پیچ و خم های كارآفرینی در راه توسعه اقتصادی

پیچ و خم های كارآفرینی در راه توسعه اقتصادی به گزارش كاروخدمت ایرنا- كارآفرینی در دستیابی به توسعه پایدار، شكوفایی اقتصادی و مقابله با معضل بیكاری نقشی مهم دارد، حالا مهمترین مشكلات در راه كارآفرینان استان سمنان فقدان ارتباط دانشگاه و صنعت، ضعف در آموزش های كاربردی و مهارتی، نبود حمایت مالی و نیاز مالیات این قشر به تجدید نظر است.


كارآفرینی در واقع ارزش آفرینی است كه برای توسعه و ترویج آن در جامعه برای شكوفایی كشور در عرصه های مختلف باید خانواده ها حس احتیاج به موفقیت را در كودكان بیدار و مدرسه و آموزش عالی این حس را تقویت نمایند. كارآفرینی آنقدر جایگاه بالایی در جهان دارد كه كه هر ساله در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ نوامبر همزمان با ۲۷ آبان تا ۳ آذر هفته جهانی كارآفرینی (GEW) نامگذاری شده تا تلنگری برای توجه به ترویج و تقویت كارآفرینی باشد.
مهارت آموزی لازمه كارآفرینی است و برای تولید ثروت و كمك به اقتصاد و خودكفایی كشور باید عرضه آموزش های كاربردی در مدرسه ها و مراكز آموزش عالی بیشتر از پیش مورد توجه قرار بگیرد و مسؤلان امر در حوزه آموزش با اتخاذ راهبردهای هوشمندانه آموزش ها را به سمت كاربردی و عملیاتی بودن سوق دهند، در واقع مهم ترین رسالت نظام آموزشی عالی در هر كشور تربیت نیروی انسانی كارآمد، خلاق و كارآفرین است و در این خصوص دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی بعنوان واحدهای مجری نظام آموزش عالی در زمینه كارآفرینی و تربیت نیروی متخصص و ماهر مورد نیاز بخش های مختلف جامعه سهم بسزایی دارند.
كارآفرینی باعث گذر از ركود اقتصادی، جبران عقب ماندگی های اقتصادی و آسان شدن روند رشد و توسعه كشور می شود و عوامل و شرایط لازم را برای تولید كالا، محصول و بازاریابی آنها فراهم می سازد و رونق آن بر سه اصل دانش، مهارت، خلاقیت استوار است؛ آموزش بدون مهارت آفت جامعه امروز است كه باید مورد توجه قرار بگیرد، حالا كارآفرینان برای توسعه و تقویت محصولات تولیدی خود نیازمند دانش آموخته های كاربلد هستند كه در این زمینه با مشكل مواجه اند و در كنار آموزش كاربردی، مشكلات مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی بر دوش كارآفرینان سنگینی می كند و خواستار رفع این مشكلات هستند.

كارآفرینی راهی برای توسعه اقتصادی پایدار


یك جامعه شناس در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: كشورهای پیشرفته و توسعه یافته پس از انقلاب صنعتی و جنگ جهانی دوم برپایه كارآفرینی یعنی تفكر و فرایند ارزش آفرین به موفقیت دست پیدا كردند و ایران هم برای توسعه اقتصادی پایدار و پیشرفت بیشتر از پیش باید به مقوله كارآفرینی و انجام كارهای ارزش آفرین توجه بیشتر داشته باشد.
حمید مستخدمین حسینی تصریح كرد: كارآفرینی یك اتفاق نیست بلكه یك فرایند است و برای تقویت كارآفرینی در كشور باید روحیه احتیاج به موفقیت در افراد جامعه تقویت شود.
وی افزود: برای تقویت كارآفرینی در كشور باید آموزش های كاربردی و مهارتی از دوران كودكی، از دورن خانواده شروع و در دوران مدرسه و آموزش عالی تقویت شود.
وی اظهار داشت: واژه « كارآفرینی » از ترجمه واژه entrepreneurship استخراج شده كه این ترجمه درست نیست، كارآفرین به افرادی ارزش آفرین، دارای روحیه خلاق، ریسك پذیر، نتیجه گرا و با پشتكار و اراده، گفته می شود كه به دنبال منفعت شناسی و خوداشتغالی است.
جامع شناس بیان كرد: كارآفرینی یك مهارت است كه فرد با تاكید بر تجربه، دانش، خلاقیت ارزش آفرینی می كند، در واقع فرد كارآفرین دارای هوش هیجانی است كه مهارت های ارتباط موثر، مذاكره، تصمیم گیری، خلاقیت، نوآوری و حل مسئله را به خوبی یاد گرفته است.

مشكلات مالی و نامه نگاری اداری مانع كارآفرینی


مدیرعامل شركت ابر پویان ایمن یكی از كارآفرینان استان سمنان اظهار داشت: بازار خواستار محصولات الكترونیكی و تكنولوژی روز است، اما مشكلات مالی، روند سخت اداری و نامه نگاری ها، ورود به عرصه كارآفرینی و تولید را دشوار می كند.
حامد شریفی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: شركت ابر پویان ایمن را جمع سه نفره با گرفتن تسهیلات اشتغالزایی و اندك سرمایه اولیه تاسیس كردند كه اگر مشكلات مالی و فنی حل شود، می تواند در اشتغالزایی نقش ایفا كند.
وی افزود: كارآفرینی باعث خود كفایی، توسعه و پیشرفت كشور می شود كه آرزوی هر ایرانی هم قرارگیری بر قله افتخارات است، اما برای تحقق این امر باید صنعت و دانشگاه ارتباط با یكدیگر را تقویت نمایند.
شریفی خاطرنشان كرد: دانشگاه ها بیشتر درس نظریه آموزش می دهند در حالیكه صنعت احتیاج به كار عملیاتی دارد و برای رفع این نقص و هم پوشانی هردو خواسته باید ارتباط دانشگاه و صنعت تقویت شود و آموزش های دانشگاه كاربردی تر باشد.
وی خاطرنشان كرد: شركت ابر پویان ایمن بر روی تولید محصول مبتنی بر برنامه ویندوز كار می كند كه بتواند مراحل نصب ویندوز را كوتاه كند و الان محصولی را تولید كرده كه نرم افزارهای مورد نیاز همراه با نصب ویندوز نصب می شود و فرآیند طولانی نصب ویندوز را كوتاه می كند و برای توسعه و افزایش محصولات تولیدی و رفع مشكلات فنی این شركت نیازمند نیروی ماهر است.
این كارآفرین دانش آموخته استان سمنان تصریح كرد: این شركت به دنبال فروش زیاد و سود اندك است، چون كه فروش زیاد سود را به همراه می آورد و شركت در نمایشگاه الكامپ امكان فروش برخی از محصولات خویش را فراهم نموده است.
وی با اشاره به اینكه در كشور حدود پنج میلیون مخاطب ویندوز وجود دارد كه حتی درصد كمی از آنها از محصول ویندوز تولیدی این شركت خریداری كنند، این واحد به سودهی می رسد، افزود: برای شروع هر كاری باید ابتدا بازارسنجی انجام داد و اگر با تاكید بر بازارسنجی، خلاقیت، پشتوانه علمی و مالی كارآفرینی شكل یگیرد درصد موفقیت كار بالا است.

فرهنگ پشت میزنشینی قاتل كارآفرینی است
سیده فاطمه خادمیان یكی دیگر از كارآفرینان استان سمنان فعال در زمینه دوخت لباس سنتی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با تاكید بر دانش و تجربه كارگاهی را بوجود آورده ام كه تمام مراحل دوخت لباس سنتی از تولید پارچه گرفته تا رنگ و شماره دوزی را خودم در كارگاه انجام می دهم و بازار فروش خوبی هم دارد.
وی افزود: صنایع دستی به شرط اینكه كاربردی، متناسب با نیاز امروز جامعه و تلفیق خلاقیت و اصالت هنر باشد، بازار فروش خوبی دارد و حتی می تواند در شرایط تحریم برای كشور ارزآوری كند.
وی اظهار داشت: استارتاپ ها با خلاقیت و نوآوری كه دارند نقشی مهم در تامین بازار فروش و معرفی محصول به جامعه و مخاطبان دارند و الان با یك شركت استارتاپی همكاری دارم كه این فعالیت ماهانه ۱۰۰ میلیون ریال درآمد داشته است.
خادمیان با اشاره به اینكه واسطه و گرانی مواد اولیه ۲ مشكل اساسی كارآفرینان در حوزه صنایع دستی و پوشاك است، خاطرنشان كرد: سود كار را واسطه به جیب می زند و اینجاست كه بعنوان نقطه ضعف كارآفرینی شناخته می شود و باید تدابیری برای تامین بازار فروش و حذف واسطه اندیشید.
كارآفرین استان سمنان اظهار داشت: ایجاد فروشگاه دایمی محصولات صنایع دستی در نقاط حیاتی و پر تردد شهر یكی از راهكارهای حذف واسطه است.
وی خاطرنشان كرد: كارآفرینی یعنی تكیه بر همت بلند خود، و احتیاج به پشتكار و عزم جدی و گاه تحمل برخی ناملایمات دارد، در شركت ما برای ۱۶ زن سرپرست خانواده اشتغال دارند كه از مجموع این ۱۶ نفر هشت نفر بافنده و هشت نفر شماره دوز هستند و سه نفر هم بیمه هستند.
كارآفرین استان سمنان بیان كرد: امروزه فرهنگ غلط پشت میزنشینی كارآفرینی را از جوانان گرفته، این در شرایطی است كه اگر جوانان مهارت آموزی در رشته های كاربردی را سرلوحه كار خود قرار دهند بدون شك درآمدی بیشتر از پشت میزنشینی خواهند داشت.


شال شماره دوزی سیده فاطمه خادمیان، بانوی هنرمند استان موفق به دریافت مهر اصالت یونسكو در برنامه داوری نشان بین المللی صنایع دستی ۲۰۱۶ شد.

فقر دانش مهارتی مانع رشد كارآفرینی
كارآفرین در حوزه دارو و بسته بندی مواد غذایی استان سمنان اظهار داشت: فقر نیروی انسانی دانش آموخته كاربلد نخستین مشكل سر راه كارآفرینی است.
ابوالفضل محمدی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: كارآفرین برای موفقیت در كار نیازمند تجمیع چند تخصص در كنار یكدیگر است كه در رشته مورد نیاز دانش آموخته فقط درس خوانده و مهارتی ندارد و فقط باید چند ماه وقت صرف كرد تا آموزش ببیند كه این ضعف دانشگاه هاست و باید برای رفع این مشكل آموزش های كاربردی عرضه شود، ارتباط بین دانشگاه و صنعت تقویت شود.
وی افزود: روند طولانی و دشوار نامه نگاری های اداری از دیگر مشكلاتی است كه كارآفرین را در ادامه مسیر خسته می كند، حالا بیشتر از هفت ماه است كه برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری بین بانك، استانداری و دستگاه های اجرایی در گردش هستم.
وی خاطرنشان كرد: مشكل نقدینگی مانع كارآفرینی است و دولت با پرداخت تسهیلات كم بهره با دوره تنفس و بازپرداخت بیشتر از یكسال نقشی مهم در پشتیبانی از كارآفرین دارد.
كارآفرین در حوزه دارو و بسته بندی مواد غذلیی استان سمنان تصریح كرد: مالیات سنگین مشكل دیگر حوزه كارآفرینی است، تداوم فعالیت كارآفرینی برای ماموران امور مالیاتی مهم نیست و به قول ماموران باید مالیات پرداخت گردد و مهم نیست واحد تولیدی تعطیل شود.
وی افزود: ماموران مالیات مبنا را بر كتمان مودی می گذارند و مالیات های سنگین تعین می كنند كه پرداخت آن به قیمت تعطیلی واحد تولیدی و بیكاری چند نفر تمام می شود.
محمدی تصریح كرد: در شركت تولیدی من ۱۷ نفر به صورت پاره وقت و تمام وقت مشغول فعالیت هستند و تعدادی بازاریاب هم در استان های دیگر به صورت غیرمستقیم در حال كسب درآمد هستند، گاه دریافتی آنها در ماه به ۲۵ میلیون ریال می رسد و تعطیلی واحد تولیدی باعث بیكاری چندین نفر و افزوده شدن مشكل بر مشكلات می شود.
كار آفرین در حوزه دارو و بسته بندی مواد غذایی استان سمنان خاطرنشان كرد: تامین اجتماعی و تعرفه بالای بیمه از دیگر مشكلات كارآفرینان است.
به گفته محمدی، برای حقوق ۲۵ میلیون ریال هفت میلیون ریال حق بیمه باید پرداخت گردد و برخی كاركنان واحد تولیدی به علت نارضایتی از خدمات تامین اجتماعی، افزایش دستمزد را به جای پرداخت حق بیمه خواستارند.

كارآفرینی فرصتی برای تولید ثروت


معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اظهار داشت: توسعه و تحقق كارآفرینی باید منجر به كاهش مشكل های موجود در كشور شود و فرصت هایی برای تولید ثروت و اشتغال فراهم آورد، همینطور علم تنها برای آموختن و فراگیری نیست و این آموختن باید در نهایت به تولید سرمایه منجر شود.
حشمت الله عسگری اظهار داشت: یكی از وظایف كارآفرینان، آگاهی بخشی است و این افراد باید به عموم جامعه و مردم راه های كسب درآمد و خلق ثروت حتی با سرمایه های خرد و ناچیز را نشان دهد.
وی بیان كرد: هر آنچه كه بخشی از مشكلات امروز مردم را در كشور كم كند، به شكلی كارآفرینی است و امروز در كشور به شدت به این مقوله نیازمندیم.
وی افزود: مجموعه دولت در استان سمنان با تامین زیرساخت ها به دنبال تحقق توسعه و توجه به كارآفرینی است و دانشگاهیان، كارآفرینان، پارك های علم و فناوری و دولت در كنار هم و همكاری مستمر با یكدیگر می توانند در این عرصه گام بردارند.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه ها باید مأموریت گرا باشند و نگاهی مبتنی با كارآفرینی داشته باشند، خاطرنشان كرد: كشور به دانشگاه های كارآفرین نیاز دارد و سوادی كه منجر به كارآفرینی و خلق ثروت نشود، تنها اتلاف وقت و هزینه است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان اظهار داشت: توسعه مشاغل سازگار با شرایط آب و هوایی و كم آب بَر، از راهبردهای مهم استان است كه كارآفرینی می تواند در این زمینه كمك كننده باشد.


1398/09/03
18:43:35
5.0 / 5
1887
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید