فعالیت 300 مركز مشاوره كارآفرینی در كشور

فعالیت 300 مركز مشاوره كارآفرینی در كشور به گزارش كاروخدمت معاون توسعه كارآفرینی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه مراكز مشاوره كارآفرینی باید با عرضه خدمات تخصصی در این حوزه نقش آفرینی كنند، اظهار داشت: حالا ۳۰۰ مركز مشاوره كارآفرینی در كشور فعال است.


«عیسی منصوری» امروز (دوشنبه) در همایش هم اندیشی توسعه كارآفرینی كه با حضور مدیران مراكز مشاوره كارآفرینی از سراسر كشور روز در تالار هویزه برگزار شد، با اشاره به فعالیت ۳۰۰ مركز مشاوره كارآفرینی در كشور، افزود: مراكز خصوصی در كشورهای مختلف با همكاری دولت مراكز كارآفرینی و مشاوره در این خصوص را می سازند.
وی اضافه كرد: بر مبنای شاخص بین المللی رتبه خوبی در تمایل به كارآفرینی داریم و به لحاظ آموزش ظرفیت خوبی در این حوزه وجود دارد، اما در بحث مبادرت به كارافرینی وضعیت مناسبی نداریم.
معاون توسعه كارآفرینی وزیر كار اظهار داشت: یكی از بازیگران اصلی ترغیب به اقدام كار آفرینی، مراكز مشاوره كارآفرینی است بگونه ای كه حتی اگر آموزش مهارت كارآفرینی هم داشته باشیم، كافی نیست و باید در كنار آن مراكز مشاوره هم وجود داشته باشد.
وی تصریح كرد: سنت عرضه مشاوره در حوزه كسب و كار وجود دارد اما در حوزه كارآفرینی این سنت وجود نداشت كه وزارت كار بعنوان مبتكر آن وارد عرصه شده و در همین خصوص گردهمایی برای هماهنگی بیشتر و انسجام مراكز مشاوره در سطح ملی تشكیل شد.
منصوری اظهار داشت: مقرر است كانون ملی مركز مشاوره كارآفرینی تشكیل گردد تا مراكز مشاوره كارآفرینی مرجعیت و هویت حقوقی و قانونی داشته باشند.
وی اضافه كرد: در گام نخست مقرر است از ظرفیت صندوق كارآفرینی امید و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون استفاده شود، به این صورت كه كارآفرینانی كه احتیاج به منابع مالی یا ضمانت دارند توسط مراكز مشاوره به آنها ارجاع داده شود.
معاون وزیر كار درمورد مغفول ماندن مراكز مشاوره كارآفرینی در كشور، اظهار داشت: معمولا در بخش تهیه طرح توجیهی و برنامه های شغلی چون منابع مالی وجود دارد خیلی از مراكز مشاوره كارآفرینی به این سمت حركت می كنند در صورتیكه در این بخش ارزش زایی بالایی نداریم.
وی افزود: وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در تلاش است كه فعالیت این مراكز را به سمت نوآوری در اشتغال كه ارزش زایی بالایی دارد سوق دهد چون كه طرح های توجیهی برپایه خواسته و سلیقه بانك و سرمایه گذار نوشته می شود و از بیشتر از جنس كارفرمایی و سرمایه گذاری است نه كارآفرینی.
معاون اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در انتها با بیان این كه مراكز مشاوره باید از حالت كلاسیك و سنتی خارج شده و به سمت استارت آپ ها و خلاقیت و نوآوری بروند، اظهار نمود: انتظار ما این است كه دفاتر مشاوره كارآفرینی نوآور شوند و به جای نوشتن طرح توجیحی به حوزه های كارآفرینی و فعالیتهای نوآورانه ورود پیدا كنند.
۷۰ درصد طرح های كارآفرینی غیرقابل اجرا بود
در ادامه این نشست «مهدی حسین نژاد» مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اظهار داشت: سال جاری یك هزار میلیارد تومان درخواست ضمانت در بخش كارآفرینی داشتیم كه ۷۰ درصد این طرح ها قابل اجرا نبود.
وی اضافه كرد: مراكز مشاوره كارآفرینی می توانند در حوزه وارد شوند و با ایده یابی مناسب و هدایت آنها در راه درست گام بردارند.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با تاكید بر مشروعیت مراكز مشاوره كارآفرینی اظهار داشت: البته بعضی از مراكز مشاوره الفبای كسب و كار را نمی دانند و باید این مراكز باید خویش را تقویت نمایند.
دفاتر مشاوره كارآفرینی به حوزه نوآوری بازارآفرین ورود كنند
«اصغر نورالله زاده» مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید هم در ادامه اظهار داشت: صندوق كارآفرینی امید علاوه بر ایجاد كسب و كار جدید به دنبال توسعه كسب و كارها با ظرفیت تأمین مالی موجود است.
وی اضافه كرد: بسیاری به دنبال عرضه برنامه های اشتغال هستند در صورتی كه الان باید پارا فراتر بگذاریم و از ظرفیت مشاوره تخصصی كارآفرینی استفاده نماییم.
نورالله زاده اظهار داشت: مراكز مشاوره كارآفرینی می توانند در حوزه جغرافیایی و تخصصی با صندوق كارآفرینی امید همكاری كنند و از محصولات خاص استان های مختلف برای ایجاد نوآوری در بازار وارد شوند.
«جانی درمیان» رئیس كانون سراسری انجمن های صنفی كارفرمایی مراكز مشاوره و خدمات كارآفرینی هم در انتها اظهار داشت: یكی از علل مغفول ماندن اهمیت مراكز مشاوره كارآفرینی عدم اطلاع رسانی از فعالیت این مراكز است.
وی اضافه كرد: خیلی از مراكز مشاوره با عرضه خدمات به شركت های داخلی و خارجی در بحث فروش و صادرات بنگاه های تولیدی نقش قابل توجهی دارند.


1398/11/30
15:05:47
5.0 / 5
2465
تگهای خبر: اشتغال , تخصص , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید