رییس مركز ملی فرش ایران:

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در كشور بافته می شود

سالانه سه میلیون مترمربع فرش در كشور بافته می شود به گزارش كاروخدمت ایرنا- رئیس مركز ملی فرش ایران با اشاره به اینكه سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فرش در كشور بافته می شود اظهار داشت: ۲ میلیون نفر در این حرفه فعال می باشند.


فرشته دستپاك شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزاری نمایشگاه های فرش دستبافت در همدان در جمع خبرنگاران اضافه كرد: صادرات فرش ایران به چین از برنامه هایی است كه با جدیت دنبال می شود كه اگر عملیاتی شود، شاهد گشایش بزرگی در صنعت فرش كشور خواهیم بود.
وی با اشاره به اینكه در استان همدان ۵۰ هزار قالیباف وجود دارد كه ۱۳ هزار نفر از آنها كارت قالیبافی دارند اضافه كرد: قالیبافانی كه كارت قالیبافی دارند همگی بیمه هستند كه همدان در این حوزه از استان های پیشتاز هستند.
رییس ملی فرش ایران افزود: فرش دستبافت همدان ثبت جهانی و فرش نهاوند ثبت ملی شده و فرش كبودراهنگ و ملایر هم در حال پیگیری برای ثبت ملی است.
دستپاك توسعه فروش اینترنتی را یكی از جدی ترین برنامه ها برای توسعه بازار فروش داخلی و خارجی ذكر كرد و اضافه كرد: تابحال هیچ گونه بازار اینترنتی و استارتاپ برای فروش فرش دستبافت فعالیت نكرده است.
وی افزود: بیشتر از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف كشور فعالیت می نمایند و ۲۲ منطقه در این حوزه ثبت جهانی شده است.
رییس مركز ملی فرش ایران با اشاره به اینكه تولید فرش برای دولت دردسری نداشته است، تصریح كرد: با عنایت به اینكه تولید فرش هیچ آزاری نداشته دولت هم اقدام خاصی برای پشتیبانی از فرش بافان انجام نداده اما امروز برنامه ریزی شده كه كارگروه های فرش در استان ها برگزار گردد چونكه فرش بالاترین آمار اشتغال را دارد.
وی اضافه كرد: با كمترین سرمایه گذاری می توان بالاترین ارزش افزوده را در فرش دستبافت ایجاد كرد؛ ازاین رو با وجود وضعیت بد جنگ اقتصادی، وضعیت فرش دستباف همیشه حرف اول را در توسعه اقتصادی كشور زده است.
دستپاك با اشاره به اینكه ۸۰ درصد از تولیدات فرش دستبافت كشور صادر می شود، تصریح كرد: با ۱۵ كشور رایزنی به عمل آمد تا صادرات توسعه یابد.
وی اضافه كرد: اگر صادرات فرش به چین بعنوان یك اقتصاد بزرگ رونق بگیرد، گشایش بزرگی در فرش دستباف كشور ایجاد خواهد شد.
رییس مركز ملی فرش ایران با اشاره به اینكه بیشتر از ۷۰ درصد فرش، ارزش افزوده و ۳۰ درصد آن نیروی انسانی و مواد اولیه است، خاطرنشان كرد: با وجود قیمت دیگر اقلام، قیمت مواد اولیه داخلی فرش مناسب می باشد.
وی افزود: به فرش دستبافت آنچنان كه باید توجه نشده در صورتی كه در كشورهایی دیگر، سفارش پذیری، سلیقه یابی و سلیقه سازی مورد توجه قرار گرفته اما با این وجود ایران بزرگترین تولید كننده فرش است و قبل از تحریم هم كشور بزرگترین صادركننده فرش به شمار می رفت.


1398/09/25
20:03:48
5.0 / 5
1972
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید