بیكاری در كدام استان كشور بیشتر است؟

بیكاری در كدام استان كشور بیشتر است؟ كاروخدمت: طبق گزارش مركز آمار ایران از طرح «آمارگیری نیروی كار» كه در پاییز 98 انجام و در چهاردهم دی ماه انتشار یافت، استان كرمانشاه با نرخ بیكاری 16.2 درصدی، بیشترین بیكاری را در استان های كشور دارد.


مهم ترین چالش اقتصادی استان كرمانشاه، نرخ بالای بیكاری است. گزارش لطمه شناسی مركز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری نیز در نخستین شاخص این استان، از نرخ بیكاری نام می برد. وجود حدود ۱۵۵ هزار نفر بیكار در كرمانشاه، این استان را از نظر نرخ بیكاری در سال های گذشته همیشه در رتبه های اول تا سوم قرار داده است.
در فاصله سال های ۱۳۸۵ تا ۹۰ با وجود سرمایه گذاری مبلغی در حدود ۷۸۰ هزار میلیارد تومان، تعداد ۲ هزار نفر از تعداد شاغلین استان كاسته شده كه این امر به معنای بی نتیجه بودن سرمایه گذاری های صورت گرفته در این بازه زمانی در جهت بهبود وضعیت اشتغال است.
طی سال های ۷۹ تا ۹۲، استان كرمانشاه در حدود ۵ درصد رشد واقعی را تجربه كرده است كه این میزان رشد باعث شده است كه توان تولیدی استان ۳۰ درصد پایین تر از میانگین كشوری و در ردیف آخرین استان های كشور باشد.
همچنین تولید ناخالص سرانه استان از ۳۳ میلیون ریال در سال ۸۱ به ۵۰ میلیون ریال در سال ۹۲ رسیده كه از میانگین كل كشور پایین تر است.
حجم پس اندازهای سیستم بانكی استان كرمانشاه ۶۴۰۰ میلیارد تومان است كه این میزان كمتر از یك درصد حجم پس اندازهای سیستم بانكی كشور را شامل می شود. این در حالیست كه این استان حدود ۳ درصد از جمعیت كشور را در خود جای داده است.
همچنین از نظر نرخ تورم در ۱۲ سال اخیر، استان كرمانشاه با میانگین ۲۰ درصد همیشه رتبه اول كشور بوده است.
۴۳ درصد از ۹۶۳ واحد صنعتی استان در شرایط كنونی تعطیل بوده و ۵۵ درصد از این واحدها با نیمی از ظرفیت خود به فعالیت ادامه داده و با مشكلات گوناگونی مواجهند.
اما درباره نرخ بیكاری در استان كرمانشاه، آمارهای متفاوتی وجود دارد. استان كرمانشاه در برخی از فصل ها دارای رتبه یك بیكاری در كشور بود. بعد از چند سال تكیه زدن بر كرسی نخست بیكاری كشور، كرمانشاه در فصل بهار ۹۸ برمبنای اعلام مركز آمار ایران با رتبه اول خداحافظی كرد و در رده پنجم قرار گرفت.
اما آمار پاییز ۹۸ نشان میدهد كه در میان استان های دارای نرخ بیكاری ۲ رقمی، استان كرمانشاه با نرخ بیكاری ۱۶.۲ درصد همچنان در صدر بیكاری ترین استان كشور قرار دارد.
همچنین نرخ بیكاری فارغ التحصیلان در این استان بسیار بالاست. نرخ بیكاری بین فارغ التحصیلان و یا افراد در حال تحصیل در مراكز آموزش عالی كه در گروه جمعیتی فعال قرار دارند، در كشور ۱۸.۳ و در استان كرمانشاه ۲۸.۵ درصد است.
تعداد افراد فارغ التحصیل و یا درحال تحصیل استان ۲۸۰ هزار و ۴۶۹ نفر است كه از این تعداد ۱۸۰ هزار نفر جزو جمعیت فعال و ۱۰۲ هزار نفر هم در گروه جمعیتی غیرفعال قرار دارند. از كل جمعیت فعال مورد اشاره، ۱۲۷ هزار و ۱۷۴ نفر شاغل و ۵۰ هزار و ۷۷۵ نفر بیكار هستند.
گزارش مركز آمار ایران در چارچوب طرح آمارگیری نیروی كار در پائیز ۹۸ انجام و در چهاردهم دی ماه منتشر گردید.


1399/01/07
12:03:06
5.0 / 5
2679
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید