مهر خبر می دهد

سامانه نظارت بر تسهیلات اشتغال عملیاتی شد

سامانه نظارت بر تسهیلات اشتغال عملیاتی شد كاروخدمت: سامانه نظارت بر حسن اجرای تسهیلات پرداخت شده در امتداد ساماندهی و مدیریت تسهیلات اشتغال و سرمایه در گردش عملیاتی شد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، یكی از چالش های پیش روی برنامه های اشتغال در ادوار مختلف، انحراف تسهیلات و بكارگیری این تسهیلات در محل های غیر از سوژه اشتغال بوده كه عدم نظارت بر آن سبب انحراف بخش قابل توجهی از تسهیلات شده است.
بر همین اساس طی سه سال قبل برنامه های تولید و اشتغال همچون طرح های اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی با هدف ارائه تسهیلات اشتغالزایی و تامین سرمایه درگردش بنگاه ها برای تثبیت شغل، در دستور كار قرار گرفت اما یكی از نگرانی های كارشناسان و صاحب نظران از اجرای این طرح ها، انحراف این منابع در سایه بی نظارتی بوده است.
اما در امتداد ساماندهی ومدیریت اشتغال كشور، سامانه جامع و یكپارچه «نظارت بر حسن اجرای تسهیلات پرداخت شده» طراحی و عملیاتی شده بطوریكه در این سامانه، نظارت در سطوح مختلف دستگاه اجرایی، دبیرخانه كارگروه تخصصی اشتغال و استانداری پیش بینی شده است.
با طراحی سیستم نظارت چند لایه بر پرداخت تسهیلات اشتغال، متقاضیان از مرحله احراز صلاحیت تا مرحله پرداخت تسهیلات مورد ارزیابی قرار می گیرند.
امكان استفاده و تبادل اطلاعات و دسترسی دستگاه های مختلف به وضعیت تسهیلات دهی به طرح های اشتغال از اهداف پیاده سازی این سامانه هستند.
به منظور نظارت برحسن اجرای تسهیلات پرداخت شده، كمیته های نظارت در استانها با عضویت نمایندگان استانداری، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان، دستگاه اجرایی و بانك عامل تشكیل خواهد شد.
بر اساس نحوه اجرای «برنامه نظارت بر پرداخت تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا»، حضور نمایندگان استانداری و اداره كل تعاون، كارو رفاه اجتماعی استان در هر یك ازاقدامات نظارتی كمیته ها الزامی است.
با طراحی این سیستم نظارت، متقاضیان و سرمایه گذارانی كه تسهیلات اشتغال را در محلی غیر از طرح مصوب و موضوعی غیر از اشتغال هزینه كنند، در این نظام چند لایه شناسایی می شوند تا تسهیلات دریافتی در محل فعالیت اقتصادی و اشتغال اظهار شده هزینه شود. همین طور میزان اشتغال به وجود آمده به تناسب تسهیلات دریافتی نیز باید رعایت شود كه این مساله نیز در فاكتورهای نظارت چند لایه قرار دارد.
با توجه به اینكه نرخ تسهیلات اشتغال تك رقمی است، در صورتیكه این منابع در محلی غیر از محل اظهار شده توسط متقاضی هزینه شود تسهیلات اعطایی مشمول نرخ سود ۱۸ درصد خواهد شد و از شمول تخصیص یارانه خارج می شود. علاوه بر این بازگرداندن كل تسهیلات به شبكه بانكی از دیگر اقدامات واكنشی برنامه ریزی شده در قبال احتمال انحراف منابع این نوع تسهیلات است.


منبع:

1398/09/16
23:40:40
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید