معاون وزیر كار در پاسخ به انتقاد بخش خصوصی درباره بسته اشتغال:

اشتغال با وام ایجاد نمی گردد

اشتغال با وام ایجاد نمی گردد به گزارش كاروخدمت معاون توسعه كارافرینی و اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پاسخ به انتقاد بخش خصوصی نسبت به بسته اشتغال وزارت متبوع خود، اظهار داشت: در هیچ جای دنیا اشتغال با وام ایجاد نمی گردد ما نیز موافق آن نیستیم، اما وام ابزار مالی كشور است و برای حل این مساله رسته های اولویت دار را شناسایی كردیم تا حمایت ها به این سمت سوق یابد.


«عیسی منصوری» روز سه شنبه در نشست نقد و بررسی بسته اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برگزار شد، اظهارداشت: هنگام تدوین بودجه سنواتی همه به دنبال كسب اعتبار بیشتر هستند و بعد از تخصیص اعتبار نیز بررسی می شود كه هزینه شده است یا نه؟ و كسی به دنبال دستاوردهای حاصل از این پرداخت ها نیست.
وی اضافه كرد: در تدوین برنامه اشتغال امسال سه برنامه اصلی داشتیم؛ مورد نخست تبصره ۱۸ قانون بودجه بود كه همچون سنوات گذشته مقدار تخصیص منابع مطرح است؛ در بخش دوم در تسهیلات اشتغال روستایی سعی كردیم مداخلات توسعه ای را وارد نماییم و با عنایت به اینكه منابع آن از محل صندوق توسعه ملی است و راهكاری جز پرداخت وام ندارد، سیستم نظارتی را راه اندازی كردیم؛ در برنامه آخر نیز به مشاغل خانگی، زنان سرپرست خانوار پرداختیم.
معاون توسعه كارآفرینی وزیر كار اشاره كرد: در برنامه های خود سعی كردیم در همه حوزه ها از كسب و كارهای موجود حمایت نماییم و به دنبال اشتغال جدید نبودیم.
وی در ادامه این نشست در پاسخ به برخی انتقادها به برنامه اشتغال سال ۱۳۹۸، اظهار داشت: انتقادهای سازنده ای بود و وزارت كار نیز برآنها واقف است اما باید شرایط موجود در كشور را هم در نظر بگیریم.
منصوری درباب مشوق های بیمه ای اظهار داشت: در دوره ای سازمان تامین اجتماعی ۱۷ هزار میلیارد تومان از دولت طلبكار بود و با عنایت به محدودیت حاكم و ركود اقتصادی كه در بازار وجود داشت مشوق بیمه ای كارفرمایی را پیشنهاد كردیم؛ طرحی كه كشور تركیه آنرا اجرا كرد و به واسطه آن ۶۵ هزار شغل ایجاد كرد.
وی درباره نظارت بر طرح ها و برنامه های اجرایی وزارت متبوع خود اظهار داشت: نظارت عالی برعهده سازمان برنامه و بودجه است در حالی كه نظارتی در این سطح وجود ندارد. برای نمونه در اشتغال روستایی ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته اما كسی نمی پرسد این مبلغ چگونه هزینه شده است.
معاون وزیر كار افزود: براین اساس سامانه نظارت عملیاتی بعنوان ناظر افتتاح شد و بسیاری انحراف ها را شناسایی كرد و به كمك این سامانه از مرحله رصد هزینه كرد منابع خارج شدیم بدین سبب باید به مرحله اصلاح برسیم.
وی همین طور در انتقاد به پرداخت وام به برخی مشاغل خرد و كوچك، اشاره كرد: ما نیز موافق پرداخت وام نیستیم اما در كشور تنها سیستم وام و مجوز را می شناسیم و براین اساس برنامه اشتغال روستایی را به رئیس جمهوری پیشنهاد داده بودیم به این سمت هدایت شد.
منصوری اشاره كرد: براین اساس سعی كردیم با عنایت به شرایط موجود رسته های اولویت دار برای اعطای تسهیلات را مشخص كردیم و علاوه بر آن پهنه بندی این مشاغل را نیز مشخص كردیم تا ایجاد اشتغال به این سمت باشد و در این زمینه اقدامات خوبی نیز تا كنون انجام شده است.
معاون وزیر كار درباره تطابق آموزش با نیاز بازار كار نیز اظهار داشت: یكی از معضلات بازار كار این است كه دانش آموختگان مهارت های مورد نیاز بازار كار را ندارند. برای نمونه پایشی در یكی از استان های كشور انجام شد و نتیجه این بود كه آموزش های عالی، عمومی و آزاد در این منطقه چهار درصد بازار كار آن منطبق بود.
منبع:

1398/08/22
19:07:03
5.0 / 5
2080
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید