معاون امور تعاون وزارت كار در گفت و گو با كاروخدمت؛

توسعه شفافیت مهمترین عملكرد بخش تعاون

توسعه شفافیت مهمترین عملكرد بخش تعاون به گزارش كاروخدمت معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بخش تعاون از آغاز سال بر توسعه شفافیت، نوآوری، توانمندسازی تعاونی ها و تقویت نهادهای اقتصادی تمركز داشت و راه اندازی سامانه ثبت تعاونی یكی از اقداماتی بود كه در این راستا انجام شد.


«محمد كبیری» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: توسعه شفافیت و از بین بردن فساد مهمترین رویكرد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بود و در این راستا سامانه جامع تعاونی ها در آبان ماه فعالیت خویش را آغاز كرد.
گفتنی است «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور هم در نامه ای به «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از اقدامات معاونت تعاون این وزارتخانه تشكر و قدردانی كرد.
وی اضافه كرد: با آغاز به كار این سامانه تعاونی ها و اتحادیه ها بدون رجوع حضوری به ادارات در كمتر از پنج روز خدمات الكترونیكی دریافت می كنند.
معاون تعاون وزیر كار از تمام نهادهایی كه فعالیتشان به تسهیل فضای كسب و كار مربوط می شود به خصوص سازمان ثبت شركت ها خواست تا به سامانه جامع تعاونی ها متصل شوند.
وی با اشاره به استقبال خوب فعالان در بخش تعاونی از این سامانه اظهار داشت: پیش از این در ثبت تعاونی ها مشكل داشتیم و اطلاعات اعضا به درستی وارد نمی شد و با راه اندازی سامانه جدید اطلاعات همواره به روز می شود و برنامه و اقدامات به صورت پیامك به شركت ها ارسال می شود تا از تغییرات هیات مدیره ها و مدیران عامل آگاه شوند.
به گفته كبیری در توسعه شفافیت، مبارزه با فساد در تعاونی ها به كمك اتحادیه ها اهداف نظارتی و حسابرسی ۱۲ برابر رشد داشت.
وی درباره توسعه و نوآوری در تعاونی ها هم اظهار داشت: اولین مركز توسعه و نوآوری در شیراز به راه افتاده است و ۱۰ استان دیگر هم درخواست خویش را برای تاسیس این مركز اعلام نمودند و تا آخر امسال برای استان هایی كه زمینه لازم را داشته باشند این كار انجام می شود.
معاون امور تعاون وزارت كار اظهار داشت: در گفت و گو با استارتاپ هایی كه تا كنون ثبت شركت نداشتند پیشنهاد دادیم، در صورت تشكیل تعاونی سرمایه آنها را تضمین نماییم و ریسك فعالیت هایشان را كاهش و قدرت سرمایه پذیری آنها را افزایش دهیم.
وی درباره اقدامات انجام شده در بخش توسعه اشتغال در تعاونی ها اظهار داشت: در تفاهم نامه های مختلف ایجاد اشتغال در تعاونی ها را دنبال می نماییم. همینطور وزیر تعاون دستور دادند تعاونی ها در بحث اشتغال روستایی حداقل سهم ۲۰ درصد را جذب كنند و این به بانكهای عامل و مدیران كل بعنوان دبیران شورای اشتغال ابلاغ می شود.
كبیری اضافه كرد: بر این اساس پرونده هایی كه از سوی تعاونی ها در كمیته و استان ها مصوب شده و در بانك معطل مانده است از صف خارج می شوند و در خارج از نوبت بررسی می شوند.
وی درباره سهم تعاون در بودجه هم اظهار داشت: در بخش جذب اعتباراتی كه از محل تبصره ۱۸ بابت سیاست های فعال بازار كار از جانب معاونت اشتغال در سازمان برنامه و بودجه دریافت شد، سهم ۵۰ درصدی برای تعاونی ها در نظر گرفته شده كه تفاهم نامه آن بزودی امضا می شود.
معاون تعاون وزارت كار درباره بودجه تعاونی ها در لایحه بودجه سال آینده اظهار داشت: در لایحه بودجه دو تا تبصره داشتیم كه با كمك سازمان برنامه و بودجه ابقا شد.
رشد ۱۲ برابری بودجه تعاونی ها در لایحه بودجه ۱۳۹۹
وی اضافه كرد: یك تبصره به بحث دریافت سرمایه بانك از محل بدهی ناشی از عدم ا جرای قانون تبصره ۲ بند ۲۹ اصل ۴۴ است كه در قانون بودجه امسال یك هزار میلیارد تومان است و قرار بود سال آینده حذف شود، اما با عنایت به فرمایشات رهبر معظم انقلاب این تبصره برای افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون و افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از محل تبصره ۱۸ ابقا شد.
كبیری اظهار داشت: بودجه شكل گیری و توانمندسازی تعاونی ها در بودجه سال ۱۳۹۶ ۵ میلیارد تومان بود در بودجه امسال با رشد ۱۱ برابری به ۵۵ میلیارد تومان شد و تا كنون هم ۴۰ درصد از این میزان پرداخت شده است.
وی اضافه كرد: اعتبار پیشبینی شده در شكل گیری و توانمندسازی تعاونی ها در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است و پیشبینی ما این است كه میزان مصوب آن بیشتر از این باشد.


1398/09/24
11:35:30
5.0 / 5
1785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید