شروع به كار اصناف پایتخت در سایه بیمناك كرونا

شروع به كار اصناف پایتخت در سایه بیمناك كرونا به گزارش كاروخدمت ویروس كرونا از اوایل اسفندماه سال قبل باعث تعطیلی مراكز تجاری در تهران و سایر شهرهای كشور شد كه بعد از حدود ۲ ماه از تعطیلی این اماكن از امروز و با رعایت اصول بهداشتی بار دیگر شروع بكار كردند.


تعطیلی پاساژهای تجاری پایتخت در ایام پایانی سال خبری تلخ برای كاسبان، تولید كنندگان و حتی شهروندان بود؛ همه ساله در روزهای اسفند مراكز تجاری پایتخت مملو از شهروندان بود كه مشغول خرید كالاهای عیدانه خود بودند اما سال جاری این ویروس كرونا این مراكز را تعطیل كرد و بیشتر شهروندان تهرانی بر خلاف سال های گذشته از خرید شب عید محروم شدند.
خیابان های پایتخت دیگر حال و هوای روزهای اسفندماه را نداشتند و خیلی از تهرانی ها در خانه ماندن را ترجیح دادند حتی بعضی از كاسبانی كه در روزهای كرونایی باز بودند هم بهره ای نبردند چون كه خبری از مشتری نبود.
یكی از فروشندگان پوشاك خیابان ولیعصر (عج) در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از اوایل بهمن ماه بازار در حال داغ شدن بود كه یك دفعه این ویروس، تمامی معادلات بازار را بر هم زد.
وی كه خویش را مسعود معرفی نمود، اضافه كرد: برای تأمین پوشاك شب عید حدود ۲۰۰ میلیون تومان خرید كردم و برای ۲۰ فروردین ماه هم چك داشتم و مجبور بودم مغازم را البته با رعایت اصول بهداشتی باز نگه دارم اما خبری از مشتری نبود.
این بوتیك دار تصریح كرد: با مصوبه ستاد ملی كرونا تمامی اصناف كار خویش را از امروز- دوشنبه اول اردیبهشت ماه شروع كردند اما به نظر می آید تا مهار كامل این ویروس خبری از كار و كاسبی نباشد.
بازار كرونایی تهران جان ندارد
همچنین یكی از طلا فروشان بازار پایتخت در حوالی میدان امام خمینی (ره) هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بعد از گذشت ۲ ماه امروز بازار طلای تهران آغاز به فعالیت كرد.
وی كه خویش را حمید محمدی معرفی نمود، اضافه كرد: هنوز ویروس كرونا در كشور و تهران وجود دارد و با این ویروس نمی توان كار و كاسبی كرد و اصلا بازار با این ویروس جان ندارد.
این مغازه دار بازار تهران اعتقاد دارد زمانی بازار طلا و سایر صنوف جان می گیرد كه این ویروس از كشور رخت ببندد تا مردم با آسایش در بازار تردد و خرید كنند.

مجبور بودم خرید كنم
اما یكی دیگر از شهروندان تهرانی كه برای خرید به بازار مولوی رفته بود اظهار داشت: واقعا در این ۲ ماه اجناس منزل تمام شده بود و مجبور بودم به همراه مادرم برای خرید به اینجا بیام.
وی كه خویش را مهدی معرفی نمود به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماه مبارك رمضان نزدیك است و برای تأمین مواد ضروری مجبور بودم خرید نماییم.
این شهروند تهرانی كه با ماسك و دستكش به بازار آمده بود می گوید: واقعا در هر مغازه ای كه رفتم مواد ضدعفونی كننده و همینطور دستكش وجود داشت و كاسبان با رعایت موارد بهداشتی مشغول فعالیت هستند.
وی می افزاید: ویروس كرونا با كسی شوخی ندارد و همین استرس و ترس نمی توان كار و كاسبی در كشور رونق بگیرد.
به گزارش خبرنگاران ایرنا، بر مبنای مصوبه ستاد ملی مدیریت كرونا فعالیت پاساژها و بازارهای مسقف شهر تهران در حالی شروع به كار كردند كه همچنان حضور مردم در این اماكن كم رنگ است.
بر اساس مصوبه ستاد ملی كرونا حداكثر زمان فعالیت پاساژها و بازارهای مسقف تا ساعت ۱۸ خواهد بود و این مراكز باید بعد از این ساعت واحدهای خویش را تعطیل كنند.
پیش از این فعالیت واحدهای صنفی كم خطر از ۲۳ فروردین در سایر استان ها و از روز ۳۰ فروردین در پایتخت شروع شده و فعالیت پاساژها و بازارها همچنان در حالت تعلیق بود. اما در نهایت با تصمیم ستاد ملی مدیریت كرونا مقرر شد كه این مراكز هم از اول اردیبهشت شروع به كار كنند.
البته كه تمامی واحدهای صنفی كم خطر مستقر در بازار تهران، پاساژها و بازارهای مسقف باید در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام و كد مجوز بهداشت را دریافت كنند؛ چون كه فعالیت این واحدها بدون ثبت نام و دریافت كد مجوز، غیرمجاز خواهد بود.
فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای به غیر از فروشگاه های سوپرماركتی، بهداشتی و شوینده، آرایشگاه و سالن های زیبایی، آموزشگاه های رانندگی، رستوران، اغذیه فروشی، طباخی و فست فود (فقط امكان غذای بیرون بر دارند)، گرمابه، سونا و ماساژ، مراكز بازی و تفریحی و گیم نت، باشگاه های ورزشی و بدنسازی، تالار پذیرایی و سالن مراسم، قهوه خانه، چایخانه و تریا، جزو صنوف پرخطر بوده و تا اطلاع ثانوی امكان بازگشایی واحدهای خویش را ندارند.
بنا بر اعلام رسمی ۴۵۰ هزار صنف در استان تهران و ۲۸۰ هزار واحد صنفی هم در شهر تهران فعال است.منبع:

1399/02/04
20:48:29
5.0 / 5
1953
تگهای خبر: تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید