كارخانه قند شوش تعطیل نیست

كارخانه قند شوش تعطیل نیست به گزارش كاروخدمت مدیرعامل شركت قند شوش، ضمن رد خبر تعطیلی این واحد صنعتی كه اخیرا در بعضی رسانه های مجازی منتشر و بازنشر شده، اظهار داشت: الان طبق برنامه قبلی و مصوب، مراحل تعمیرات اساسی (اورهال) كارخانه بعد از یك دوره فعالیت، در حال انجام می باشد.


علیرضا جانی قربان روز یكشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: حدود ۲۰۰ كارگر رسمی این شركت مشغول كار هستند و فقط كارگران فصلی به دلیل اینكه نوع فعالیت خود كه معمولا" در فصل برداشت چغندر قند وارد مجموعه كارگران وارد می شوند در شركت نیستند كه بعد از شروع مجدد كار تولیدی، كارگران فصلی باردیگر به كارگرفته می شوند.
وی اظهار داشت: كارخانه قند شوش با شروع باردیگر فعالیت بعد از ۱۰ سال ركود و تعطیلی، تولید شكر خویش را به صورت ۲ فصل بهاره و پاییزه برنامه ریزی كرد كه در فصل بهار با جذب ۱۱۱هزار تن چغندرقند تولیدی مناطق شمالی خوزستان به تولید ۱۲هزار شكر سفید دست یافت و زمینه اشتغال و رونق اقتصادی را درمنطقه فراهم نمود.
جانی قربان در ادامه با اشاره به اینكه برای خرید چغندرقند پاییزه از مناطق اسلام آباد كرمانشاه قرارداد منعقد شد تا امكان فعالیت هشت ماه در سال به صورت مداوم فراهم گردد اضافه كرد: در جریان بارندگی های اخیر، به محصول چغندرقند مناطقی از استان كرمانشاه خسارت زیادی وارد شد و امكان اینكه بتوانیم فصل پاییز از محل برداشت چغندر قند هم تولید شكر داشته باشیم را از بین برد.
وی با اشاره به اینكه تولید چغندرقند در كل كشور به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و بارندگی های شدید اخیر حدود ۵۵درصد نسبت به سال قبل كاهش داشته است اضافه كرد: احتمال اینكه بتوانیم چغندرقند از مناطق سیل زده كرمانشاه خریداری نماییم خیلی كم است.
مدیرعامل شركت قند شوش در ادامه اضافه كرد: حتی در صورت جذب چغندرقند بهاره و پاییزه تا آخر آبان ماه، بازهم چهارماه در سال كارخانه در حالت تعمیرات اساسی قرار داشت ازاین رو نباید چنین تلقی نمود كه كارخانه به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادكشاورزی خوزستان هم به ایرنا اظهار داشت: تعطیلی كارخانه قند شوش بیان درستی نیست چون ماهیت فعالیت كارخانه های چغندرقندی و نیشكری فصلی است و امكان فعالیت تولیدی آنان در طول سال وجود ندارد.
محمد قاسمی نژاد اضافه كرد: كارخانه قند شوش الان دوره اورهال را سپری می كند و اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ فعالیت بهاره خویش را شروع می كند.
وی اظهار داشت: برداشت چغندر قند در سه هزار هكتار از زمین های كشاورزی شمل خوزستان در اردیبهشت ماه امسال شروع و تا اواخر تیرماه ادامه داشت و كارخانه قند شوش همه چغندر تولیدی منطقه را جذب كرد.
بر مبنای برنامه سازمان جهاد كشاورزی خوزستان در سال زراعی جاری ۱۲هزار هكتار به زیر كشت چغندرقند رفت و پیشبینی شده حدود ۸۰۰هزار تن محصول برداشت شود.
كشت چغندرقند در خوزستان از مهرماه شروع و تا اوایل آبان ادامه می یابد.
بخشی مهمی از ۸۰۰هزار تن چغندرقند تولیدی خوزستان به دلیل ناكافی بودن ظرفیت جذب در استان، به كارخانه های قند اصفهان، چهارمحال و بختیاری و كرمانشاه حمل شد كه امسال به دلیل افزایش سه برابری هزینه حمل و نقل، فرآیند انتقال چغندر قند خوزستان با مشكلات عدیده ای رو به رو شد.
مقرر است كارخانه قند دزفول در فصل آینده برداشت چغندرقند به بهره برداری برسد تا بخشی از چغندرقند تولیدی خوزستان تبدیل به شكر شود.
برپایه چشم انداز كشاورزی خوزستان تا سال ۱۴۱۰چغندرقند در سطح ۸۰هزار هكتار كشت و۶ میلیون تن محصول تولید شود.
خوزستان برای جذب این میزان چغندرقند، به كارخانه جدید قند نیاز دارد.
استان خوزستان به تنهایی ۴۰درصد نیاز كشور به شكر را تامین می كند.


1398/08/17
16:55:01
5.0 / 5
2608
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید