در گزارش كاروخدمت اعلام شد؛

هزینه معیشت خانوار برای ورود به دستمزد تا اختتام بهمن نهایی می شود

هزینه معیشت خانوار برای ورود به دستمزد تا اختتام بهمن نهایی می شود به گزارش كاروخدمت رئیس كارگروه دستمزد شورای عالی كار با اشاره به اینكه هزینه معیشت خانوار كارگری برمبنای تورم دی ماه تا اختتام ماه جاری نهایی می شود، اظهار داشت: هزینه معیشت مبنای ورودی به مذاكرات دستمزد 99 كارگران است.فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه حداكثر تا اختتام بهمن ماه، هزینه معیشت ماهانه زندگی كارگران، بعنوان ورودی مباحث تعیین دستمزد نهایی می شود اظهار داشت: مرجع ما برای تعیین هزینه های معیشت، اطلاعات و نرخ تورم اعلامی از طرف مركز آمار ایران بعنوان تنها مركز رسمی اعلام كننده آمار و اطلاعات اقتصادی كشور است.
وی اضافه كرد: یكی از متقن ترین ورودی های ما برای آغاز مذاكرات دستمزد ۹۹، بطور قطع هزینه معیشت، آن هم به استناد اطلاعات مركز آمار ایران است.
رئیس كارگروه دستمزد شورای عالی كار با اشاره به اینكه جلسات شورای عالی كار برای ورود مستقیم به مقوله دستمزد، در اسفندماه برگزار می شود، اشاره كرد: به همین دلیل باید تا اختتام ماه جاری، درباب میزان حداقل هزینه معیشت ماهیانه یك خانوار كارگری در كارگروه دستمزد، به جمع بندی برسیم تا فاصله معیشت تا دستمزد، بعنوان بحث ورود به مذاكرات تعیین مزد مشخص شود.
توفیقی همین طور اظهار داشت: پس از افزایش دستمزد ۹۸، سهم دستمزد از هزینه خانوار نسبت به سال های قبل، كمی افزایش یافت و قسمتی از كاهش قدرت خرید خانوار جبران شد؛ اما در ابتدای امسال دستمزد، حدود ۴۵ درصد از هزینه خانوار را پوشش می داد؛ اما برمبنای رصد قیمت های رسمی اقلام اساسی، قدرت خانوار از شروع امسال به تدریج كاهش یافت؛ بطوریكه تا قبل از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، سهم دستمزد از پوشش هزینه های زندگی به ۳۲ تا ۳۳ درصد رسید و عملاً هزینه های ماهیانه ۳ برابر درآمد شد.
این فعال كارگری با اشاره به اینكه بطور قطع سهم دستمزد از هزینه خانوار كمتر شده است، اظهار داشت: طی سال های گذشته، هزینه های كلی خانوار بعنوان مبنای هزینه معیشت ماهیانه استخراج می شد؛ اما امسال بنا داریم سهم گروه های مختلف هزینه ای همچون مسكن، درمان، خوراك، حمل و نقل و غیره را به تفكیك در هزینه خانوار استخراج نماییم تا به عدد نزدیكتری در حوزه هزینه كرد ماهیانه خانوار برسیم.
وی با اشاره به حضور كارشناسان مركز آمار در جلسه كارگروه دستمزد شورای عالی كار تصریح كرد: در حوزه تورم و روش محاسبه آن، نمایندگان مركز آمار مؤلفه ها و اقلامی را مورد محاسبه قرار می دادند كه در اقلام و سبد معیشت روزمره زندگی كارگران وجود ندارند و این موضوع، موجب می شد تا میانگین نرخ تورم زندگی كارگری به واسطه كالاهای غیرمرتبط كاهش یابد؛ البته نحوه محاسبه تورم از طرف كارشناسان مركز آمار، برمبنای استانداردهای قانونی است؛ اما آنچه كه برای ما بعنوان نمایندگان كارگری مهم بود، استخراج نرخ تورم برمبنای اقلام موجود در سبد معیشت و زندگی روزمره كارگران است.
رئیس كارگروه دستمزد شورای عالی كار اشاره كرد: اقلام مورد محاسبه نمایندگان كارگری برای استخراج نرخ تورم واقعی زندگی كارگران، ۱۱۴ قلم كالا است كه این اقلام بیشترین سهم را در هزینه زندگی دارند.
به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، دستمزد سالانه جامعه كارگری و بیمه شدگان تامین اجتماعی هر ساله با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت در شورای عالی كار به ریاست وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و در ایام پایانی اسفندماه تعیین می شود.
بر این اساس، ۲۸ اسفند سال گذشته، دستمزد سال ۹۸ كارگران با تصویب شورای عالی كار برای «حداقلی بگیران» (كارگرانی كه در سال نخست ورود به بازار كار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد. همین طور میزان دستمزد كارگران دارای بیشتر از یكسال سابقه كار كه تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند، ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان تعیین شد.


منبع:

1398/11/06
21:56:35
5.0 / 5
2602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید