گزارش كاروخدمت

امتناع برخی كارفرمایان در ارائه نسخه قرارداد به نیروی كار

امتناع برخی كارفرمایان در ارائه نسخه قرارداد به نیروی كار كاروخدمت: در صورتیكه قانون كار كارفرما را مكلف كرده تا یك نسخه از قرارداد كار را در اختیار نیروی كار قرار دهد، اما امتناع از ارائه آن در میان كارفرمایان فراگیر است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، ماده ۱۰ قانون كار به محتوای الزامی مفاد قرارداد با نیروی كار اشاره دارد. در این ماده صراحتا تاكید شده، «در مواردی كه قرارداد كار كتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم می گردد كه یك نسخه از آن به اداره كار محل و یك نسخه نزد كارگر و یك نسخه نزد كارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی كار و در كارگاه های فاقد شورا در اختیار نماینده كارگر قرار می گیرد.»
به رغم تاكید و صراحت قانون كار به ارائه یك نسخه از قرارداد به نیروی كار هنگام عقد قرارداد كاری، اما گزارشات میدانی نشان می دهد، خیلی از كارفرمایان از اجرای این بند قانونی تخطی می كنند.
این موضع سبب شده تا حتی نیروی كار بعد از اخراج بدون توجیه از طرف كارفرمایان، برای پیگیری سوژه در محاكم با مشكل مواجه شوند و عملا سندی برای اثبات اظهارات خود نداشته باشند.
یكی از مواردی كه كارگران در پروسه آن با مشكل مواجه می شوند، در خواست برای دریافت مقرری بیمه بیكاری است. برمبنای قانون بیمه بیكاری فردی كه بدون میل و اختیار خود بیكار شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیكاری خواهد شد؛ اما خیلی از كارفرمایان با تغییر شرایط كاری عرصه را بر نیروی كار تنگ می كنند تا كارگر مجبور به ترك كار شود.
اما شرط قانون گذار برای پرداخت بیمه بیكاری به كارگر بیكار شده این است كه فرد بیكار در صورتی می تواند از مزایای بیمه بیكاری منتفع شود كه از واحد كار خود معرفی كتبی مبنی اشتغال در آن واحد دریافت و اداره كار عرضه نماید. متاسفانه خیلی از كارفرمایان به سبب خصومت با نیروی كار معرفی نامه كتبی صادر نمی كنند.
ضمن اینكه در مواردی ارتباطات زیاد كارفرمایان با مدیران اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان سبب شده تا دادخواست نیروی كار به نتیجه نرسد؛ در این شرایط نیز عملا دست نیروی كار به سبب نداشتن نسخه ای از قرارداد به جایی بند نمی گردد و درگیر پروسه بروكراتیك اداری می شود.
در عین حال برمبنای آمارهای رسمی ارائه شده از طرف مسئولان تعداد كل مقرری بگیران بیمه بیكاری با كاهش ۳ درصدی از ۲۶۳ هزار نفر در شهریور به ۲۵۵ هزار نفر در مهرماه كاهش پیدا كرده است و این را به منزله كاهش جمعیت بیكار تلقی می كنند.
این آمار در حالی ارائه می شود كه كاهش آمار مقرری بگیران لزوما به معنای كاهش جمعیت بیكار نیست، بلكه پروسه بروكراتیك دریافت بیمه بیكاری و عدم ارائه معرفی نامه از طرف برخی كارفرمایان سبب شده تا خیلی از كارفرمایانی كه بدون میل و اراده خود بیكار می شوند، از مزایای دریافت مقرری بیمه بیكاری محروم شوند.


منبع:

1398/09/21
15:30:42
5.0 / 5
1881
تگهای خبر: آمار , اشتغال , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید