جهانگیری:

توسعه تعاونی ها راهگشای تحقق اهداف كشور است

توسعه تعاونی ها راهگشای تحقق اهداف كشور است به گزارش كاروخدمت معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت:  توسعه تعاونی ها می تواند راهگشای اهداف كشور و انقلاب اسلامی باشد.


«اسحاق جهانگیری» ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم افتتاح همزمان ۳۲۲ طرح بخش تعاون در سراسر كشور، از تلاشهای دست اندركاران بخش تعاون و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی قدردانی كرد و اظهار داشت: تصریح كرد: وجه اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی اجماع و تفاهم بین اقتصاددان ها و سیاستمداران كشور كه البته نظرات متفاوتی همواره دارند ایجاد كرد.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه كرد: هیچ كس از آنها در بندهای ۲۴ گانه هیچكدام از این بندها را اضافی نمی دانند و همه بندهای آنرا برای اقتصاد كشور راهگشا می دانند و هدف این نسخه مقاومت و مقابله با تكانه های اقتصادی برای كشور است كه همه اقتصاددان ها و سیاست مداران بر آن تفاهم و اجماع دارند.
جهانگیری با بیان این كه وضع كشور نسبت به آغاز تحریم های آمریكا بهتر است، اظهار داشت: آنها تصور می كردند با خارج شدن از برجام و برمبنای تجارب و كتاب هنر تحریم مطمئن بودند كه اقتصاد ایران از هم می پاشد و ایران جشن چهل سالگی را نمی تواند بگیرد اما ما جشن ۴۱ سالگی را امسال برگزار كردیم.
معاون اول رئیس جمهوری مهمترین عامل مقاومت در مقابل تحریم ها را صبر و ایستادگی مردم دانست و اظهار داشت: آمریكایی ها واقعا فكر می كردند اقتصاد ایران از هم فرو می پاشد البته ضرباتی هم خوردیم اما با مدیریت و تدبیری كه انجام شد اساسا روزهای بهتری در انتظار كشور است.
جهانگیری اظهار داشت: وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی از وزارتخانه های مهمی است كه جنبه های كاری متفاوتی دارد و در همه بخش های اصلی اقتصاد به صورت جدی درگیر است و مسئولیت دارد.
وی با اشاره به بهره برداری از ۳۲۲ طرح مهم در حوزه تعاون تصریح كرد: یك میلیون و ۷۰۰هزار نفر در این بخش مشغول به كارند كه از همه آنها صمیمانه تشكر می كنم.
معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: توسعه بخش تعاون بعنوان یكی از مهمترین بخش هایی كه می تواند راهگشا باشد و در بسیاری از مسائلی كه می توان در اهداف و آرمان های انقلاب و جمهوری اسلامی و حتی فراتر بعنوان آرمان های اسلام بیان كرد و باید به دنبال تحقق آنها باشیم، بخش تعاون می تواند چنین نقشی داشته باشد و چنین موقعیتی پیدا كند.
جهانگیری با اشاره به اینكه امروز مصادف با سالروز اعلام سیاست های اقتصاد مقاومتی است، اظهار داشت: معمولا در میان اقتصاددانان می گویند همیشه به تعداد اقتصاددان، راجع به مسائل اقتصادی نظرات وجود دارد با این وجود وجه غالب سیاست های اقتصاد مقاومتی این بود كه اجماعی بوجود آورده بود.
جهانگیری اظهار داشت: این اجماع به این معنا است كه هیچ كس راجع به هیچ كدام از محورها و بندهای اقتصاد مقاومتی نمی اظهار داشت كه این بندها، اضافی است و كاش نبود و همه می گفتند این ۲۴-۲۵ بند اقتصاد مقاومتی جزو مسائلی است كه در توسعه و اقتصاد كشور می تواند كارگشا باشد و نسخه خوبی برای اقتصاد ایران است و یك تفاهم و وحدت نظری روی این سیاست ها وجود داشت.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: امكان دارد كه برخی می گفتند جمله و بند دیگری به این ۲۴بند اضافه كرد اما این سیاست ها راهكار و مبنای ماشد.
وی یادآورشد: هدف سیاست های اقتصاد مقاومتی این بود كه كشور را در مقابل تكانه های بیرونی مقاوم كند ما بهرحال به دلیلهای مختلف دیدیم كه اقتصادهایی بودند كه گاهی اوقات به خاطر تكانه هایی كه از بیرون كشور گرفتار مشكل می شدند.
جهانگیری اظهار داشت: هیچ گاه در سیاست های اقتصادی به سمتی نرفتیم كه ببینیم خارجی ها چه می گویند ما به سمت سیاست هایی رفتیم كه به تقویت بنیان اقتصاد كشور منجر شود و اقتصاد كشور از هم نپاشد.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه كرد: آمریكایی ها تصورشان این بود كه با خروج از برجام و تحریم هایی كه بر طبق تجربیات قبل طراحی نموده بودند، اقتصاد ایران از هم می پاشد آنها مطمئن بودند كه ایرانیان جشن چهلمین سال شان را نمی بینند و اقتصاد ایران از هم می پاشد و حكومت ایران با اعتراضات مردمی كه شكل می گیرد قادر به برگزاری جشن پیروزی انقلاب نخواهد بود.
جهانگیری یادآورشد: به فضل الهی جشن چهل و یكمین سال پیروزی انقلاب مان را نیز برگزار كردیم و وضع مان نسبت به سالی كه آمریكایی ها آغاز به تحریم اقتصادی ما كردند، بهترشده است.
وی با اشاره به تجربه تحریمهای دوره قبل اظهارداشت: در مرحله قبلی تحریمها بنزین نبود و مجبور شدیم به پتروشیمی ها بازگشت نماییم و از آنها بنزین بگیریم و بعد گفته شد این بنزین چه عوارضی برای مردم دارد و از جانب دیگر محصول صادراتی مان را از دست می دادیم، ما روی یكسری از طرح ها تمركز كردیم كه یكی از آنها میادین مشترك با خارجی ها بود.
معاون اول رئیس جمهوری بیان داشت: ما یك میدان پارس جنوبی مان یك میدان گازی است. سال ۸۴ ما و قطری ها برداشت ۲۵۰میلیون متر مكعب را شروع كرده بودیم سال ۹۲ كه ما روی كار آمدیم قطری ها ۶۰۰میلیون مترمكعب برداشت می كردند و ما ۳۰۰ میلیون متر مكعب. حال شما این میزان تفاوت برداشت را در ایام برداشت و نیز در قیمت گاز ضرب بكنید ببینید چه عدد چند میلیارد دلاری درمی آید كه وقتی یك جایی را تمركز نمی دهیم منابع یك كشوری توسط یك كشور دیگر برده می شود.
وی تصریح كرد: امروز ما در پارس جنوبی از قطری ها بیشتر گاز برداشت می نماییم حدود ۶۷۰میلیون متر مكعب و آنها همان ۶۰۰میلیون متر مكعب برداشت می كنند، یا در منابع نفتی كه در غرب كارون داشتیم ما حدود ۷۰ هزار بشكه ولی عراقی ها چند برابر ما برداشت می كردند. ولی امروز بیشتر از ۳۰۰ هزار بشكه نفت استخراج می نماییم و در آب نیز همچنین است.
جهانگیری اظهار داشت: از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی یك مجموعه طرح در غرب كشور طراحی شده بود، كه این طرح ها می توانست كار بزرگ و كم نظیری برای ایران در بخش های آب و خاك و سایر منابع دیگر برای كشور صورت بگیرد، گفته شد چه زمانی باشد وقتی ما پیشنهاد را خدمت رهبری بردیم ۸میلیارددلار بدون اینكه به مجلس برود، اجازه داده شد برداشت نماییم و یك مجموعه طرح را برای یكبار تمام نماییم و برویم و بحث هایی می شد كه اگر می خواهید طرح هایتان را برای امسال بیاورید و فعلا ۵۰۰میلیون تومان بگیرید و بعد با یك روش دیگری در بودجه فكر نماییم.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: گفتیم یك دفعه بگذاریم این كار تمام شود ولی رهبری بزرگواری كردند و ۸ میلیارد دلار مجوز دادند كه برداشت شد و امروز می بینیم چندین سد و تونل ۴۵ كیلومتری راه افتاد و آب و كشاورزی راه افتاد و نتیجه اش این شد كه به خودكفایی در گندم رسیدیم به صورتی كه در سال ۹۲ حدود ۶میلیون تن گندم وارد كشور كردیم و امنیت غذایی كشور شكل گرفت.
وی اضافه كرد: ما در كالاهای كشاورزی واردات داشتیم و همان موقع تراز واردات و صادرات ما در حوزه كشاورزی از ۸ میلیارد دلار به ۳ و نیم میلیارد دلار رسید.
جهانگیری اظهار داشت: در راه معلوم شد كجا باید انگشت بگذاریم در راه آهن مشخص شد كه برای ما باید ابزار دیگری برای حمل و نقل كشور داشته باشیم و آنچه بوسیله راه آهن می شد به كشورهای دیگر وصل نماییم را وصل كردیم و الان این ارتباط ما با چین و اروپا كامل وصل است، اینچه برون را بوسیله تركمنستان و قزاقستان وصل كردیم، آذربایجان را تا آستارا و آنها خط را بردند. یعنی تلاش كردیم همه مسیرهایی كه لازم است را ایجاد نماییم.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: یكی از اهداف دولت ها و حكومت ها این است كه اقتصاد را در مقابل تكانه ها و فشارهای بیرونی مقاوم كنند و اینگونه نباشد كه در آمریكا سیاست اقتصادی اتخاذ شود و كشوری در گوشه دیگر دنیا تحت تاثیر آن سیاست گرفتار مشكل و بحران شود.
جهانگیری با اشاره به اینكه در سال های اخیر به دلیلهای گوناگون فشارهایی بر اقتصاد ایران تحت عنوان تحریم ها وارد شده، اظهار داشت: البته اقتصاد ایران همواره از آغاز انقلاب تحت تحریم اقتصادی قرار داشت اما آمریكایی ها پس از آنكه هزینه جنگ های نظامی خصوصاً در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس بالا گرفت به سمت استفاده از قدرت نرم حركت كردند.
وی تصریح كرد: رئیس جمهوری فعلی آمریكا در یكی از سخنرانی های اول خود اعلام نمود كه این كشور ۷ هزار میلیارد دلار در جنگ های مختلف در منطقه خاورمیانه هزینه كرده و چیزی عایدش نشده است. در عراق دولتی روی كار آمده كه به صورت طبیعی بیشتر از آمریكا با ایران ارتباط دارد.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح كرد: آمریكا متوجه شده كه قدرت سخت با عنایت به هزینه های بالا، دیگر تعیین كننده نیست و به سمت تحریم های سخت حركت كردند.
وی با تاكید بر اینكه سیاست های اقتصاد مقاومتی در مقطعی اعلام گردید كه در تحریم شورای امنیت قرار داشتیم، اظهار داشت: در ابتدای دولت یازدهم علاوه بر آنكه برمبنای برنامه های رئیس جمهوری به دنبال توافق در برنامه هسته ای بودیم، در عین حال ماموریتی واگذار شد تا اقتصاد مقاومتی در كشور اجرا شود.
جهانگیری افزود: در مقطعی در یكی از گزارشاتی كه به رهبر معظم انقلاب دادیم و آقای رئیس جمهوری و مجموعه ستاد اقتصاد مقاومتی حضور داشتند، با اشاره به تغییر نام ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تاكید كردم كه این تغییر نام به تغییر اختیارات منجر نشده است. رهبر معظم انقلاب تاكید نمودند كه شما هم مورد تایید رئیس جمهوری و هم من هستید ازاین رو نمی گردد اختیاراتی نیاز داشته باشید و به شما واگذار نشود. پس از آن سیاست های اقتصاد مقاومتی با دو روش كوتاه مدت و دراز مدت پیش بردیم.
وی با اشاره به بندهای ۲۴ گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی، افزود: در ابتدا تصمیم بر این شد تا تیم های خاص، آینده اقتصاد كشور را در ۵ رویكرد اصلی اقتصاد مقاومتی تعیین كنند كه این ۵ رویكرد شامل مردمی بودن، عدالت بنیان، دانش بنیان، درون زا و برون گرا است.
جهانگیری با تاكید بر اینكه این ۵ رویكرد را به همه نهادهای كشور و حتی بخش خصوصی ابلاغ كردیم، اضافه كرد: فرماندهی اقتصاد مقاومتی فراتر از قوه مجریه است برای اینكه توسط رهبر معظم انقلاب اعلام شده ازاین رو هر كس هر فعالیتی كه بخواهد انجام دهد باید توجه كند این رویكردها در آن فعالیت حضور و ظهور داشته باشد. بطور مثال اگر امروز یك تعاونی ایجاد می شود نخستین سوال این است كه آیا رویكردهای اقتصاد مقاومتی در آن رعایت شده است.
وی اظهار داشت: البته در قوه مجریه كه كار اصلی اقتصاد آنجا است، باید سیاست های خاص برنامه ریزی می شد از همین رو كارگروه های مختلفی در وزارت خانه هایی مانند وزارت اقتصاد، نفت و... و همین طور سازمان برنامه و بودجه برای اتكا كمتر به درآمدهای نفتی بوجود آمد تا با تدوین برنامه در یك دوره طولانی، برمبنای اقتصاد مقاومتی حركت نماییم تا آنجا كه تاكید شد تا برنامه ششم منطبق بر سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد.
معاون اول رئیس جمهوری به برنامه های كوتاه مدت شامل تعریف پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی نیز اشاره نمود و افزود: بااینكه انتقادات فراوانی در این حوزه مطرح می شد اما در سال اول توانستیم ۱۲۷ پروژه اولویت دار را معرفی نماییم. تلاش ما بر این بود تا اقتصاد ۲۰۰ میلیارد دلاری تجارت خارجی كشور در مقابل تكانه های خارجی از هم نپاشد.
جهانگیری تعاونیها را یكی از بخشهای مهم اقتصاد ایران عنوان نمود و اضافه كرد: جمله معروف شهید بهشتی هم این بود كه افرادی هستند كه توانایی كار دارند اما سرمایه لازم را ندارند. باید تلاش نماییم تا سرمایه ها تجمیع شده تا با حمایت ها، این افراد توانمند در كشور كار كنند.
وی با اشاره به اینكه امروز یك میلیون و ۷۰۰ هزار شغل در بخش تعاونی وجود دارد، اظهار داشت: این بخش نباید كوچك گرفته شود برای اینكه زمانی كه ۵۰۰ نفر در منطقه ای بیكار می شوند، اظهار داشت: مجموعه سیستم را مختل می كنند و اینجا است كه بزرگی ۱.۷ میلیون شغل خودش را نشان داده است. ازاین رو اتاق تعاون، معاون تعاون وزارت تعاون، شخص وزیر و دولت باید بایستیم تا مشكلات این بخش حل شود.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینكه یكی از چالش های پیش روی ما شغل بوده، اظهار داشت: در سال ۱۳۸۴ تعداد شاغلین كشور ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۵۷۹ نفر بوده و این عدد با وجود منابع درآمدی بالا و نفت ۱۰۰ دلاری در ۸ سال پس از آن، در سال ۹۱ به به ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۲۵ نفر رسیده است.
جهانگیری اضافه كرد: در طول هشت سال تغییر رشد اشتغال را ببینید و منابع در آمدی كشور شامل ارز و فروش نفت با بشكه ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار انجام میشد. البته دنبال محكوم كردن دولت قبل نیستم بلكه به دنبال بیان این هستم كه اگر سیاست ها دقیق باشد جواب می گیریم.
وی به آمار رسمی كشور اشاره نمود و اظهار داشت: در پاییز ۹۸ كه در طول ۶ و نیم سال قبل بیشتر از ۵ سال آن در تحریم بودیم كه فقط سال ۹۵ و ۹۶ در تحریم نبودیم ما در این دوران تحریم با سیاست های مانند اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و اشتغال روستایی و تبصره ۱۸ فعال كردن تعاونی ها و سایر اقدامات شاغلان كشور به ۲۴ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۸۱۵ نفر رسیده است.
معاون اول رئیس جمهوری رشد سرمایه گذاری كشور در سال های گذشته را مناسب ندانست و اضافه كرد: این مورد می تواند برای آینده كشور نگرانی ایجاد كند ما باید راه كارهایی پیدا نماییم تا سرمایه گذاری در كشور را ترغیب و تشویق نماییم در این حوزه نظام بانكی بورس و بازار سرمایه مسئولیت دارد كه سیاست ها و تصمیم ها می تواند در این بخش مفید و كارساز باشد.
جهانگیری با تاكید بر اینكه سیاست هایی كه در بخش های مختلف تدوین می شود می تواند كارساز باشد، اظهار داشت: بخش تعاون می تواند خوب بدرخشد؛ در اولین نشست اقتصاد مقاومتی موضوع تعاون را بررسی می نماییم.
وی به موضوع «كد شناسایی اشتغال» نیز اشاره نمود و اضافه كرد: وزیر تعاون كار ماندگار زیادی كردند و امیدواریم این كار را در این دوره انجام دهند برای اینكه اگر هر فرد كه شناسه اشتغال داشته باشد در برنامه ریزی ها راهگشا وكار بسیار مهمی است.
جهانگیری بر ضرورت پشتیبانی از تعاونی ها تصریح كرد و اظهار داشت: البته این حمایت ها باید بگونه ای باشد كه در شرایط فعلی بار مالی به دولت تحمیل نكند، برای اینكه بودجه دولت با فشار رو به رو است و یكی از منابع درآمدی بودجه كه نفت بوده تحت فشار شدید تحریم هایآمریكا قرار دارد و نثبه همین دلیل در مقابل كارمندان دولت و افرادی كه از دولت انتظار تامین منابع دارند نمی خواهیم و نباید با شرمندگی رو به رو شویم.
امروز همین طور در ارتباط زنده ویدئویی و با فرمان معاون اول رئیس جمهوری ۳۲۲ طرح تعاونی در سراسر كشور بطور همزمان مورد بهره برداری قرار گرفت.
جهانگیری قبل از سخنرانی با ارتباط زنده ویدئویی با استان های یزد، ایلام، خراسان شمالی، هرمزگان و مركزی و آغاز بهره برداری طرح های تعاونی این استان ها، فرمان افتتاح همزمان ۳۲۲ طرح تعاونی در سطح كشور را نیز صادر كرد.
این ۳۲۲ طرح تعاونی با مشاركت ۱۹ هزار و ۶۷۷ عضو و سرمایه گذاری بالغ بر ۱۵۰۷ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۱۲ هزار و ۷۷۷ نفر به بهره برداری رسیده است.
از ۱۵۰۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده در این ۳۲۲ طرح، ۲۹۹ میلیارد تومان در طرح های تعاونی های تولیدی، ۵۸ میلیارد تومان در طرح های خدماتی و ۱۱۵۰میلیارد تومان در طرح های مسكن بوده است.
جهانگیری همین طور در ارتباط زنده ویدئویی با پنج استان های یاد شده، ضمن تاكید بر اهمیت بخش تعاون ابراز امیدواری كرد در همه استان های كشور طرح های این بخش با قوت اجرایی شود.
وی در گفت و گو با استاندار یزد مردم این استان را مردمی سخت كوش، متدین و انقلابی توصیف و ابراز امیدواری كرد روند توسعه تعاونی ها و اشتغال زایی در این استان استمرار یابد.
معاون اول رئیس جمهوری در گفت وگوی تصویری با استاندار ایلام نیز با اشاره به اینكه مردم این استان حق بزرگی بر گردن ما دارند، تصریح كرد: مردم ایلام در دوران دفاع مقدس خوش درخشیدند و هر چقدر كه خدمات به مردم این استان افزایش پیدا كند باز هم پاسخگوی ایثار و از خودگذشتگی این عزیزان نخواهد بود.
وی در ارتباط زنده دیگری با استاندار خراسان شمالی، مردم این استان را مردمی زحمت كش و تلاش گر توصیف كرد و با اشاره به اینكه این استان از استان های مرزی كشور است ابراز امیدواری كرد شاهد رشد تجارت خارجی و توسعه صادرات در استان خراسان شمالی باشیم.
جهانگیری قبل از فرمان افتتاح طرح های جدید تعاونی در استان هرمزگان در گفت و گو با استاندار، هرمزگان را استانی پرظرفیت و مستعد برای توسعه دانست و اظهار داشت: سواحل زیبای خلیج فارس و جزایر راهبردی و استراتژیك این استان هركدام می تواند نقش موثری در توسعه ایفا كند و این استان قابلیت آنرا دارد كه كانون اصلی توسعه اقتصاد دریامحور برای كشور باشد.
معاون اول رئیس جمهوری در ارتباط زنده تصویر با استاندار مركزی این استان را استانی مهم و صنعتی برشمرد و اضافه كرد: استان مركزی از جاذبه های مهم تاریخی و طبیعی برخوردار می باشد و امیدوارم برنامه های توسعه استان خصوصا در بخش مسكن استمرار داشته باشد.منبع:

1398/12/02
13:36:21
5.0 / 5
2503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید