در پاییز ۹۸؛

نرخ بیكاری 10 و شش دهم درصد شد

نرخ بیكاری 10 و شش دهم درصد شد به گزارش كاروخدمت بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه ۱۰.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند كه این رقم نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، معادل ۱.۲ درصد كاهش یافته است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در پاییز سال ۱۳۹۸ از جانب مركز آمار ایران منتشر گردید.
بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه ۱۰، ۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند.
بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری از آن حكایت می كند كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱.۲ درصد كاهش یافته است.
در پاییز ۱۳۹۸، به میزان ۴۴، ۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند.
بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی از آن حكایت می كند كه این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۷)، ۰.۲ درصد كاهش داشته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۷۲ هزار نفر افزایش داشته است. همینطور بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است كه درپاییز ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۵۰، ۰ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۲، ۹ درصد و كشاورزی با ۱۷.۱ درصد قرار دارند.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حكایت می كند كه ۲۵، ۸ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۳۹۸ بیكار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۷) ۱.۲ درصد كاهش یافته است.
بررسی نرخ بیكاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله هم نشان داده است كه درپاییز ۱۳۹۸، ۱۷، ۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده اند. این در شرایطی است كه تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به پاییز ۱۳۹۷، به میزان ۱.۴ درصد كاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه در پاییز ۱۳۹۸، ۱۰، ۶ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش تر و…) كم تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. این در شرایطی است كه ۳۶.۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته كار كرده اند. برای مشاهده چكیده نتایج و جزئیات بیشتر خبر به فایل پیوست رجوع كنید.

1398/10/15
18:35:36
5.0 / 5
2171
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید