جزئیات پرداخت یارانه نقدی در سال 99

جزئیات پرداخت یارانه نقدی در سال 99 كاروخدمت: پرداخت یارانه نقدی سال آینده بعد از 10 سال پرداخت تغییر خواهدنمود و بنا بر اعلام كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، مقرر است 27 هزار تومان به مبلغ مصوب (45 هزار و 500 تومان) بعنوان سبد حمایت معیشتی اضافه و در مجموع 72500 تومان برای هر نفر واریز شود.


همه ما بارها ضرب المثل «به جای ماهی، به مردم ماهیگری یاد بدهیم» را از زبان كارشناسان اقتصادی و مسئولان وقتی صحبت از پرداخت یارانه نقدی و سبد معیشتی می شود، شنیده ایم. سال ۱۳۸۹ كه مرحله نخست پرداخت یارانه نقدی شروع شد، قرار بود به تدریج مشمولان با درآمدهای بالا حذف شوند كه در سال های گذشته بگفته كارشناسان به سبب برخی ملاحظات سیاسی و نبود ساز و كارهای لازم برای شناسایی دهك های بالای جامعه همچنان یارانه نقدی به ۷۸ میلیون خانوار پرداخت می شود.
سرانجام در آبان ماه با افزایش قیمت بنزین، مقرر شد درآمد حاصل از این محل بعد از حذف سه دهك های بالای جامعه، به مشمولان واقعی و شناسایی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به ۶۰ میلیون نفر پرداخت گردد. بعد از واریز اولین مرحله و حذف ۱۸ میلیون نفر از سبد معیشتی دولت اعتراض ها نسبت به فاكتورهای اعلامی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بالا گرفت.
در حالیكه جامعه به سمت شفاف سازی نسبت به تعیین دهك های بالای درآمدی حركت می كرد و برنامه ریزی ها برای واریز سبد معیشتی دولت در زمان بندی مشخص اجرایی می شد، كمسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده خبر از واریز سبد معیشتی به حساب خانوارهای یارانه بگیر داد.
سخنگوی كمیسیون تلفیق هفتم بهمن ماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین مصوبات این كمیسیون اظهار داشت: ضمن بررسی ردیف ۲۳ تبصره ۱۴ ماده واحده لایحه بودجه سال آینده كشور مقرر شد در تقسیم مبلغ مورد نظر برای طرح یارانه معیشتی كه بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد تومان می شود، تجدید نظر صورت گرفته و ۸۰ درصد از این مبلغ به صورت یكسان میان تمامی ۷۸ میلیون ایرانی كه یارانه نقدی دریافت می كنند، توزیع شود.
«هادی قوامی» علت اتخاذ این تصمیم را نارضایتی های گسترده درباب نحوه بررسی حساب های افراد جهت تعلق یارانه معیشتی عنوان نمود و اضافه كرد: بر این اساس تمامی ۱۸ میلیون نفری كه یارانه معیشتی دریافت نمی كنند در سال آینده به مانند تمامی ایرانیانی كه ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی را دریافت می كنند، مبلغ دریافتی یارانه هایشان با افزایش ۲۷ هزار تومان به ۷۲ هزار تومان خواهد رسید.
سخنگوی لایحه بودجه ۹۹: یارانه نقدی خانوارها حذف نمی شود
سخنگوی لایحه بودجه ۱۳۹۹ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره جزئیات لایحه كمیسیون تلفیق، اظهار داشت: هنگام بررسی تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال آینده در این كمیسیون، رای نمایندگان بر این بود كه یارانه نقدی و سبد حمایت معیشتی دولت با هم ادغام شود، ۲۰ درصد سبد حمایت معیشتی دولت به خانوارهای كمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی اختصاص پیدا كند و در آخر نیز فاصله ۷۸ میلیون تا ۶۰ میلیون نفری كه سبد حمایت معیشتی دریافت نمی كنند، حذف شود.
«مژگان خانلو» اضافه كرد: با تصمیم نمایندگان، منابع پیش بینی شده كم شد و جامعه هدف نیز افزایش یافت و در نتیجه میزان سرایه پرداختی ۷۲ هزار تومان تعیین شد.
وی اشاره كرد: بدین سبب فردی كه تا كنون ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی و ۵۵ هزار تومان سبد حمایت معیشتی دولت دریافت می كرد، سال آینده در مجموع ۷۲ هزار تومان یارانه دریافت می كند و اینكه گفته می شود یارانه افزایش می یابد حقیقت ندارد.
سخنگوی لایحه بودجه اظهارداشت: با تصمیم كمیسیون تلفیق ۱۸ میلیون نفری كه بر طبق فاكتورهای وزارت رفاه نیازی به سبد حمایت معیشتی ندارند ۲۷ هزار تومان بیشتر یارانه نقدی دریافت می كنند.
وی درباره حذف یارانه بگیران در سال آینده اظهار داشت: همواره در تبصره ۱۴ لایحه بودجه عنوان می شود كه سه دهك درآمدی بالای جامعه باید حذف شود، اما سال آینده دیگر شاهد این اتفاق نخواهیم بود.
براین اساس چنانچه لایحه كمیسیون تلفیق در مجلس شورای اسلامی تصوب شود نه تنها درسال آینده یارانه نقدی خانوارها كه قرار بود بر طبق قانون حذف شود، حذف نخواهد شد بلكه تمام یارانه بگیران نقدی، سبد معیشتی دولت را نیز دریافت می كنند.منبع:

1398/11/12
20:59:30
5.0 / 5
2903
تگهای خبر: اقتصاد , معیشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید