رئیس صندوق نوآوری خبر داد:

آمادگی صندوق نوآوری برای تزریق ۲ هزار میلیارد تومان به صندوق های جسورانه

آمادگی صندوق نوآوری برای تزریق ۲ هزار میلیارد تومان به صندوق های جسورانه به گزارش كاروخدمت رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی ریاست جمهوری، از آمادگی این صندوق برای ترزیق ۲ هزارمیلیارد تومان در یك سال آینده به صندوق های جسورانه بورسی به منظور تشویق و جلب سرمایه گذاران اطلاع داد.


به گزارش صندوق نوآوری و شكوفایی ریاست جمهوری، علی وحدت، در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه، صندوق نوآوری را یك نهاد مأموریت محور معرفی نمود و هدف اصلی این صندوق در حوزه VC را هم سرمایه گذاری به صورت مشوق و عدم دخالت در ارزیابی صندوق های جسورانه عنوان نمود.
وی اظهار داشت: برنامه صندوق نوآوری این است كه سرمایه گذاری به شكل غیر مستقیم باشد و از بازیگران موجود برای تقویت همه قشرها استفاده گردد. صندوق نوآوری یك نهاد غیر انتفاعی است و مأموریت محور است تا از ابزارهای موجود برای پیشبرد اهداف خود كمك بگیرد.
وحدت، بازیگران موجود برای سرمایه گذاری در زیست بوم فناوری و نوآوری كشور را صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های جسورانه بورسی عنوان نمود و اضافه كرد: هم اكنون ۲۰ صندوق پژوهش و فناوری فعال در شهرهای مختلف كشور وجود دارد كه دارای سقف پرداخت هستند.
به گفته وی، صندوق های پژوهش و فناوری نهادهایی هستند كه وجودشان در كنار دانشگاه و حوزه های دیگر لازم است. این صندوق ها كمتر از ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات در اختیار دارند و امكان VC محدود به صورت قرض الحسنه هم دارند.
وحدت افزود: صندوق های جسورانه بورسی هم ابزار دیگر برای سرمایه گذاری هستند كه به دنبال راهكاری برای تقویت آنها هستیم. می خواهیم با یك راهكار مناسب امكان جذب پول موجود در كشور را به سمت صندوق های جسورانه فراهم نماییم. پول صندوق نوآوری و شكوفایی بعنوان مشوقی برای جذب سرمایه گذاران به این حوزه خواهد بود.
رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی ضمن بیان اینكه این صندوق مأموریت دارد بازیگران موجود برای سرمایه گذاری در اكوسیستم فناوری را تقویت كند، اظهار داشت: ما با همكاری سازمان بورس و فرابورس مقرراتی را وضع خواهیم كرد تا امكان سرمایه گذاری در این اكوسیستم تسهیل شود. صندوق های جسورانه بورسی در عرصه سرمایه گذاری نسبت به صندوق های پژوهش و فناوری حرفه ای تر هستند و با سازوكار بازار سرمایه آشنایی بیشتری دارند.
وی به عدم مداخله صندوق نوآوری و شكوفایی در ارزیابی طرح ها اشاره و اظهاركرد: صندوق نوآوری و شكوفایی استانداردهایی دارد كه باید رعایت شود و نرخ مشاركت یكی از این استانداردها است، اما در ارزیابی طرح ها مداخله نخواهیم كرد؛ اگر طرفین شرایط را پذیرفته باشند از نظر ما هم پذیرفتنی است مگر ارزیابی های كلی حاكی از یك تقلب باشد به عبارت دیگر رویكرد ما عدم مداخله است و ارزیابی ها خیلی كلی صورت خواهد گرفت.
وحدت افزود: هم اكنون این دو حوزه یعنی مشاركت در راه اندازی صندوق های VC و هم سرمایه گذاری در بسته های آنها در صندوق نوآوری و شكوفایی راه افتاده است.
وی به اقدامات دیگر صندوق نوآوری و شكوفایی اشاره نمود و اظهار داشت: اقدامات دیگری هم شروع شده است كه انتشار اوراق نوآوری و ركن ضامن از اقداماتی است كه صورت خواهد گرفت.
وحدت بیان كرد: البته ما به دنبال ابزارهایی برای رسیدن به اهداف صندوق هستیم. اوراق هم هدف ما را در تقویت صندوق های جسورانه بورسی تامین خواهد نمود. LC شركت های دانش بنیان هم ابزار دیگری است كه امسال عملیاتی خواهد شد و چه دو طرف دانش بنیان باشند و چه یك طرف دانش بنیان باشد قابل استفاده می باشد.
وی در ادامه از اختصاص یك طبقه از ساختمان صندوق نوآوری و شكوفایی به صندوق های جسورانه اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون دفاتر نوآوری بانك ها و صندوق های پژوهش و فناوی در ساختمان صندوق مستقر هستند و بدین منظور تصمیم گرفتیم كه یكی از طبقات ساختمان صندوق نوآوری را هم به صندوق های جسورانه بورسی اختصاص دهیم تا تعاملات آنها با صندوق بیشتر شود.
رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی به حجم مالی همكاری این صندوق با صندوق های جسورانه اشاره نمود و اظهار داشت: صندوق نوآوری آمادگی دارد به میزان نزدیك به دو هزار میلیارد تومان در یك سال آینده برای جلب سرمایه و بعنوان مشوق در حوزه صندوق های جسورانه بورسی ورود كند.
وحدت اضافه كرد: می خواهیم الگوی موفقی به جامعه معرفی كرده و ابزارها و مسیر درست را ایجاد نماییم تا توان جذب پول در این اكوسیستم افزایش یابد.
وی در ادامه تصریح كرد: جلسات معاونت سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شكوفایی با صندوق های بورسی ادامه خواهد یافت و ما در كنار صندوق های جسورانه بورسی خواهیم بود.


1398/09/10
14:35:45
5.0 / 5
2061
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید