مركز آمار توضیح داد؛

تغییر مبنای سن ورود به بازار كار تاثیر محسوسی در نرخ بیكاری ندارد

تغییر مبنای سن ورود به بازار كار تاثیر محسوسی در نرخ بیكاری ندارد به گزارش كاروخدمت مركز آمار ایران، با اشاره به لزوم اعلام نتایج طرح آمارگیری نیروی كار برای جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، اعلام نمود: با تغییر سن ورود به بازار كار از ۱۰ سال به ۱۵ سال نرخ بیكاری تغییر محسوسی نمی نماید.به گزارش كاروخدمت به نقل از مركز آمار ایران، به منظور فراهم كردن سازگاری بیشتر در بررسی روندها و انجام مقایسات بین المللی، به سبب تحولات مشابه در كشورمان و همین طور قانون كار كشور در زمینه سن ورود به كار كه افراد ۱۵ سال به بالا را مجاز به انجام كار می داند، از این پس فاكتور های عمده بازار كار كشور بر طبق جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر محاسبه و ارائه می گردد و این در شرایطی است كه همچنان فاكتورهای مربوط به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نیز به تمام كاربران ارائه شده و در گزارش مركز آمار ایران هم ارائه گردیده است.
به گواه متخصصین، طرح آمارگیری نیروی كار یكی از فنی ترین طرح های آماری كشور است كه بر طبق آخرین استانداردهای سازمان بین المللی كار (ILO) پیاده سازی شده است. پس تمامی تلاش دست اندركاران طرح مذكور مبتنی بر رعایت اصول حرفه ای در امتداد كیفیت هر چه بیشتر آن است. سن ورود به كار نیز از این قاعده مستثنی نیست اما سازمان بین المللی كار سن استانداردی را جهت بررسی وضعیت بازار كار كشورها سفارش نكرده و در این خصوص دست كشورها را باز گذاشته است تا با عنایت به شرایط بومی و مقررات داخلی آنرا تعیین كنند.
در كشورهای جهان نیز سن مذكور، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و ۱۶ سال در نظر گرفته شده است. اما در سال های اخیر با عنایت به تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی صورت گرفته و ارزیابی های بعمل آمده خیلی از كشورها حداقل سن بررسی فاكتورهای كلیدی بازار كار را ۱۵ سال در نظر گرفته اند (كشورهایی كه فاكتورهای بازار كار را در سن ۱۵ سال و بیشتر اطلاع رسانی می كنند، عبارتند از: استرالیا ۱۵ سال، انگلستان ۱۶ سال، نیوزلند ۱۵ سال، چین ۱۶ سال، آمریكا ۱۶ سال، تركیه ۱۵ سال، مصر ۱۵ سال).
سیاست مركز آمار ایران نیز همواره ارائه اطلاعات كارا و باكیفیت بوده است و برای دستیابی به آن از هیچ تلاشی دریغ نكرده است؛ پس به منظور فراهم نمودن سازگاری بیشتر در بررسی روندها و انجام مقایسات بین المللی، به سبب تحولات مشابه در كشورمان و همین طور قانون كار كشور در زمینه سن ورود به كار كه افراد ۱۵ سال به بالا را مجاز به انجام كار می داند، از این پس شاخص­­های عمده بازار كار كشور بر طبق جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر محاسبه و ارائه می­گردد و این در شرایطی است كه همچنان فاكتورهای مربوط به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نیز به تمام كاربران ارائه شده و در گزارش مركز آمار ایران هم ارائه گردیده است.
لازم به گفت در تمامی سال های اجرای طرح آمارگیری نیروی كار در كنار ارائه فاكتورهای عمده نیروی كار برای جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر فاكتورهای مذكور برای جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نیز اعلام شده است؛ پس در بررسی روندها و سری های زمانی، خللی ایجاد نخواهد شد. همین طور بررسی نتایج گویای آن می باشد كه با تغییر سن ورود به بازار كار از ۱۰ سال به ۱۵ سال نرخ بیكاری تغییر محسوسی نمی كند كه در جدول زیر نشان داده شده است:


1398/07/20
19:40:41
5.0 / 5
1990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید