روحانی:

ستاد ملی مقابله با كرونا درباره هرگونه محدودیت تصمیم گیری می كند

ستاد ملی مقابله با كرونا درباره هرگونه محدودیت تصمیم گیری می كند به گزارش كاروخدمت رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه چیزی به نام قرنطینه نه امروز و نه در روزهای عید نداریم و خدمات طبق روال به مردم ارائه می شود، اظهار داشت: هر گونه محدودیت در ستاد ملی مبارزه كرونا در تهران تصمیم گیری می شود.


حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز یكشنبه و بعد از جلسه مشترك ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان بخش خصوصی با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست امروز گفت: در جلسه امروز موضوعات اقتصادی و اینكه موضوع كرونادر شرایط كسب و كار آنها متاثیرگذار بوده ورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی اضافه كرد: اولا تصمیم جمع بر این بود و بر این تاكید كردیم كه باید شرایط اقتصادی، روند اقتصادی، تعامل مردم و فعالیت اقتصادی بایدعلیرغم اینكه ما با كرونا مواجه هستیم و پروتكل هایی را از نظر بهداشتی باید مورد توجه قرار دهیم، اما باید فعالیت اقتصادی عادی باشد و نگذاریم در زمینه فعالیت اقتصادی مشكلی ایجاد شود.
رییس دولت دوازدهم افزود: البته در بعضی كسب و كارها بطور طبیعی شرایط مشكلاتی برای آنها به وجود آورده و ما در جلسه دنبال این بودیم بتوانیم به آنهایی كه در این شرایط گرفتار مشكل هستند، كمك نماییم.
روحانی افزود: دوم اینكه ما چیزی به نام قرنطینه نداریم اصلا اینكه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند، اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در كسب و كار و فعالیت خود آزادند.
وی یادآورشد: خدمات دولت هم بطور معمول به مردم خواهد رسید منتهی همه تلاش ما این است فعالیت اقتصادی وخدمات دولت به شكلی باشد مردم بیشتر در خانه بمانند و یا اگر اقدامی انجام می شود در چهارچوب پروتكل بهداشتی باشد.
رییس جمهوری اظهار داشت: نسبت به اینكه كاری تعطیل شود، روز و ساعتی تعطیل شود، كسب خاصی مورد محدودیت قرار بگیرد، مرجع آن فقط ستاد ملی در تهران است استانها به هیچ عنوان حق تصمیم گیری ندارند نه استانداران نه بخش های بهداشتی. هر گونه محدودیت در ستاد ملی در تهران تصمیم گیری می شود بدین سبب در استانها دراین زمینه نباید اقدامی صورت بگیرد.
وی اضافه كرد: مردم مطمئن باشند كالای مورد نیاز آنها شامل كالاهای مربوط به مسائل بهداشتی و درمانی یا كالاهای مصرفی و روزمره تامین خواهد شد و ذخایر ما به اندازه كافی وجود دارد و هم خریدهای لازم انجام شده و بنادر ما پر از كالا است و اگر نیاز به ثبت سفارش جدیدباشد، بانك مركزی ارز لازم آنرا تامین كرده و بعد هم تامین خواهدنمود.
روحانی اشاره كرد: ما با كشورهای همسایه برای رفت و آمد در حال مذاكره هستیم، بخصوص برای نقل و انتقال كالا در مرزها كه با پروتكل های بهداشتی كه مورد توافق ما قرار می گیرد و در قالب و مدنظر سازمان بهداشت جهانی در حال انجام می باشد وزارت خارجه هم دراین زمینه فعال است.
رییس جمهوری همین طور از اتخاذ تصمیماتی در مورد كسب و كارهای خاص آگاهی داد و اظهار داشت: در جلسه امروز دو نوع تصمیم اتخاد شد؛ یك نوع به كسب و كارهایی كه در این ایام بیشتر تحت فشار قرار گرفتند شامل اینكه در شرایطی تعطیل شدند یا اینكه فعالیت آنها عملا خیلی زیاد نیست؛ پشتیبانی از این كسب و كارها ضروری بود.
وی افزود: در بخش مالیات هم تصمیات خوبی اتخاذ شده كه برای پرداخت مالیات فرصت سه ماهه به آنها داده شود و مقرراتی كه راجع به مالیات است، تصمیم گیری شد كه شاید فردا اعلام نماییم، چون برخی موارد را باید فردا در ستاد ملی مطرح و در مورد آن تصمیم گیری نماییم.
روحانی اشاره كرد: در زمینه مسائل بهداشتی و درمانی بخش خصوصی هر كمكی كه بخواهد انجام دهد شامل تامین لوازم و تجهیزات مورد نیاز؛ جزو هزینه هایی خواهد بود كه از نظر مالیات قابل قبول است و مشمول مالیات نمی شود؛ این نكات در اختیار مردم قرار گیرد و بطور مفصل توضیح داده شود.

رفع محدودیت های بانكی برای چك های برگشتی

وی در باره امهال سه ماهه وام ها به مردم اظهار داشت: این اقساط برای سه ماه امهال می شود و مردم می توانند برای اسفند، فروردین و اردیبهشت بعنوان زمانی كه به آنان مهلت داده شده به تاخیر بیاندازند.
رییس جمهوری با بیان تصمیم اتخاذ شده درباره چك های برگشتی در این سه ماه نیز اظهار نمود: درباب چك هایی كه احیانا در این سه ماه به سبب شرایط كسب و كارها برگشت می خورد از نظر حقوقی -افرادی كه بدهكار هستند بعدا باید بدهی خودرا پرداخت كنند؛ تصمیمی اتخاذ نكردیم، اما محدودیت های بانكی كه برای صاحبان چك ها وجود داشت، بطور كلی برای همه كسب و كارها در این سه ماه برداشته شد.
بگفته رئیس جمهوری حمایت و تسهیلات مشمول ۱۰ رسته شغلی بود كه در این ایام گرفتار مشكل شدند، اما برداشتن محدودیت های بانكی برای چك های برگشتی شامل همه كسب و كارها می شود و خدمات بانكی برای آنها متوقف نخواهد شد.
وی درباب حق بیمه سهم كارفرما هم اظهار داشت: این حق در این سه ماه –اسفند، اردیبهشت و فروردین- به تاخیر می افتد و ملزم به پرداخت آن نیستند؛ این حق بیمه را نیز ملزم نیستند كه در ماه بعد به صورت یكجا پرداخت كنند بلكه به تدریج و تا آخر سال آنرا پرداخت خواهند كرد، اقداماتی كه دراین زمینه باید صورت گیرد و اطلاع رسانی های لازم از طرف وزارت رفاه صورت می گیرد.

۴ بسته حمایتی دولت برای خانوارهای كم درآمد پرداخت می شود

روحانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در این نشست تصمیم گرفته شد به مردم در زمینه آب، برق، گاز و عوارض شهرداری و بدهكاری هایی كه در این سه ماه خواهند داشت را به تعویق بیندازند و این مهلت هم داده شد.
رییس جمهوری اضافه كرد: یكی از موضوعات مورد بحث مربوط به افراد بسیار كم درآمد است و گرفتار مضیقه هستند و در این روزها آنها بیشتر گرفتار مضیقه می شوند مانند دست فروشان یا افرادی كه به شكل موقت كار می كردند كه شامل ۳ میلیون نفر هستند و فهرست آنها مشخص است؛ پیش بینی شده كه در ۴ نوبت بسته حمایتی به آنها پرداخت گردد.
روحانی با اشاره به اینكه اولین حمایتی در این هفته یعنی تا پیش از اختتام سال پرداخت می شود، اظهار داشت: سه بسته حمایتی دیگر نیز در ماه های بهار ۹۹ پرداخت خواهد شد كه مبالغی از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان را شامل می شود و به شكل تفصیلی از طرف سازمان برنامه و بودجه و وزارت رفاه بیان می شود.
وی افزود: نكته دیگر اینكه برای ۴ میلیون خانواری كه گرفتار مشكل بودند غیر از ۳ میلیونی كه گفته شد كه متاثر از این شرایط هستند میان یك میلیون تا ۲ میلیون وام با بهره خیلی كم و نازل ۴ درصدی دریافت می كنند كه بتدریج از یارانه ای كه به آنها پداخت می شود كسر خواهد شد و ۸ درصد دیگر را دولت به بانك ها پرداخت خواهدنمود كه به تفصیل سازمان برنامه و وزارت رفاه تشریح خواهد شد.
روحانی اشاره كرد: در بحث مالیات و سهم بیمه و اقساط بانكی برای مشاغلی كه در این سه ماه گرفتار مشكل شدند مهلتی برای آنها قرار دادیم و هم برای افرادی كه در زندگی گرفتار سختی هستند یارانه ویژه ای برای آخر اسفند و ۳ ماه بهار ۹۹ در نظر گرفتیم و هم برای ۴ میلیون خانواری كه نیازمند بودند وام با بهره ۴ درصد مدنظر قرار دادیم. این موارد مصوباتی است كه در این نشست اعلام گردید و برخی دیگر فردا اعلام می شود.
رییس جمهوری اظهار داشت: درست این است كه روزها روزهای راحتی نیست و زندگی مردم ما با سختی هایی توام هست. اما مردم مطمئن باشند نیازهای بهداشتی و درمانی آنها، ارزاق عمومی و نیازمندی های ضروری زندگی آنها تامین شده است و در حد امكان دولت حمایت خودرا نسبت به افرادی كه اعلام كردم، انجام خواهد داد.
روحانی اضافه كرد: امیدوارم مردم بتوانند با مراعات همه دستورالعمل های بهداشتی به زندگی معمولی و كارهای اقتصادی خود ادامه دهند. خداوند هم در این روزهای پایانی به مردم كمك خواهدنمود و از این مقطع سخت عبور خواهیم كرد.منبع:

1398/12/25
15:38:43
5.0 / 5
2257
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید