وزیر كار از شناسنامه دار شدن فرزندان با مادران ایرانی اطلاع داد

وزیر كار از شناسنامه دار شدن فرزندان با مادران ایرانی اطلاع داد كاروخدمت: وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در حساب كاربری خود در توئیتر از شناسنامه دار شدن فرزندانِ با مادران ایرانی آگاهی داد.


«محمد شریعتمداری» روز شنبه مصادف با روز مادر نوشت: «با وزارت كشور، معاونت امنیتی انتظامی و سازمان ثبت احوال و نهادهای امنیتی گفت و گو شده است، مانع اجرای قانون فاخری كه باعث هویت دار شدن فرزندان عزیز با مادران ایرانی می شود، نباشند. این قانون با همراهی آنها اساسا با سرعت بیشتری عملیاتی می شود.»
«احمد میدری» معاون رفاه اجتماعی وزارت تعان، كار و رفاه اجتماعی سال قبل اعلام نمود كه برپایه خوداظهاری زنان ۴۹ هزار و ۹۶ فرزند فاقد شناسنامه در كشور وجود دارد كه بیشتر در استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و تهران ساكن هستند.
پانزدهم مهرماه سال جاری «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به «حسن روحانی» رئیس جمهوری قانون اصلاح قانون تعیین تكلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را ابلاغ نمود.
در ماده واحده این قانون آمده است: فرزندان حاصل از ازدواج شرعی زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی كه قبل یا پس از تصویب این قانون متولد شده یا می شوند پیش از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی در صورت نداشتن مشكل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به تابعیت ایران در می آیند. فرزندان مذكور بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی در صورت عدم تقاضای مادر ایرانی می توانند تابعیت ایرانی را تقاضا كنند كه در صورت نداشتن مشكل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند. پاسخ به استعلام امنیتی باید حداكثر ظرف مدت سه ماه صورت گیرد و نیروی انتظامی هم مكلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی در صورت نداشتن مشكل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) اقدام نماید.
در تبصره یك این قانون بیان شده است: در صورتیكه پدر و یا مادر متقاضی در قید حیات نبوده و یا در دسترس نباشند، در صورت ابهام در احراز نسب متقاضی احراز نسب با دادگاه صالح می باشد.
بر اساس تبصره ۲ این قانون، افراد فاقد تابعیتی كه خود و حداقل یكی از والدینشان در ایران متولد شده باشد، می توانند بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی تابعیت ایرانی را تقاضا كنند كه در صورت نداشتن سوء پیشینه كیفری و هم نداشتن مشكل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به تابعیت ایران پذیرفته می شوند.منبع:

1398/11/27
14:46:03
5.0 / 5
2737
تگهای خبر: زنان , سازمان , وزیر تعاون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید