مهر خبر می دهد

تعیین دستمزد به صورت منطقه ای منتفی شد

تعیین دستمزد به صورت منطقه ای منتفی شد به گزارش كاروخدمت شورایعالی كار در نشست عصر روز گذشته خود با تعیین دستمزد به صورت منطقه ای مخالفت كرد؛ همینطور فعالیت تشكل های كارگری در مناطق آزاد را به رسمیت شناخت.علی خدایی عضو كارگری شورایعالی كار در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نشست عصر روز گذشته (یكشنبه ۱۳ بهمن) شورایعالی كار تصریح كرد: نشست عصر یكشنبه شورا با سه دستور كار اصلاح آیین نامه انجمن های صنفی، گزارش كمیته دستمزد سال آینده و همینطور بررسی وضعیت اشتغال كارگران در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی تشكیل شد.
وی اضافه كرد: یكی از موضوعات مهم مطرح شده در شورایعالی كار عرضه گزارش كمیته دستمزد بود و با تصویب و نظر مشترك نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت عضو شورا مبحث تعیین دستمزد منطقه ای منتفی شد.
این نماینده كارگری در شورایعالی كار همینطور با اشاره به دستور كار دیگر این شورا در خصوص رسیدگی به وضعیت كارگران شاغل در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی اظهار داشت: كارگران شاغل در این مناطق به علت تبعیت از مقررات خاص اشتغال حاكم بر این مناطق، با مشكلات زیادی مواجهند. ازاین رو طبق مصوبه شورایعالی كار به استناد رأی ۳۶۶ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مقرر شد در مواردی كه مقررات خاص اشتغال در این مناطق با ضعف مواجه می باشد و مسكوت مانده، از قانون بالادستی یعنی قانون كار تبعیت شود.
تشكیل كمیته ویژه احصاء مشكلات كارگران مناطق آزاد
خدایی با تاكید بر اینكه با تصمیم اعضای شورایعالی كار ورود این شورا به مسائل مربوط به روابط كار و اشتغال كارگران مناطق آزاد به رسمیت شناخته شد، اضافه كرد: در همین راستا، در گام اول كمیته سه جانبه ای جهت بررسی وضعیت فعلی كارگران شاغل در این مناطق تشكیل شد تا مشكلات كارگران این مناطق احصاء شود.
این عضو كارگری شورایعالی كار با تاكید بر اینكه یكی از مهمترین درخواست های گروه های كارگری كه مدت ها پیگیر بودیم ورود شورا به مشكلات كارگران شاغل در مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی بود، اضافه كرد: متأسفانه در خیلی از موارد حتی مقررات خاص اشتغالی كه برای این مناطق نگاشته شده، رعایت نمی گردد.
خدایی تصریح كرد: هم اكنون اتفاقی كه رخ داده این است كه شورایعالی كار به مشكلات كارگران این مناطق ورود كرده است. حتی به رغم تاكید مقررات خاص اشتغال مناطق آزاد به اجرای مقاوله نامه های بین المللی سازمان جهانی كار اما خیلی از این موارد همچون تساوی مزدی، تشكیل تشكل های رسمی، ایمنی و بهداشت و بازرسی كار اجرا نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه در تمام موارد مذكور در مناطق آزاد در حق كارگران اجحاف می شود، اظهار داشت: پس از سال ها از تصویب قانون كار تقریباً می توان گفت نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولتی راجع به مشكلات مناطق آزاد رفتار منفعلانه داشته اند كه امیدواریم با پیگیری های انجام شده در نشست روز گذشته شورایعالی كار بتوانیم مشكلات كارگران در این مناطق را به صورت خاص پیگیری نماییم.
این فعال كارگری درباره وضعیت دستمزد كارگران مناطق آزاد اظهار داشت: در این حوزه بر مبنای توافق بین كارگر و كارفرما تصمیم گیری می شود اما مشروط بر اینكه از حداقل دستمزد مصوب شورایعالی كار كمتر نباشد.
خدایی با اشاره به سرپیچی كارگاه های مستقر در مناطق آزاد و ویژه از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اظهار داشت: مهمترین موضوعی كه در این مناطق نمایندگان كارگری را رنج می دهد، نداشتن تشكل در این مناطق است و به شكلی آزادی تشكل ها در این مناطق به رسمیت شناخته نشده بود.
عضو كارگری شورایعالی كار تصریح كرد: با عنایت به این كه در این مناطق در حوزه تصمیمات كارگری و كارفرمایی انسجام وجود ندارد، نظارتها ضعیف است و دوگانگی مدیریتی در حوزه روابط كار هم كارگران شاغل در این مناطق را سردرگم كرده است.

1398/11/15
23:10:22
5.0 / 5
2770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید