مدیركل اشتغال اتباع خارجی:

اشتغال اتباع خارجی در كشور مدیریت می شود

اشتغال اتباع خارجی در كشور مدیریت می شود به گزارش كاروخدمت مدیركل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: كارفرمایان متقاضی استفاده از نیروی كار خارجی از این پس باید درخواست خودرا به كاریابی های مجاز اعلام كنند و بر این اساس اشتغال اتباع خارجی در كشور مدیریت می شود.


«محسن ابراهیمی» روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در ماده ۱۲۱ قانون كار صیانت از نیروی كار ایرانی تكلیف شده است كه در صورت عدم دسترسی به كارگر ایرانی داوطلب واجد تحصیلات و تخصص لازم، می توان از متخصصان خارجی برای آموزش و جایگزینی بعدی افراد ایرانی بهره برد.
وی اضافه كرد: برای رعایت اصل ۱۲۱ در تهران و سایر استانها طرحی ارائه شد كه برمبنای آن كارفرمایانی كه متقاضیان استفاده از نیروی كار خارجی باید درخواست خودرا در سایت كاریابی ثبت كند و این خواسته در بانك كارجویان ایرانی بررسی می شود كه آیا مابه ازای نیروی خارجی، ایرانی متقاضی كار وجود دارد یا خیر؟
مدیركل اشتغال اتباع خارجی اظهار داشت: چنانچه نیروی كار ایرانی وجود داشت از آنها استفاده می شود اما چنانچه نبود، درخواست ثبت شده در بانك كارجویان پناهنده خارجی بررسی شده و از میان آنها، نیروی كار معرفی می شود.
وی اشاره كرد: این اقدام برای این است كه مطمئن شویم نیروی كار ایرانی وجود ندارد و با اطمینان خاطر از این مساله از نیروی خارجی استفاده نمائیم.
ابراهیمی اظهارداشت: البته ماده ۱۲۱ قانون كار قبل از این نیز اجرا می شد، اما پیوسته نبود و گاهی اوقات به سبب نبود اطلاع كافی از بازار كار ممكن بود اختلالی در این مساله رخ داده باشد.
وی اضافه كرد: هم اكنون موضوعی در كشور مطرح می شود كه اتباع خارجی فرصت های شغلی ایرانیان را اشغال كردند برای اطمینان به مردم و دولتمردان بحث مدیریت تقاضای كارفرمایان ایرانی جهت استفاده از نیروی كار خارجی عنوان شد.
این مقام مسوول اظهارداشت: بر طبق آخرین آمار ۲۱۵ هزار نفر تبعه خارجی رسمی در كشور فعالیت می نمایند كه ۲۰۷ هزار نفر از افغانستان و هشت هزار نفر نیروی متخصص خارجی در حوزه های مختلف از دیگر كشورها بطور رسمی مشغول به كار هستند.
وی اضافه كرد: البته برخی كارفرمایان به سبب نداشتن آگاهی، از نیروی كار خارجی غیررسمی استفاده می نمایند كه آماری از این افراد در دست نیست.منبع:

1398/10/09
13:22:29
5.0 / 5
1906
تگهای خبر: آمار , اشتغال , بازار كار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید