رییس كارگروه دستمزد شورای عالی كار:

سبد معیشت كارگران بر طبق میانگین كل كشور تعیین می شود

سبد معیشت كارگران بر طبق میانگین كل كشور تعیین می شود به گزارش كاروخدمت رئیس كارگروه دستمزد شورای عالی كار اظهار داشت: هزینه سبد معیشت كارگران باید بر طبق میانگین كل كشور باشد، بدین سبب پیشنهاد حقوق 10 میلیون تومانی كارگران منطقی نیست.


«فرامرز توفیقی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: بیشتر از چهار سال است كه كمیته دستمزد ذیل شورای عالی كار تشكیل شده است و شركای اجتماعی شورای عالی كار (نماینده كارگران، كارفرمایان و دولت) باتوجه به نرخ تورم و سبد معیشت كارگران، پیشنهاداتی برای تعیین دستمزد به شورای عالی ارائه می كنند.
وی با اشاره به اینكه كمیته دستمزد امسال با دو هجمه مواجه بود، اضافه كرد: هجمه نخست، بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی بود و به تبع آن شعارهای انتخاباتی را شاهد بودیم كه ناشی از هیجان ها، وعده های توخالی و مباحث بدون تفكر بود كه به شدت خانوارها و زندگی كارگری را تحت تاثیر خود قرار می دهد و نمایندگان واقعی كارگری را گرفتار چالش و دردسر می كند.
توفیقی افزود: هجمه دوم از طرف سودجویان بود كه برای دستیابی به منافع خود مزدهای منطقه ای و صنفی را مطرح می كنند تا حداقل دستمزد مصوب را نپردازند و كمتر از میزان اعلامی پرداخت كنند.
رییس كارگروه دستمزد شورای عالی كار تشریح كرد: اگر نگاهی به حوزه دستمزد داشته باشیم از سال ۱۳۴۷ كه بحث حداقل دستمزد در كشور عنوان شد، بارها مزد منطقه ای و صنفی بررسی گردید و در نهایت وقتی به این نتیجه رسیدند كه نه تنها سبب رونق اقتصادی نشده، بلكه انگیزه برای سرمایه گذاری در شهرهای كم برخوردار را نیز بالا نبرده بود؛ بدین سبب سال ۵۶ این بحث متوقف گردید.
وی اضافه كرد: ضمن اینكه در قوانین جهانی سازمان بین المللی كار (ILO) و هم در قانون پیش از انقلاب به صراحت در تمام مصوبه ها اعلام شده كه مزد صنوف و منطقه نباید از حداقل دستمزد كشوری پایینتر باشد.
توفیقی اظهار داشت: سبد معیشت حداقلی كارگران كه در كمیته شورای عالی دستمزد تعیین می شود، در واقع سبد دستمزد حداقلی بدون در نظر گرفتن شاخصهای موثر در كلانشهرهای اقتصادی همچون تهران، كرج، مشهد، اصفهان، شیراز و اراك است و تلاش شده این سبد معیشتی حداقلی به شكلی باشد كه سراسر كشور را تحت پوشش قرار دهد.
وی افزود: همین طور سال قبل مزد پیشنهادی سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود اما حداقل دستمزد مصوب با تمام عوامل موثر بر آن همچون حق مسكن، حق اولاد، بن خوار و بار و غیره به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید و این مزد مصوب با جهش های قیمتی كه از خردادماه تا شهریورماه صورت گرفت ۴۴ درصد فاصله داشت.
رییس كارگروه دستمزد شورای عالی كار اظهار داشت: هم اكنون دستمزد كارگران قدرت پوشش ۳۳ درصد سبد معیشت خانوار را دارد.
وی بیان كرد: در این شرایط و باتوجه به آمار تورمی اعلامی مركز آمار، نرخ تورم در استان های كم برخوردار همچون ایلام، سیستان و بلوچستان و كردستان بالاتر از تهران است، چه طور می توان به مزد منطقه ای و كمتر از آن روی بیاوریم.
توفیقی اشاره كرد: كمیته دستمزد تصمیم گرفت باتوجه به فاصله معنادار حداقل دستمزد با سبد معیشت مصوب شده، جهش های قیمتی و تورم حاكم بر مناطق كم برخوردار نسبت به مناطق مرفه همچون پایتخت تعیین مزد منطقه ای و صنفی را منتفی اعلام نماید، و بدین سبب قرار شد مزد یكپارچه برای سال ۱۳۹۹ تعیین شود.
وی اظهار داشت: در ایام گذشته نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت سبد خودرا شناسایی نمودند و مركز آمار نیز نرخ تورم را اعلام نمود و براین اساس یكشنبه و دوشنبه آینده سبد معیشتی كارگران نهایی و اعلام می شود.
رییس كارگروه دستمزد شورای عالی كار اظهار داشت: این سبد متناسب با بودجه خانوارها سنجیده می شود و بدین سبب موجب می شود كه افراد تفسیر متفاوتی از آن داشته باشند.
وی افزود: بطور یقین، سبد حداقلی معیشت با بیشتر مردم كه بودجه ای را هزینه می كنند فاصله دارد اما این منطقی نیست كه از كارفرمایان بخواهیم مزد ۱۰ میلیون تومانی بدهند و براین اساس به جهت اینكه سبد واحدی داشته باشیم، نماینده كارگران سبد حداقلی معیشت را پذیرفتند.
توفیقی اشاره كرد: مهم این است كه سبدی تعیین نماییم كه سراسری و كشوری باشد و به عبارتی میانگین كل كشور باشد.منبع:

1398/11/28
13:27:26
5.0 / 5
2740
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید