آمار جمعیت شاغل در مازندران 2 درصد بیشتر شد

آمار جمعیت شاغل در مازندران 2 درصد بیشتر شد كاروخدمت: طبق گزارش مركز ملی آمار ایران جمعیت شاغل استان مازندران در پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.2 درصد افزایش پیدا كرد.


بر اساس این گزارش، نسبت اشتغال در فصل پاییز كه بر اساس جمعیت شاغل ۱۵ سال به بالا نسبت به كل جمعیت این سن به دست می آید، در استان مازندران طی پاییز سال جاری به ۳۸.۷ درصد رسید در صورتیكه پاییز سال قبل ۳۶.۵ درصد بود.
همین طور بر طبق این گزارش نرخ اشتغال در مازندران در پاییز امسال به ۹۰.۲ درصد رسید در صورتیكه این نرخ در مدت مشابه سال قبل ۹۱.۲ درصد بود.
كارشناسان اقتصادی علت افزایش میزان اشتغال در كنار كاهش نرخ اشتغال را ناشی از ورود جمعیت بیشتری به بازار كار نسبت به سال قبل می دانند.
البته این وضعیت را نرخ مشاركت اقتصادی بیشتر نشان میدهد چنان كه نرخ مشاركت اقتصادی در مازندران طی پاییز امسال به ۴۶.۱ درصد رسید كه نسبت به پاییز سال قبل حدود ۳.۲ درصد بیشتر است.
نرخ مشاركت اقتصادی كه نرخ فعالیت هم به آن اطلاق می شود از نسبت جمعیت فعال شامل شاغل و بیكار به جمعیت در سن كار به دست می آید. بر طبق این تعریف نرخ مشاركت اقتصادی به متغیرهایی چون جمعیت فعال و جمعیت در سن كار كه در دل خود جمعیت غیر فعال را نهفته دارد، وابسته است. محصلان، خانه داران و دارندگان درآمد بدون كار، چنانچه شاغل یا بیكار باشند، فعال اقتصادی محسوب می شوند.
گزارش مركز ملی آمار ایران نشان میدهد كه نرخ مشاركت اقتصادی استان مازندران در پاییز سال جاری نسبت به تابستان امسال هم ۱.۲ درصد بیشتر بود.
بر اساس این گزارش، میانگین نرخ مشاركت اقتصادی در كل كشور در فصل پاییز ۲ دهم درصد كاهش داشته است.
تك رقمی ماندن نرخ بیكاری
گزارش مركز ملی آمار ایران همین طور نرخ بیكاری استان مازندران را در پاییز سال جاری ۹.۸ درصد اعلام نمود كه بااینكه نسبت به میانگین كشوری حدود ۸ دهم درصد كمتر است ولی نسبت به پاییز سال قبل یك درصد افزایش دارد.
مركز ملی آمار ایران میانگین نرخ بیكاری كشور را در پاییز سال جاری ۱۰/۶ درصد اعلام نمود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل نرخ بیكاری كشور ۱.۲ درصد كاهش و نسبت به تابستان سال ۹۸ یك دهم درصد رشد داشته است.
طبق گزارش های رسمی، در ۹ ماهه سال جاری حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال طرح های صنعتی نیمه كاره در مازندران راه اندازی و ۱۰۰ واحد صنعتتی راكد و تملیكی نیز وارد مدار تولید شدند ضمن این كه تولید محصولات كشاورزی در این خطه شمال كشور نیز امسال به بركت بارش خوب بهاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۰ درصد رشد داشت.
علاوه بر این، آمار ورود مسافران تابستانی نیز به این خطه شمال كشور امسال حدود هشت درصد بیشتر از سال قبل بود و این روند نشان میدهد كه وضعیت اشتغال استان با وجود تحریم از روند رو به رشد برخوردار بود، بااینكه قرار گرفتن جمعیت بیشتر در سن كار باعث شده است تا این فاكتورهای اثرگذار آن گونه كه باید بر روی نرخ بیكاری اثرگذاری محسوسی نداشته باشد.
منبع:

1398/10/18
14:27:24
5.0 / 5
1994
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید