مركز آمار اعلام كرد

نرخ بیكاری زمستان سال گذشته به ۱۰ و شش دهم درصد رسید

نرخ بیكاری زمستان سال گذشته به ۱۰ و شش دهم درصد رسید به گزارش كاروخدمت مركز آمار ایران اعلام نمود: نرخ بیكاری در زمستان سال ۹۸ به ۱۰.۶ درصد رسیده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مركز آمار ایران، نرخ بیكاری در زمستان سال ۹۸ به ۱۰.۶ درصد رسیده است. ضمن اینكه بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری از آن حكایت می كند كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱.۷ درصد كاهش یافته است.
بر اساس این گزارش، بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه ۱۰.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار) طی چهار هفته منتهی به هفته مرجع آمارگیری بیكار بوده اند.
شایان ذكر است در هر فصل برپایه استانداردهای مربوطه و طرح فنی آمارگیری نیروی كار، اطلاعات وضع فعالیت افراد در هفته دوم تقویمی كامل و هفته بعد از آن در ماه میانی هر فصل جمع آوری می شود؛ بنابراین اطلاعات فصل زمستان طرح مذكور مربوط به ۱۲ لغایت ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸ بوده كه متأثر از شرایط شیوع بیماری كرونا در كشور نبوده است.
در زمستان ۱۳۹۸، به میزان ۴۲.۴ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی از آن حكایت می كند كه این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۷) ۱.۱ درصد كاهش داشته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۴۳۵ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۲ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است كه در زمستان ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۵۲، ۷ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۱.۷ درصد و كشاورزی با ۱۵.۶ درصد قرار دارند.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله از آن حكایت می كند كه ۲۵.۷ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان۱۳۹۸ بیكار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۷) ۲.۴ درصد كاهش یافته است.
بررسی نرخ بیكاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله هم نشان داده است كه در زمستان ۱۳۹۸، ۱۷، ۸ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده اند. این در شرایطی است كه تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به زمستان ۱۳۹۷، به میزان ۱.۶ درصد كاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است كه در زمستان ۱۳۹۸، ۱۰، ۴ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش تر و…) كم تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. این در شرایطی است كه ۳۵.۳ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته كار كرده اند.

1399/01/17
23:27:03
5.0 / 5
2491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید