اتاق تعاون:

صادرات ۳۰ میلیون دلاری فرش دستباف در ۴ ماهه امسال

صادرات ۳۰ میلیون دلاری فرش دستباف در ۴ ماهه امسال به گزارش كاروخدمت رئیس كمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران درباره صادرات فرض دستباف اظهار داشت: سال قبل 420 میلیون دلار و در چهار ماهه امسال 30 میلیون دلار صادرات فرش دستباف انجام شد.به گزارش روز یكشنبه اتاق تعاون، «عبدالله بهرامی» در نشست تشریح برنامه های صنایع دستی برای كاهش وابستگی به نفت با اشاره به سابقه تولید فرش و صنایع دستی در كشور اظهار داشت: این بخش ظرفیت بالایی دارد و با یك برنامه ریزی صحیح می تواند بعنوان جایگزین صادرات نفت شود.
وی اضافه كرد: تعداد دو میلیون بافنده فرش در كشور وجود دارند و ظرفیت تولید سالانه ۶ میلیون متر مربع فرش دستباف وجود دارد و می توان تا سه میلیارد دلار ارزآوری از محل صادرات فرش ایرانی داشت.
وی درباره مشكلات فرش دستباف اظهار داشت: بی توجهی به این هنر سبب تنزل جایگاه جهانی و ارزآوری صادرات فرش شد.
بهرامی ضمن انتقاد از بانك مركزی برای پیمان سپاری ارزی فرش دستباف، اظهار داشت: ۹۰ درصد تولیدات فرش دستباف صادر می شود و با عنایت به زمان بر بودن صادرات و اینكه درآمد حاصل از صادرات فرش یك سال زمان می برد، اما بانك مركزی با گردنگیر پیمان سپاری برای صادركنندگان آنان را ملزم می كند كه ارز حاصل از صادرات فرش را در سامانه نیمایی عرضه كنند.
وی سوژه حذف بیمه قالیبافان را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: قبل از این ۲۰ درصد حق بیمه هنرمندان قالیباف از طرف دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شد، اما از سال ۹۲ این كمك قطع شد و سازمان تامین اجتماعی نیز به بهانه مختلف بیمه قالیبافان را قطع كرد و تعداد بیمه شدگان قالیباف از ۴۵۰ هزار نفر به كمتر از ۲۵۰ هزار نفر رسید.
مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف اظهار داشت: حالا دولت برای كمك به بیمه ۲۳ هزار قالیباف تعیین تكلیف نكرده و باید طبق مصوبه سال ۸۸ مقدار ۲۰ درصد از سهم بیمه قالیباف را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد، اما سازمان تامین اجتماعی به قالیبافان گفته از بیمه سایر رشته ها استفاده كنید و ماهانه ۳۰۰ هزار تومان بپردازید.
بهرامی اضافه كرد: قبل از این صنعت فرش از مالیات بر ارزش افزوده معاف بود، برای اینكه تولید كنندگان فرش دستباف در شمار سه دهك كم درآمد جامعه محسوب می شوند، اما حالا فروش و صادرات فرش مشمول ۹ درصد مالیات ارزش افزوده می شود كه این امر موجب می شود، خریداران فرش را به همان نسبت ارزان تر از بافنده خریداری كنند.
به گفته وی، مواد اولیه مورد نیاز فرش دستباف مانند ابریشم و نخ كه گاهی از خارج وارد می شود به نرخ دلار بازار آزاد تهیه می شود در صورتیكه دلار حاصل از صادرات فرش دستباف را باید در سامانه بانك مركزی و به نرخ نیمایی ارائه نماییم و از صادركننده تعهد می گیرند كه ارز حاصل از صادرات را به نرخ نیمایی در سامانه بانك مركزی بفروشند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف مهمترین مقصد صادرات فرش ایران را كشورهای آلمان، امارات متحده عربی، آفریقای جنوبی، ژاپن و چین اعلام نمود.
همچنین مدیرعامل تعاونی هنرباستان در این جلسه اظهار داشت: تولیدات صنایع دستی در كشور بیشتر به شكل خانگی انجام می شود و الان ۶ هزار و یكصد كارگاه در كشور فعالیت دارند و بیشتر از پنح هزار نفر در آنها مشغول به كار هستند.
«سیدمرتضی مرتضوی» اضافه كرد: بنا بر آمار ارائه شده روزانه یك میلیون بشكه نفت صادر می شود كه از محل آن ۶ میلیون دلار ارز وارد خزانه می شود، در صورتیكه با ۱۰ هزار قطعه صنایع دستی می توان ۶ میلیون دلار درآمد كسب نمود.
وی با اشاره به اینكه روزانه ۱۸۰ هزار قطعه صنایع دستی تولید می شود، كه هركدام از آنها ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو ارزش دارد، اظهار داشت: این اعداد نشان دهنده این است كه ما می توانیم ۱۸ برابر صادرات نفت برای كشور ارزآوری داشته باشیم. كشوری مانند هند از محل صادرات صنایع دستی درآمد میلیاردی دارند، این در حالیست كه ۴۵۰ میلیون نفر در این عرصه مشغول به كارند و این رقم معادل ۳۴ درصد جمعیت این كشور است.
مرتضوی اضافه كرد: بزرگترین انبار صنایع دستی غرب آسیا در ایران است و بدون كمك دولت تا سه سال آینده می توانیم معادل فروش نفت، برای كشور ارزآوری داشت.
وی اظهار داشت: امروزصنایع دستی ایران به كشورهای اروپایی و كانادا صادر می شود و مقرر است بزودی نمایشگاه دائمی برای فروش صنایع دستی در افغانستان ایجاد شود. ضمن آنكه برنامه گسترده ای برای حضور در بازار آلمان و لهستان پیش بینی شده است.منبع:

1398/09/25
14:19:59
5.0 / 5
1963
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید