این مراحل با هماهنگی نهادهای تدوین كننده قوانین و ضوابط و مقررات و نهادهای مجری و ناظر صورت گیرد، موفقیت آمیز خواهد بود.

وی اضافه كرد: این مجموعه ها اگر به صورت پیوسته با هم برای دستیابی به هدف راه اندازی ساختمان های پایدار فعالیت كنند، موفقیت آنها حتمی است اما اگر به صورت جدا از هم و منفرد عمل كنند، در این زمینه موفق نخواهیم بود.

گلپایگانی در ادامه تاكید كرد: در سال های گذشته هم بحث صرفه جویی در مصرف انرژی، معماری پایدار و ساختمان سبز عنوان شد و جستارها و پژوهش های زیادی در این زمینه انجام گرفت كه نتایجی هم داشته اما آنچه كه باید در عمل اتفاق می افتاد، تابحال اتفاق نیفتاده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینكه در ساختمان های ما اتلاف انرژی بسیار بالاتر از حد استانداردهای جهانی است، خاطرنشان كرد: با مقایسه میزان مصرف انرژی در كشورمان با كشورهای دیگر، می بینیم میزان مصرف ما به اندازه میزان مصرف انرژی در كشور چین با یك میلیارد نفر جمعیت است ازاین رو جا دارد كه همه نهادها بخصوص شهرداری به شكل جدی روی این قضیه كار كنند.

گلپایگانی تاكید كرد: باید به سمتی برویم كه مصرف انرژی در كشور منطقی شود و سرمایه های ملی را كمتر اتلاف نماییم. بر این اساس مدیریت مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها و صدور شناسنامه انرژی در دستور كار قرار دارد.

وی همینطور در مورد تأثیر صدور برچسب انرژی ساختمان بر دستیابی به ساختمان های پایدار اظهار داشت: از دهه ۸۰ مشوق هایی در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان ها عرضه و استانداردهایی برای ساختمان ها تدوین شد.

گلپایگانی اضافه كرد: بر طبق این استانداردها قرار بود ساختمان ها برچسب انرژی داشته باشند و مطابق با رعایت ضوابط و مقررات، به سازندگان و بهره برداران تخفیف داده شود اما این امر چندان عملیاتی نشد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تصریح كرد: اینكه شهرداری به تنهایی وارد این حوزه شود و ساختمان ها را از نظر میزان مصرف انرژی درجه بندی كند، به تنهایی كفایت نمی كند.

رفع موانع بهینه سازی مصرف انرژی

در این نشست همینطور محمود گلابچی - مدرس دانشگاه - با اشاره به اینكه در چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی اظهار داشت: تردیدی نیست كه ما باید به سمت ساختمان های پایدار، بهینه شدن مصرف انرژی و حفظ محیط زیست برویم و به لزوم این مورد پی برده ایم. ما حالا باید به بررسی موانع و صدمه هایی بپردازیم كه باعث به سرانجام نرسیدن هدف شده است.

وی با تاكید بر لزوم ورود جدی شهرداری به این مساله اظهاركرد: در زمینه اجرای برچسب انرژی ساختمان و ضوابط موجود در بخش بهینه سازی مصرف انرژی در كشور اقدامات عملی و اجرایی صورت نگرفته است.

گلابچی در ادامه اظهار داشت: تمامی نهادهای مسئول و سیاستگذار باید در این همایش دعوت تا چارچوبی تعریف شود و دستگاه های ذیربط در آن چارچوب عمل كنند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینكه اهداف و الزامات باید در این راه مشخص شود، اظهار داشت: شهرداری بیشتر از هر نهاد و سازمانی می تواند این آرزوی متخصصان حوزه انرژی را عملیاتی كند و در كاهش مصرف انرژی موثر باشد و باید شرایط پیاده سازی این هدف فراهم گردد.

گلابچی با اشاره به اینكه مبحث مصرف بهینه انرژی باید در دانشگاه ها به شكل جدی پیگیری شود، اظهار داشت: اجزای عملیاتی شدن این هدف را باید پیگیری و موارد اصلاحی را شناسایی نماییم.

وی اضافه كرد: همه ما شعارهای روشنفكرانه در مورد بهینه سازی مبحث انرژی می دهیم اما عزمی برای عملیاتی شدن این شعارها وجود ندارد و احتیاج به نظامی برای ممیزی كردن بحث انرژی است تا بتوانیم گام های بلندی برای تحقق این هدف برداریم.

گلابچی خاطرنشان كرد: امروز در نظام آموزشگاهی باید تلاش بسیاری شود و فقط سازمان نظام مهندسی در آزمون های خود به این مورد نپردازد بلكه در دانشگاه ها هم تلاش هایی درمورد پایداری و مصرف بهینه انرژی انجام گیرد.

مدیریت مصرف انرژی در اولویت برنامه های شهرداری

در این نشست شینا انصاری - مدیر كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران - اظهار داشت: از جانب این اداره تمام مولفه های ساختمان پایدار همچون بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، مدیریت پسماند و پساب و... مشخص شده است و این مولفه ها می تواند در زمینه شناسایی ساختمان های سبز موثر باشد.

انصاری با اشاره به اینكه ما به دنبال شناسایی ساختمان های تحت تملك شهرداری برای بهینه سازی انرژی هستیم، اظهاركرد: پیشنهاد ما این است كه در ۲۲ منطقه شهرداری تهران، ۲۲ مالك یا سازنده دوستدار محیط زیست كه مولفه های مبحث انرژی را در ساخت و سازهای خود رعایت می كنند، شناسایی و تقدیر شوند.

وی اضافه كرد: نیاز است بسته تشویقی و آموزش یا ابزار قانونی بازدارنده عرضه شود تا تعداد دوستداران محیط زیست افزایش پیدا كند.

انصاری همینطور با اشاره به اینكه مدیریت مصرف انرژی و آب در شهرداری تهران جزو اولویت های اداره كل محیط زیست است، اظهاركرد: در سیاست های كلان كشور توجه به محیط زیست یك نیاز و لزوم است و پررنگ شدن مباحث محیط زیستی در برنامه سوم مدیریت شهری با جدیت دنبال می شود.

وی تصریح كرد: با عنایت به منابع محدود باید در زمینه اصلاح فرآیندهای مصرف برنامه ریزی شود تا باعث صرفه جویی در هزینه های مدیریت شهری شود.

سازمان نظام مهندسی متخصصان انرژی را آموزش می دهد

بهروز محمدكاری - رئیس بخش انرژی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی - اظهار داشت: یكی از كارهای مهم در زمینه انرژی كه ثمره آن نهایی شده است، ویرایش جدید مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است.

وی اضافه كرد: از متخصصان حوزه انرژی دعوت می شود در زمینه اصلاح این مبحث به ما كمك كنند و تا یك ماه و نیم آینده ویرایش جدید آنرا برای تصویب نهایی می فرستیم.

محمدكاری افزود: هدف این است كه در قالب سیاست های آینده الزامات زیست محیطی را پیاده سازی نماییم و امیدواریم كه این كارها به سندی تبدیل گردد كه بتوانیم به صنعت ساختمان تعمیم دهیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، او همینطور با انتقاد از عملیاتی نشدن برچسب انرژی ساختمان در سال های اخیر اظهار داشت: مبحث مهمی كه از یك ماه دیگر آغاز می شود، این است كه با سازمان نظام مهندسی هماهنگ كرده ایم و مهندسانی را می خواهیم تربیت نماییم و هدف ما این است كه تخصص تعمیم پیدا كند و همه استان ها متخصصانی را در بخش انرژی آموزش دهند.
1398/07/09
22:53:26
5.0 / 5
2277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید