گزارش كاروخدمت

شكایت كارگران در20استان الكترونیكی شد

شكایت كارگران در20استان الكترونیكی شد به گزارش كاروخدمت سامانه ثبت الكترونیكی شكایات و دادرسی برای طرح شكایات از جانب كارگران و كارفرمایان از امروز در ۲۰ استان شروع به كار كرد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، سامانه ثبت الكترونیكی شكایات و دادرسی برای طرح شكایات از جانب كارگران و كارفرمایان از امروز در ۲۰ استان شروع به كار كرد.
مقدمات راه اندازی سامانه جامع روابط كار در جهت الكترونیكی شدن تمام امور و خدمات در رابطه با جامعه كارگری و كارفرمایی از سال ۹۶ در دستور كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی قرار گرفت.
در این سامانه مقرر است تقریباً همه امور مربوط به گروه كارگری و كارفرمایی كشور به صورت الكترونیكی عرضه شود. مهمترین این امور مربوط به طرح شكایت كارگران از تخلفات برخی كارفرمایان در حوزه های مختلف همچون حقوق و دستمزد، عیدی و سنوات است.
در سامانه جامع روابط كار مقرر است حدود ۴۸ حوزه در رابطه با جامعه كارگری و كارفرمایی كه هم اكنون به صورت حضوری عرضه می شود، الكترونیكی شوند.
ذیل سامانه مذكور، زیرسامانه های مختلف مختص هر حوزه خاص، طراحی شده كه همچون آنها می توان به زیرسامانه های ثبت شكایت و دادرسی، ثبت قراردادهای نیروی كار، بازرسی كار، بیمه بیكاری و شناسایی بنگاه های مشكل دار اشاره نمود.
اما زیر سامانه ثبت شكایت و دادرسی بعنوان اولین زیرسامانه ای است كه ذیل سامانه جامع روابط كار شروع به كار كرد و مقرر است از امروز رسماً در ۲۰ استان عملیاتی شود تا تمام كاركنان تحت پوشش تأمین اجتماعی در صورت هر گونه شكایت بتوانند دادخواست خویش را به صورت غیر حضوری ثبت كنند.

در همین زمینه، كورش یزدان مدیركل روابط كار و جبران خدمت وزارت كار در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت شروع به كار سامانه جامع روابط كار، با اشاره به اینكه با راه اندازی این سامانه تقریباً تمامی خدمات حوزه روابط كار به صورت الكترونیكی و غیرحضوری عرضه می شود، اظهار داشت: ۱۹ زیرسامانه از مجموعه زیرسامانه های سامانه جامع روابط كار، همچون زیرسامانه های ثبت شكایت و دادرسی، از امروز (شنبه ۲۸ دیماه) در ۲۰ استان عملیاتی شد و به انضمام ۳ زیرسامانه دیگر از ۲۲ بهمن ماه در سراسر كشور عملیاتی خواهد شد.
وی اضافه كرد: تمام كارگران و كاركنان این ۲۰ استان، جهت استفاده از خدمات این زیرسامانه ها و هم ثبت شكایت و دادخواست خود به صورت الكترونیكی باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت رجوع و نسبت به دریافت نام كاربری و پسورد (رمز عبور) اقدام نمایند، سپس می توانند شخصاً با ورود به سامانه جامع روابط كار به نشانی www.prkar.mcls.gov.ir و وارد كردن نام كاربری و رمز عبور، شكایت خویش را بدون رجوع حضوری به ادارات كار و اطاله زمان ثبت كنند.
مدیركل روابط كار و جبران خدمت وزارت كار، افزود: كارگران با همراه داشتن كارت ملی، كارفرمایان حقیقی با كارت ملی و جواز فعالیت صنفی و كارفرمایان حقوقی هم با كارت ملی مدیرعامل و تصویر آخرین روزنامه رسمی كه نام مدیرعامل و نشانی دفتر مركزی در آن قید شده باشد، باید فقط یكبار برای احراز هویت و عضویت در سامانه جامع روابط كار و برخورداری از كارپوشه الكترونیكی به دفاتر پیشخوان دولت رجوع كنند.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه در سامانه جامع روابط كار، ۴۸ زیرسامانه تعریف شده است كه هر كدام خدمت خاصی را در حوزه روابط كار عرضه می دهد، تصریح كرد: گروه هدف تمام زیرسامانه ها، گروه های كارگری و كارفرمایی كشور هستند كه در جهت حذف مراجعات حضوری و همینطور تسریع در رسیدگی به امور در دستور كار قرار گرفته است.
یزدان درباره راه اندازی سایر زیرسامانه های سامانه جامع روابط كار هم اظهار داشت: علاوه بر این ۱۹ زیرسامانه كه از امروز در ۲۰ استان كشور به راه افتاده است، ۳ زیرسامانه مهم دیگر هم بزودی به مرحله نهایی خواهند رسید و این ۲۲ زیرسامانه از ۲۲ بهمن ماه در سراسر كشور اجرا خواهد شد. مابقی زیرسامانه ها هم به ترتیب اهمیت و اولویت در اسرع وقت طبق برنامه ریزی های به عمل آمده تولید و اجرا خواهند شد.

فرایند ثبت نام برای ورود به سامانه جامع روابط كار
بر اساس این گزارش، در مجموع هم كارگران و هم كارفرمایان باید جهت استفاده از این سامانه سه اقدام را انجام دهند.
گام نخست: رفتن به یكی از دفاتر پیشخوان استان مربوطه.
گام دوم- ثبت اطلاعات در دفاتر پیشخوان دولت با پرداخت ۵ هزار تومان هزینه برای كارگران و ۶ هزار تومان برای كارفرمایان و دریافت رمز عبور سامانه از راه پیامك.
گام سوم- رفتن به سایت prkar.mcls.gov.ir و ثبت شكایت

1398/10/28
14:25:15
5.0 / 5
2604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید