جهانگیری:

همه ابعاد اجرای طرح حمایت معیشتی را باید با مردم درمیان گذاشت

همه ابعاد اجرای طرح حمایت معیشتی را باید با مردم درمیان گذاشت به گزارش كاروخدمت معاون اول رئیس جمهور بعد از بازدید از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانی ها و نظارت بر اجرای بسته حمایت معیشتی، اظهار داشت: باید همه ابعاد اجرای طرح را با مردم درمیان گذاشت.



به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری شامگاه امروز (چهارشنبه) بعد از بازدید از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانی ها و نظارت بر اجرای بسته حمایت معیشتی، گفت: هدف اصلی از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین پشتیبانی از اقشار نیازمند بعد از شوك اقتصادی ناشی از تحریمهای ظالمانه آمریكا و نیز ترمیم قدرت خرید مردم بود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مسئولیت و ماموریت مهم وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در توزیع بسته حمایت معیشتی، دغدغه همه مسئولان نظام را رفع آثار ناشی از دوشوك بزرگ اقتصادی سالهای ۹۰ و ۹۱ و سالهای ۹۶ و ۹۷ به اقتصاد خانوارهای ایرانی توصیف كرد و اظهار داشت: مهمترین كار دولت قرار گرفتن در كنار مردم در شرایط كنونی و به ویژه كمك به كسانی است كه از نظر اقتصادی گرفتار لطمه شده اند.
وی با تاكید بر اینكه مسئولان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی باید با استفاده از صاحبنظران و كارشناسان ابعاد این طرح را بخوبی برای مردم تشریح كنند، اشاره كرد: امروز بانك اطلاعاتی خوبی كه نیاز هر كشوری برای اتخاذ تصمیمات درست است در این وزارتخانه به وجود آمده و امیدواریم با كمك مردم در توزیع بسته حمایت معیشتی گام درستی برداشته شود.
جهانگیری با اشاره به اینكه نباید به سبب اطلاعات ناكافی تصمیمی خلاف جهت گیری استقرار عدالت گرفته شود، اظهار داشت: حتما در بررسی اطلاعات باید از موضع مثبت جانب مردم گرفته شود و حركت بنحوی باشد كه این تجربه منجر به رفع تبعیض و بی عدالتی شود.
وی با اشاره به اینكه طرح توزیع بسته حمایت معیشتی می تواند تبدیل به سند موفقیت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی شود، اظهار داشت: باید همه ابعاد اجرای طرح را با مردم درمیان گذاشت و به آنها اطمینان داد كسانی كه به این بسته حمایتی نیاز دارند از آن بهره مند خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه تا قبل از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین مصرف بنزین و یارانه آن بسیار ناعادلانه بود، اظهار داشت: بنا بر گزارش ها در شرایط پیش از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، ثروتمندان بین ۱۷ تا ۲۳ برابر بیشتر از یارانه بنزین بهره مند می شدند، در صورتیكه بیشتر از ۱۱ میلیون نفر در كشور فاقد هر گونه خودرو هستند و نمی توان این وضعیت را سازگار با عدالت دانست.
جهانگیری بار دیگر از مسئولان اجرای طرح توزیع بسته حمایت معیشتی خواست تا با كمك صاحبنظران و كارشناسان و نخبگان آنچه را در چارچوب طرح اصلاح قیمت بنزین و توزیع منابع حاصل از آن در بسته حمایت معیشتی انجام شده است، با بیان و زبان مستند به آمار و اطلاعات دقیق توضیح دهند و گفت: برای مردم توضیح دهید كه از همان سه سال قبل كه بحث اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین مطرح بود، مقرر شده بود درآمد حاصل از آن بین افراد كمتر برخوردار توزیع شود و پس مطالعات لازم برای شناسایی كسانی كه باید از این حمایت بهره مند شوند، شروع شده بود.
وی افزود: به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانواده ای كه از این حمایت بهره مند شده اند، اطمینان دهید كه بررسی دیگری در كار نخواهد بود و اجازه ندهید در ذهن آنها درباره تداوم بهره مندی از این حمایت تردید ایجاد شود و بررسی درخواست افرادی كه در آغاز اجرای طرح از این حمایت بهره مند نشده اما خواهان بهره مندی از آن هستند را با سرعت بیشتری انجام دهید و كسانی را كه نسبت به عدم استحقاق آنها برای بهره مندی از این حمایت، اطمینان بیشتری دارید نیز در آخرین مرحله بررسی ها قرار دهید.
معاون اول رئیس جمهور اشاره كرد: با عنایت به توضیحاتی كه ارائه شد و دسترسی هایی كه به بانكهای اطلاعاتی مختلف و گوناگون داشته اید، این اطمینان را به مردم بدهید كه در شرایط اقتصادی فعلی كشور دغدغه جدیدی برای كسانی كه به این حمایت نیاز دارند، ایجاد نخواهد شد و دولت از كنار كسانی كه دغدغه بهره مندی از این حمایت را دارند، بی تفاوت عبور نخواهد كرد.
جهانگیری اشاره كرد: دولت با وجود مضایق مالی منابع ۴۲ هزار میلیارد تومانی لازم برای پرداخت یارانه، منابع ۳۰ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت كمك حمایت معیشتی و منابع ۷ هزار میلیارد تومانی برای افزایش كمك ها و حمایت ها از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی را تامین خواهدنمود و اصرار دارد كه از طبقات ضعیف به خوبی حمایت شود.
وی به دست اندركاران اجرای طرح توزیع حمایت معیشتی سفارش كرد كه با روش مردم دوستانه اجرای طرح را به پیش ببرند تا اگر كسی در نهایت از این حمایت بهره مند نشد واقعا به این نتیجه برسد كه تحت شمول این حمایت قرار نداشته است، چونكه هنر شما باید این باشد كه وقتی رقمی معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان بعنوان كمك و حمایت میان مردم توزیع می شود، در مردم ایجاد رضایتمندی كند و نه اینكه موجب ایجاد نارضایتی شود.
جهانگیری در ابتدای سخنان خود با اشاره به بازدید از ستاد تنظیم بازار در وزارت صنعت، معدن و تجارت و حضور در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانی ها ونظارت بر اجرای بسته حمایتی، اظهار داشت: هدف از این بازدیدها نشان دادن اقتدار دولت و مجموعه نظام در جلوگیری از برخی سوء استفاده ها و ممانعت از افزایش قیمت هاست.
وی با تاكید بر تداوم پیگیری ها و نظارت بر بازار به منظور جلوگیری از افزایش قیمت كالا و خدمات، اشاره كرد: نباید بگذاریم هیچ فشاری به مردم وارد شود.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست با تشكر از همكاری صمیمانه و سازنده سازمان برنامه و بودجه، وزارت كشور، صدا و سیما، سازمان ثبت احوال و اسناد و دیگر نهادها و دستگاه ها در اجرای طرح توزیع "بسته حمایت معیشتی" اظهار داشت: بنا بر تاكید ریاست محترم جمهوری اجرای این طرح را با روشی عدالت محور آغاز كردیم تا چنانچه مدنظر دولت می باشد، تمام منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، عادلانه بین مشمولان برخورداری از این حمایت توزیع شود.
احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و مدیر اجرای این طرح نیز در سخنان مبسوطی گزارشی از نحوه آغاز اجرای طرح توزیع "بسته حمایت معیشتی" و چگونگی احصاء مشمولان دریافت این بسته حمایتی ارائه نمود.


منبع:

1398/09/09
23:55:29
5.0 / 5
1953
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید