اختصاصی مهر؛

بررسی هزینه معیشت كارگران با حضور وزیر كار

بررسی هزینه معیشت كارگران با حضور وزیر كار كاروخدمت: كمیته دستمزد شورای عالی كار با دستور كار تعیین هزینه معیشت كارگران در حالی انجام شد كه وزیر كار نیز در این جلسه حضور داشت.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، نشست كمیته دستمزد شورای عالی كار عصر امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه با دستور كار «تعیین هزینه معیشت كارگران» انجام شد اما نماینده كارفرمایان بنا به دلیلهای شخصی امكان حضور در این جلسه را نداشت.
در این جلسه محمد شریعتمداری وزیر كار نیز حاضر شد كه نمایندگان كارگری هزینه های خوراكی و آشامیدنی ها كه سهمی زیادی از هزینه معیشت را به خود اختصاص می دهند در اختیار وزیر كار قرار دادند.
با توجه به اینكه هزینه معیشت باید با تأیید هر سه شركای اجتماعی یعنی نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت نهایی شود و در این نشست نماینده كارفرمایی حضور نداشت، جزئیات این هزینه ها از طرف نمایندگان كارگری در اختیار وزیر كار قرار گرفت.
بر اساس اطلاعات به دست آمده، هزینه معیشت زندگی كارگران در ماه، بعنوان ورودی به مذاكرات دستمزد سال آینده كارگران، هفته آینده نهایی می شود تا در جلسات شورای عالی كار برای تعیین دستمزد مبنا قرار گیرد.
دستمزد سال آینده كارگران در شورای عالی كار و بعد از تشكیل چندین جلسه، در ایام پایانی اسفندماه به صورت چانه زنی نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت و به استناد به هزینه معیشت و نرخ تورم تعیین می شود. در سال قبل هزینه معیشت خانوار ۳.۳ نفره كارگری سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین شده بود. سال قبل بعد از تشكیل چندین جلسه شورای عالی كار با حضور نمایندگان كارگری و كارفرمایی، سرانجام در تاریخ ۲۸ اسفندماه، دستمزد سال ۹۸ كارگران برای «حداقلی بگیران» (كارگرانی كه در سال نخست ورود به بازار كار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد. همین طور دستمزد كارگران دارای بیشتر از یكسال سابقه كار كه تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند، به میزان ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان، افزایش پیدا كرد.


منبع:

1398/12/06
15:27:54
5.0 / 5
2479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید